Tragiczny początek roku w Indonezji #tydzieńwIndonezji

Ten rok zaczął się bardzo tragicznie dla kraju. W ciągu pierwszych 2 tygodni roku Indonezja została dotknięta 6 dużymi katastrofami, wybuchem wulkanu oraz rekordowym wzrostem zachorowań na koronawirusa. W tym wydaniu wiadomości powiemy też jak celebryci storpedowali program szczepień.

Katastrofa samolotu Sriwijaya Air lot 182

Czarna seria katastrof w Indonezji rozpoczęła się 9 stycznia od katastrofy samolotu Sriwijaya Air lot 182, przewożącego 62 osoby. Maszyna rozbiła się w regionie Tysiąca Wysp na północ od Dżakarty. Samolot zniknął z radarów 4 minuty po starcie lotniska Soekarno-Hatta i spadł do morza.

Do piątku, 15 stycznia, Zespół Identyfikacji Ofiar Katastrof w Krajowym Szpitalu Policyjnym zidentyfikował łącznie 17 ciał.

Służby ratunkowe nadal wydobywają szczątki samolotu oraz ciała ofiar. Do tej pory udało się odnaleźć jedynie rejestrator danych lotu. Rejestrator rozmów w kabinie pilotów jest nadal poszukiwany przez nurków.

Według wstępnych ustaleń silniki pracowały do momentu uderzenia samolotu w wodę, co wyklucza wybuch na pokładzie i rozpadnięcie się maszyny w powietrzu.

Samolot startował w bardzo złych warunkach atmosferycznych, kiedy nad miastem przechodziła burza.

Na pokładzie znajdowała się para, która weszła tam na podstawie fałszywych dowodów osobistych. Aby uniknąć konieczności posiadania negatywnego testu na koronawirusa, para posłużyła się dowodami osobistymi i negatywnymi testami pożyczonymi od swoich znajomych. Z powodu niskich standardów bezpieczeństwa, niektóre linie w tym Sriwijaya Air, pozwalają wejść na pokład osobom posiadającym jedynie niskiej jakości ksero dowodu osobistego uniemożliwiające rozpoznanie twarzy osoby która się takim dowodem posługuje.

źródło: jakartaglobe.id

Osunięcie ziemi w Sumedang

Do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwiska ziemi w wiosce Cihanjuang w dystrykcie Sumedang. 15 osób jest nadal uznawanych za zaginione. Tragedia miała miejsce w nocy z 9 na 10 stycznia ale służby pracują tam do dnia dzisiejszego.

Prezydent Joko Widodo zapowiedział, że władze nie zamierzają odbudowywać wsi. Wszyscy ocaleni mieszkańcy zostaną przesiedleni w inne, bezpieczniejsze miejsce.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie wydania pozwoleń na budowę domów w tym miejscu.

źródło: cnnindonesia.com

Powodzie w Południowym Kalimantanie, Sulawesi i Jawie Wschodniej

Ulewne deszcze które padają w Południowym Kalimatanie od grudnia wywołały liczne powodzie. W niektórych regionach wyspy woda osiągnęła wysokość 3 metrów.

Wczoraj powodzie wystąpiły w dystrykcie Tanah Laut. Dotkniętych katastrofą zostało 21 tysięcy ludzi. Woda zniszczyła 6346 budynków. Głębokość wody wacha się od 150 do 200 centymetrów.

Powódź w Południowym Kalimatanie

Powodzie i osunięcia ziemi wystąpiły także w Manado, stolicy prowncji Północne Sulawesi. Z powodu intensywnych opadów deszczu i nasiąkniętej gleby, które nie mogła wchłonąć wody wystąpiły powodzie. Woda miała głębokość 50-300 centymetrów.

Powódź spowodowała śmierć pięciu osób, jedna osoba zaginiona jest nadal poszukiwana, a 500 osób musiało opuścić swoje domy

Powódź w Sulawesi

Fala powodziowa, osiągająca wysokość dwóch metrów, zatopiła dwa okręgi w dystrykcie Jember w prowincji Jawa Wschodnia i spowodowała wysiedlenie setek ludzi.

Cztery wioski dotknięte powodzią to Wonoasri, Sidodadi i Curahnongko w dystrykcie Tempurejo oraz wioska Andongrejo w okręgu Ambulu.

Powodzie zatopiły łącznie 1444 domy, 8 szkół i 42 hektary gruntów rolnych. Powódź została wywołana przez ciągłe ulewne deszcze, które spowodowały, że rzeka Gladak Puting przerwała wały przeciwpowodziowe i wylała z brzegów

Powódź we Wschodniej Jawie

źródło: tribunnews.com cnbsindonesia.com en.tempo.co

Trzęsienie ziemi w Zachodnim Sulawesi

42 osoby zginęły, 800 zostało rannych a 15 tysięcy musiało opuścić swoje domu z powodu trzęsienia ziemi w Majene i Mamuju w Zachodnim Sulawesi. Trzęsienie ziemi miało 6.2 w skali Richtera.

Zniszczony został szpital Mitra Manakarra, szpital rejonowy Mamuju, a także port Mamuju. Zniszczone są mosty i drogi, nie ma elektryczności, nie działa telefonia komórkowa.

Tysiące ludzi musiało się schronić w prowizorycznych namiotach. Na miejsce skierowano wojsko oraz samoloty transportowe z podstawowymi produktami spożywczymi, ubraniami oraz lekami.

