Darmowa ciepła woda w kranie

Skąd Indonezyjczycy biorą ciepłą wodę w kranie? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista.

Wielu moich znajomych z polski jest zaskoczonych gdy mówię im, że Indonezyjczycy nie mają ciepłej wody w kranie. Brak ciepłej wody dla wielu może być czymś dziwnym, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, że Indonezja jest gorącym, tropikalnym krajem z wilgotnym klimatem to ciepła woda do kąpieli nie jest szczególnie potrzebna. Wręcz przeciwnie – przyjemnie jest wziąć zimny prysznic po całym dniu upałów.

Jedak są chwile kiedy człowiek ma ochotę na ciepły prysznic – na przykład w trakcie pory deszczowej lub okresu przejściowego zwanego pancaroba kiedy to temperatura spada dość mocno i niemal codziennie pada. Skąd wtedy wziąć ciepłą wodę?

Bardziej zamożni Indonezyjczycy instalują w domach elektryczne podgrzewacze do wody. Te są bardzo wydajne ale z racji na ich cenę oraz duże zużycie prądu niewielu może sobie na takie urządzenia pozwolić. Druga opcja to… ogrzewanie wody energią słoneczną.

Na dachach wielu indonezyjskich domów można zobaczyć duże, plastikowe zbiorniki (tangki air), podróżując po Indonezji zapewne nie raz zwróciliście na nie uwagę. Mają one pojemność około 1000 litrów. W nich gromadzi się wodę która naturalnie się ogrzewa. Po całym dniu upałów woda z takiego zbiornika potrafi być naprawdę gorąca i wystarczy na ciepły prysznic.

W moim domu jest to połączone jest z automatyczną pompą więc zbiornik sam się napełnia, dwa lata temu zepsuł mi się pływak odpowiedzialny za włączenie pompy. Zastąpiłem go plastikową butelką i działa znakomicie do dziś. Najlepsze rozwiązania są najlepsze. Wiele osób na tańsze pompy które trzeba włączać samodzielnie. Od czasu do czasu do czasu wejść na dach i wyczyścić to od środka, bo taka stojąca woda może się zamulić. U mnie pora czyszczenia przypadała wczoraj stąd moja inspiracja na wpis.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *