#tydzieńwIndonezji: 7 grudzień 2019
Zapraszam na nasze cotygodniowe podsumowanie najciekawszych wydarzeń w Indonezji. Tym razem będzie min. o najbogatszych ludziach w Indonezji, epidemi zapalenia wątroby, trudnościach w walce z korupcją i udaremnionym przemycie Harleya.
- Indonezyjska Agencja Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMKG) poinformowała, że w listopadzie tego roku w całej Indonezji odnotowano 1306 wstrząsów sejsmicznych, jednak zdecydowana większość z nich to wstrząsy o małej lub średniej sile. Jedynie 43 wstrząsy miały siłę powyżej 5 w skali Richtera. Najsilniejsze trzęsienia ziemi w listopadzie to trzęsienie ziemi w Ambon (12 listopada) które uszkodziło 94 domy, trzęsienie na północy Bali (14 listopada) które nieznacznie zniszczyło wiele domów w balijskiej prowincji Buleleng oraz trzęsienie pod dnem Morza Moluckiego (14 listopada) które uszkodziło domy w Bitung, Manado, Ternate i wyspie Mayu.
- Eman Sulaeman Nasim, sekretarz Komisji I Regionalnej Rady ds. Badań powiedział, że już w 2024 Dżakarta może przestać być stolicą Indonezji. Jednakże nadal pozostanie finansowym i biznesowym centrum kraju gdyż to mieszkańcy Dżakarty cieszą się najwyższym poziomem życia i edukacji. Jego zdaniem po zmianie stolicy należy przekształcić Dżakartę w niezależne, międzynarodowe centrum biznesowe, centrum usług finansowych, centrum handlu oraz międzynarodowe centrum innowacji, kreatywności i badań. Eman Sulaeman Nasim dodał też, że “Dżakarta może stać się miastem bardziej zaawansowanym niż Singapur ponieważ ten jest małym miastem z niewielkim rynkiem zbytu, podczas gdy Dżakarta to jedna z największych aglomeracji świata”.
- Władze miasta Bekasi (Jawa Zachodnia) planują wyremontować 2000 domów które nie spełniają podstawowych warunków socjalnych oraz sanitarnych. Remonty domów były jedną z obietnic wyborczych aktualnego burmistrza miasta. Nazwał on to “pomocą społeczną”. Na remont jednego domu przewidziano 20 milinów rupii [5400 złotych]. Pieniądze mają pochodzić z budżetu miasta.
- Na pokładzie samolotu pasażerskiego Airbus A330-900 Neo linii Garuda znaleziono rozłożony na części zabytkowy motocykli Harley Davidson z 1970 roku oraz rowery brytyjskiej marki Brompton. Ciekawe jest, że nie był to rutynowy lot. Samolot był fabrycznie nowy, leciał prosto z fabryki we francuskiej Tuluzie na lotnisko w Dżakarcie gdzie odbyła się jego uroczysta prezentacja z udziałem mediów. Na pokładzie znajdowało się 20 osób w tym jeden z dyrektorów Garudy Gusti Ngurah Ashkara, jednak stwierdził on iż nie wie skąd się te rzeczy tam wzięły. Jakoż że nie zostały one zgłoszone do oclenia i nikt nie zgłosił się po ich odbiór policja uznała to za próbę przemytu i wszczęła śledztwo w tej sprawie.
Parę dni po tej informacji dyrektor Garudy Gusti Ngurah Ashkara został zwolniony. Postępowanie przeciwko niemu już prowadzi Indonezyjska Komisja Antykorupcyjna (KPK)
- Generalna Komisja Wyborcza (KPU) wydała rozporządzenie zabraniające osobom skazanym za korupcję startu w wyborach regionalnych w 2020 roku. Do tej pory takiego zakazu nie było, poprawka do ustawy o ordynacji wyborczej z 2017 zabrania jedynie pełnienia funkcji publicznych osobom skazanym za przestępstwa narkotykowe oraz przestępstwa seksualne wobec dzieci. KPU ma nadzieję, że rozporządzenie zostanie w najbliższym czasie przyjęte jako ustawa przez parlament.
Jednakże przez to, że jest to jedynie rozporządzenie a nie ustawa to spotkała się ona z wieloma słowami krytyki. Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka (Kemenkum HAM) nazwało to rozporządzenie sprzecznym z przepisami prawa i oskarżyło Generalną Komisję Wyborczą o tworzenie chaosu i zamieszania. Również w parmalencie pomysł KPU spotkał się z chłodnym przyjęciem. Tylko jedna, opozycyjna partia – PKS (pro-Islamska Partia Prosperującej Sprawiedliwości) wyraziła swoje poparcie dla zakazu startu w wyborach dla osób skazanych za korupcję.
Titi Anggraini dyrektor Stowarzyszenia Wyborów i Demokracji (Perludem) powiedział, że w Indonezji „mamy do czynienia z ekosystemem prawnym i politycznym, który nie wspiera przełomu w zakazie działania korupcji dla regionalnych szefów”.
- Prezydent Joko Widodo negatywnie wypowiedział się o możliwych zmianach w konstytucji. W ostatnich tygodniach wielu prawników i polityków podnosiło temat zmian w konstytucji które miałyby min. zmienić ordynację tak że prezydent byłby wypierany przez parlament identycznie jak w czasach Suharto, a nie w wolnych wyborach jak jest dziś, prezydent mógłby służyć więcej niż 2 kadencje, natomiast jedna kadencja byłaby wydłużona z 5 do 8 lat.
“Moje stanowisko jest jasne: nie zgadzam się z propozycją przedłużenia okresu kadencji prezydenckiej do trzech okresów. To spowoduje tylko problemy. Byłoby lepiej, gdyby nie było poprawki [Konstytucji]. Powinniśmy zwrócić uwagę na walkę z presjami zewnętrznymi, których nie będzie łatwo przezwyciężyć” – powiedział Jokowi w swoim oświadczeniu.
- Portal Forbes opublikował listę 50 najbogatszych ludzi w Indonezji w 2019 roku. Pierwsze miejsce niepodzielnie od wielu lat zajmują bracia Budi i Michael Hartono. Założyciele Banku BCA, tytoniowego imperium Djarum oraz przedsiębiorstwa Polytron produkującego sprzęt RTV i AGD. Ich łączny majątek wyceniono na 37.3 miliarda dolarów. Na drugim miejscu znajduje się rodzina Widjaja i jej konglomerat Sinar Mas zajmujący się produkcją oleju palmowego, przemysłem celulozowo-papierniczym, nieruchomościami, usługami finansowymi, agrobiznesem, telekomunikacją i górnictwem. W skład rodziny Widjaja wchodzi ponad 40 osób które posiadają łączny majątek w wysokości 9.6 miliarda dolarów. Na podium najbogatszych znalazł się też Prajogo Pangestu który na wydobyciu złota, gazu, węgla i ropy zgromadził 7.6 miliarda dolarów.
Żeby wejść na listę 50 najbogatszych ludzi w Indonezji trzeba zgromadzić majątek w wysokości minimum 585 milinów dolarów. Właśnie tyle posiada Iwan Lukminto będący na 50 miejscu wśród najbogatszych. Swój majątek zdobył działalnością w przemyśle tekstylnym.
- Władze miasta Depok (Jawa Wschodnia) ogłosiły stan wyjątkowy z powodu epidemi zapalenia wątroby. Od początku miesiąca odnotowano 262 przypadki tej choroby. Epidemia zaczęła się w jednym z gimnazjów gdzie wirusa miał przynieść mężczyzna zatrudniony w szkolnej stołówce. Uczniom w całym mieście zalecono przynoszenie jedzenia z domu w pojemnikach i niekupowanie go w stołówkach i ulicznych barach.
- 6 grudnia 2019 roku Pertamina czyli najwięszy dystrybotor paliw w Indonezji oficjalnie rozpoczęła sprzedaż biopaliwa B30 które w 30% składa się z oleju palmowego. Według przestawicieli Pertaminy takie paliwo jest bardziej przyjazne dla środowiska. Biopaliwo B30 jest narazie dostępne tylko w wybranych miejscach na Sumatrze jednak już w przyszłym roku ma być dostępne w całej Indonezji.
- Indonezja i Japonia podpisały specjalnie porozumienie na mocy którego oba kraje będą prowadzić handel za pomocą lokalnych walut z pominięciem dolara. Wcześniej Indonezja podpisała podobne umowy z Malezją i Tajlandią. Ma to uniezależnić regionalną wymianę handlową od dolara na kurs którego duży wpływ na wojna handlowa Stanów z Chinami.
- Singapurska gazeta The Strais Times nadała prezydentowi Indonezji Joko Widodo tytuł Azjaty Roku 2019. W uzasadnieniu podano, że “wielokrotnie wykazał się zręcznością i umiejętnością w poruszaniu się po trudnych nurtach polityki wewnętrznej i spraw międzynarodowych. Jego ugruntowana osobowość, umiejętność łączenia się z ludźmi i empatii ze zwykłymi mieszkańcami dały mu wielu wielbicieli w ojczystym kraju. Za granicą jego zdolność do patrzenia poza horyzont i stawiania czoła strategicznym wyzwaniom, przed którymi stoi jego kraj i region, również została ostatnio doceniona.” Jako redakcja serdecznie gratulujemy tytułu.
______
Źródła:
- https://nasional.republika.co.id/berita/q1ytfc335/bmkg-1306-gempa-terjadi-selama-november
- https://nasional.republika.co.id/berita/q1yxom415/jakarta-siap-jadi-pusat-bisnis-dan-riset-internasional
- https://nasional.republika.co.id/berita/q1yulo349/pemkab-bekasi-berencana-bedah-2000-rumah-di-2020
- https://jakartaglobe.id/news/born-to-be-wild-harley-davidson-parts-uk-bikes-found-inside-garudas-brand-new-airbus
- https://nasional.republika.co.id/berita/q24f2o415/koruptor-tak-dilarang-ikut-pilkada-2020
- https://jakartaglobe.id/news/jokowi-says-no-to-constitutional-amendment-even-if-it-gives-him-another-tilt-at-presidency
- https://www.forbes.com/indonesia-billionaires/list/2/#tab:overall
- https://www.bbc.com/indonesia/indonesia-50659227
- https://republika.co.id/berita/q24mpb423/pertamina-mulai-salurkan-biosolar-b30-di-sumbagsel
- https://jakartaglobe.id/business/forget-the-dollar-indonesia-japan-agree-to-settle-crossborder-transactions-in-local-currencies
- https://www.straitstimes.com/asia/citation-asian-of-the-year-2019
Facebook Comments