Recenzja filmu The East

tytuł:The East
tytuł oryginalny:De Oost
premiera: 2020
gatunek:dramat wojenny
produkcja: Holandia
długość:141 minut

Pod koniec drugiej wojny światowej Holandia wysyła dużą liczbę żołnierzy do Indonezji celem stłumienia niepodległościowej rebelii Sukarno oraz odzyskania koloni, która znalazła się pod okupacją japońską.

Jednym z rekrutów jest młody Johan de Vries. Podobne jak wielu innych holenderskich żołnierzy, jest on idealistą wierzącym iż Sukarno to “terrorysta zatruwający kraj” i jedynie Holandia możne przynieść pokój i dobrobyt lokalnym mieszkańcom. Ta naiwności objawia się w scenie gdy Johan wręcza krakersy dzieciom. Jednak pod wpływem sadystycznych przełożonych Johan szybko odkrywa barbarzyństwo i okropieństwa wojny w której to Holendrzy są agresorami.

Film The East jest dziełem antywojennym i krytykującym imperializm. Pokazuje on konflikt tylko z holenderskiej perspektywy, gdzie indonezyjczycy są jedynie postaciami trzecioplanowymi. Widzimy ich w kadrze gdy są bici i zabijani ale film nie daje im głosu dając im do zrozumienia, że ich wizja powojennej Indonezji jest nieistotna.

Osobiście uważam, że film mocno spłaszcza temat wojny o niepodległość Indonezji. Ze źródeł historycznych wiemy o holenderskich zbrodniach, zabijaniu jeńców wojennych i mordowaniu całych wsi, jednak The East ogranicza się do pokazywania holenderskich żołnierzy, którzy od czasu do czasu złapią jakiegoś partyzanta i go pobiją lub spalą chałupy lokalnym wieśniakom. Zdecydowanie uważam, że twórcy mogli wycisnąć więcej ze scenariusza i pokazać ten konflikt w dużo mroczniejszy sposób.

Osoby, które nieco bardziej interesują się kulturą Indonezji dostrzegą w tym filmie drobne błędy. Na przykład gdy holenderscy żołnierze w trakcie pobytu w mieście Semarang, w Jawie Centralnej, oglądają pokaz tradycyjnego, balijskiego tańca. Nie jest to coś to wpływa na przesłanie filmu ale mocno razi w oczy.

Pochwalić za to należy scenografię. Film był kręcony w Indonezji, dzięki czemu w tle możemy zobaczyć szerokie panoramy pół ryżowych oraz gór, które wyglądają naprawdę ładnie.


Zobacz też:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42