Mudik

W Indonezji wczoraj rozpoczął się Mudik
Mudik to zwyczaj praktykowany zarówno w Indonezji jak i w Malezji, polega on na tym, że w ostatnich dniach Ramadanu ludzie wracają do swoich rodzinnych miejscowości celem spędzenia tych paru dni z rodziną.
Największe miasta jak Dżakarta, Bandung i Surabaya które normalnie przyciągają tysiące ludzi szukających pracy i lepszego życia, w okresie mudiku dosłownie pustoszeją gdy ci wszyscy ludzie wracają do swoich mniejszych miejscowości. Według szacunków policji z samej Dżakarty wyjechało od wczoraj już 1.4 miliona samochodów, a w całym kraju w podróż w rodzinne strony ruszy ponad 30 milionów Indonezyjczyków!
Tak masowy ruch oznacza gigantyczne korki na autostradach, dodatkowe połączenia lotnicze oraz więcej pociągów. Promy kursujące między Jawą a Sumatrą oferują możliwość darmowego zabrania motocykla na pokład, gdzie w normalnym dniu trzeba za to zapłacić.

Mudik to świetna okazja dla turystów na zwiedzenie plaż, miast, świątyń i muzeów w tym okresie wiele z atrakcji jest niemal pusta. Ja sam mam zamiar na dniach wyruszyć do centrum Dżakarty by nacieszyć się pustymi ulicami, dziś jeździłem wokół mojego miasta i muszę przyznać, że ruch jest zdecydowanie mniejszy niż w zwykłym, nie świątecznym dniu. Niestety są też minusy – właściciele wielu ulicznych budek z jedzeniem też powyjeżdżali i wybór jedzenia jest bardzo słaby

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *