Prezydent Joko Widodo zabrał głos w sprawie Omibus Law. Jego zdaniem protesty to wina fake newsów

Prezydent Joko Widodo w trakcie konferencji prasowej

Prezydent Joko „Jokowi” Widodo w trakcie konferencji prasowej w piątek opisał szereg przekłamań i fałszywych informacji, które jego zdaniem, doprowadziły do ​​ogólnokrajowych protestów przeciwko nowo przyjętej ustawie Omnibus Law.

„Zauważyłem, że demonstracje przeciwko Omnibus Law zasadniczo wywodzą się z dezinformacji i żartów na temat istoty prawa krążącego w mediach społecznościowych” – powiedział prezydent w trakcie konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Dżakarcie.

„Weźmy przykład: pojawiły się informacje, że minimalne wymagania płacowe prowincji i powiatów zostały zniesione. To nieprawda, faktem jest, że regionalna płaca minimalna nadal obowiązuje ”- powiedział.

ZOBACZ TEŻ: “Omnibus Law” – wyjaśnienie powodów protestów

Prezydent odrzucił też zarzuty protestujących, że w nowej ustawie przyjęto system stawek czasowych, w którym pracownicy otrzymują wynagrodzenie godzinowe, mówiąc, że nadal obowiązują takie same przepisy w tej sprawie.

„Niektórzy twierdzą, że wszystkie rodzaje urlopów – takie jak urlop weselny, urlop okolicznościowy i urlop macierzyński – będą zniesione przez prawo bez jakiejkolwiek rekompensaty. Muszę podkreślić, że to też nie jest prawda. Prawa pracowników do płatnego urlopu są nadal aktualne ”- powiedział Jokowi.

Prezydent zaprzeczył zarzutom, że nowa ustawa ma na celu zniesienie ubezpieczenia społecznego pracowników, pozwala pracodawcom na jednostronne zwalnianie pracowników i pomija ochronę środowiska w wymogach prowadzenia działalności gospodarczej.

Protesty w Dżakarcie przeciwko Omnibus Law (JG Photo/Yudha Baskoro)

Dlaczego według Prezydenta Omnibus Law jest potrzebne?

„Dlaczego potrzebujemy Omnibus Law? Każdego roku 2,9 miliona młodych ludzi wchodzi na rynek pracy, więc tworzenie nowych miejsc pracy jest dla nas bardzo ważne, zwłaszcza w czasie pandemii ”- powiedział Jokowi.

„W Indonezji jest około 6,5 miliona bezrobotnych i 3,5 miliona pracowników, którzy stracili pracę w wyniku pandemii Covid-19”.

Nowe prawo ma wpierać przede wszystkim pracowników fizycznych, ponieważ 87% Indonezyjczyków w wieku produkcyjnym to absolwenci szkół średnich lub niższych – powiedział prezydent.

Omnibus Law usprawni również procedury otwierania firm, głównie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział Jokowi. Nie będą już potrzebne pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, zamiast tego będzie wystarczyć prosta rejestracja.

Dodał, że nowe prawo zmniejsza również minimalny kapitał wymagany do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i pozwala zaledwie dziewięciu osobom na założenie spółdzielni.

Kolejną kluczową zaletą nowej ustawy, zdaniem prezydenta, jest to, że pomaga ona zapobiegać korupcji poprzez wprowadzenie systemu rejestracji online dla wszystkich szczebli przedsiębiorstw, zamykając drzwi dla nielegalnych opłat.

Prezydent Joko Widodo przekazał także, że zamierza podpisać ustawę, a tych którzy się z nią nie zgadzają zachęcał do składania skarg do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak indonezyjscy eksperci przypominają, że mianowani przez Joko Widodo sędziwie TK brali udział w konsultacjach nad Omnibus Law i pozytywnie tę ustawę zaopiniowali więc szanse na jej zablokowanie w Trybunale są niewielkie.

źródło: jakartapost.id cnnindonesia.com

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42