źródło: republika.co.id

Wybuch wulkanu Semeru

A jakby tych katastrof było mało – w sobotę wieczorem doszło do wybuchu wulkanu Semeru we Wschodniej Jawie. Władze wprowadziły zakaz zbliżania się do wulkanu na odległość mniejszą niż 4.5 kilometra. Wiele wsi w okolicy zostało przykrytych wulkanicznym pyłem

Koronawirus w Indonezji i rekord zakażeń

14.224 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w sobotę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 896 tysięcy. Od początku pandemii zmarło 25 tysięcy osób (2.9%). Do tej pory przeprowadzono 8.2 miliona testów na koronawirusa. 729 tysięcy osób (81.1%) uznano za wyleczone. W szpitalach przebywa ponad 140 tysięcy zarażonych.

Liczba zarażonych obcokrajowców wynosi 781. 13 obcokrajowców zmarło, a 637 pozostaje na obserwacji.

Prowincje z największą liczbą zakażeń:
1. Dżakarta – 223.970 zakażeń, 3.0705 zgonów
2. Jawa Zachodnia – 111.096 zakażeń, 1.336 zgonów
3. Jawa Środkowa – 101.049 zakażeń, 4.130 zgonów
4. Jawa Wschodnia – 98.403 zakażenia, 6.833 zgony
5. Sulawesi Południowe – 40.362 zakażenia, 686 zgonów
—–
10. Bali – 21.030 zakażeń, 558 zgonów
12. Yogyakarta – 16.656 zakażeń, 379 zgonów

Początek szczepień w Indonezji

Prezydent Indonezji Joko Widodo, jako pierwsza osoba w Indonezji, otrzymał szczepionkę na koronawirusa.

Wydarzenie było transmitowane na żywo w Internecie. Zaraz po nim szczepionki otrzymali Ministrowie, szefowie policji oraz armii, przedstawiciele związków lekarskich i farmaceutycznych a także przedstawiciele instytucji religijnych. Wszystko to w celu pokazania, że szczepionka jest bezpieczna.

Ministerstwo zdrowia podało, że do piątku zaszczepionych w Indonezji zostało 15.031 osób. Szczepienia trwają w 33 prowincjach. Z powodu trzęsienia ziemi Zachodnie Sulawesi zostało tymczasowo wyłączone z programu szczepień.

Do przerwania łańcucha zakażeń Indonezja potrzebuje zaszczepić 181.5 miliona ludzi. Do tej pory zakupiono 31 tysięcy szczepionek. W pierwszej kolejności zaszczepionych zostanie 1.4 miliona pracowników służby medycznej oraz 17.4 miliona pracowników służby publicznej. Z obowiązku szczepień zwolnione są osoby w wielu powyżej 59 lat oraz osoby które już przeszły covid.

źródło: republika.co.id

Celebryci torpedują plany rządu dotyczące szczepień

Jedną z pierwszych, zaszczepionych przeciwko covid osób w Indonezji był Raffi Ahmad. Mega gwiazda, aktor, piosenkarz, osobowość medialna, człowiek który pojawiał się w niezliczonej ilości reklam. Jego kanał na youtube ma kilkadziesiąt milionów odsłon.

Władze zaprosiły do programu szczepień celebrytów, by w ten sposób pokazać, że szczepionka jest bezpieczna i zachęcić ludzi do szczepień. Dzięki social media takie osoby mają olbrzymią moc oddziaływania na ludzi.

Raffi Ahmad i Prezydent Joko Widodo w dniu szczepienia

Już drugiego dnia po zaszczepieniu wyciekły zdjęcia prezentujące Raffiego wraz z innymi celebrytami, którzy bez maseczek bawią się na zamkniętej imprezie w Dżakarcie.

Raffi Ahmad (pierwszy z lewej) w towarzystwie innych celebrytów dzień po szczepieniu

Zdjęcie to wywołało dużo kontrowersji w Indonezji. Celebryta, który bierze rządowe pieniądze za opowiadanie przed kamerami o bezpieczeństwie szczepień, obowiązku noszenia maseczek oraz o zachowywano dystansu społecznego, poza kamerami odstawia fikołki w zatłoczonym klubie. Na pewno nie o taką zachętę do szczepień oraz noszenia maseczek chodziło władzom.

Raffi Ahmad przeprosił za swoje zachowanie na antenie siedmiu stacji telewizyjnych oraz w swoich social mediach. Zapowiedział także samoizolację w domu przez następne 30 dni.

Policja w Dżakarcie już wszczęła przeciwko niemu śledztwo. Za złamanie ograniczeń epidemiologicznych może mu grozić nawet kara więzienia.

źródło: cnnindonesia.com

Zmarł Ali Jaber

Z powodu covid-19 zmarł Ali Jaber, jeden z najbardziej uznanych i wpływowych muzułmańskich uczonych w Indonezji. Urodził się w 1976 w Medynie w Arabii Saudyjskiej ale w 2011 zmienił obywatelstwo ze względu na ślub Indonezyjką.

Ali Jaber

Ali Jaber posiadał kanał na YouTube z 700 tysiącami subskrypcji, prowadził też liczne programy telewizyjne, które przyciągały miliony widzów.

Nie będę się skupiał na treści jego nauk, chcę zwrócić waszą uwagę na coś innego, co budzi mój podziw. Ali Jaber nie urodził się w Indonezji. Nabył indonezyjskie obywatelstwo, nauczył się od zera indonezyjskiego języka, rozumiał indonezyjską kulturę oraz problemy i mentalność zwykłych Indonezyjczyków. Potrafił tworzyć płomiennie przemówienia w w języku indonezyjskim które przyciągały miliony słuchaczy.

Dla mnie, jako osoby które też uczy się indonezyjskiego, Ali Jaber jest przykładem, że z odpowiednim uporem nawet obcokrajowiec może nauczyć się języka indonezyjskiego i porywać tłumy.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42