Wypadek z udziałem indonezyskich kibiców

Powyższe zdjęcie zdobyło nagrodę World Press Photo w 1995 roku, jedną z najbardziej prestiżowych na świecie nagród dla fotoreporterów. Jego autorem jest Sholihuddin, reporter gazety Jawa Pos. Jaka historia kryje się za tą fotografią?

17 maj, 1995 rok, Surabaya. Bonek Persebaya wygrał 2-0 w meczu z PSIS Semarang. Kibice “Bonka” są w euforii, tanczą, śpiewają i wymachują flagami. W tamtym okresie popularnym zwyczajem było rozwożenie kibiców policyjnymi i wojskowymi ciężarówkami w celu uniknięcia korków na ulicach wokół stadionu.

Gdy jedna wojskowych ciężarówek, kierowana przez Prada Muniba, podjechała pod stadion, kibice “Bonka” szybko zaczęli ją szturmować. Każdy chciał się załapać na darmowy powrót do domu. Ktoś z tłumu zerwał plandekę aby zrobić więcej miejsca w środku, część pasażerów wdrapała na dach. Nawet gdy pojazd ruszył, niektórzy wciąż próbowali się łapać boków ciężarówki lub zderzaków.

Pomimo kompletnego ścisku kibice krzyczą, podskakują i śpiewają piosenki na cześć Bonek Persebaya. Ciężarówka zaczyna zataczać się niczym pijana. Kibice nie przestają śpiewać nawet gdy tyle koła na przemian odrywają się od ziemi po czym z powrotem opadają.

Kierowca w wojskowym mundurze zdawał sobie sprawę z sytuacji i starał się balansować przechyły samochodu skręcając na zmianę raz w lewo raz w prawo. Z reakcji świadków wynika, że jechał stosunkowo wolno.

Po przejechaniu około kilometra przechył ciężarówki osiągnął punkt krytyczny i pojazd przewrócił się na bok. Część pasażerów zdarzyła wyskoczyć na moment przed upadkiem.

Sholihuddin, fotoreporter gazety Jawa Pos widząc zataczający się pojazd wyciągnął aparat i zrobił zdjęcie. Chwilę później został przygnieciony przez spadających kibiców.

Na miejsce wypadku natychmiast przyjechała policja. Z kilkudziesięciu kibiców jedynie 12 odniosło obrażenia wymagające hospitalizacji. Reszta jeszcze tego samego dnia wróciła do swoich domów.

Sholihuddinz, autor fotografii, miał przez nią problemy. Władze generała Suharto początkowo uznały to za zdjęcie ośmieszające indonezyjską armię, przez co próbowano zatrzymać jego publikacje. Ostatecznie zdjęcie zostało wydrukowane w gazecie Jawa Pos, a niedługo potem zostało uhonorowany prestiżową nagrodą Word Press Photo.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42