30% podwyżka cen paliw w Indonezji

Rząd Indonezji ogłosił w sobotę długo oczekiwaną drastyczną podwyżkę cen paliw w celu ograniczenia deficytu budżetu państwa w tym roku i lepszego rozdysponowania subsydiów dla ubogich.

Cena oleju napędowego wzrosła o 32 procent do 6,800 rupii (2.17 złotego, przy kursie 1 zł = 3137 w momencie publikacji tekstu) za litr z 5,150 rupii za litr, powiedział minister energii i zasobów mineralnych Arifin Tasrif podczas konferencji prasowej transmitowanej na żywo z Pałacu Państwowego w Dżakarcie.

90 oktanowa benzyna Pertalite, sprzedawana przez państwową firmę energetyczną Pertamina, kosztuje teraz 10,000 rupii za litr (3.19 złotego) jest to wzrost o 30% w porównaniu do 7,650 rupii wcześniej. Jest to pierwsza podwyżka tego paliwa od 2019 roku. Natomiast cena benzyny 92 oktanowej wzrosła o 16% z 12,500 rupii do 14,500 (4.62 złotego). Podwyżki weszły w życie w sobotę o godzinie 14:30

Otwierający konferencję prasową prezydent Joko „Jokowi” Widodo powiedział, że rząd stara się jak najlepiej chronić ludzi przed rosnącymi cenami energii na świecie, ale nie może tego zrobić bez powiększania deficytu budżetu państwa.

„Chcę, aby krajowe ceny paliw pozostały przystępne dzięki dotacjom z budżetu państwa” – powiedział Jokowi. „Jednak budżet na dotacje i rekompensaty paliwowe w 2022 r. wzrósł trzykrotnie, z 152,5 bln rupii do 502,4 bln RP i będzie nadal rósł” – powiedział.

Minister finansów Sri Mulyani Indrawati, która była również obecna na konferencji prasowej, powiedziała, że całkowity koszt dotacje na olej napędowy, benzynę, gaz płynny (LPG) i energię elektryczną wzrośnie z 640 bilionów rupii do 653 bln rupii (43 miliardy dollarów)

Sri Mulyani powiedziała, że rząd przeznaczy 24,17 biliona rupii na dodatkowy budżet na ochronę socjalną, aby chronić 50 procent najbardziej narażonej ludności Indonezji przed skutkami wzrostu cen paliw.

„Szacujemy, że dzięki dodatkowej pomocy społecznej w wysokości 24,17 bln RP możemy uniknąć wzrostu poziomu ubóstwa. Próbujemy go zmniejszyć za pomocą innych programów rządowych” – powiedziała.

Źródło: jakartaglobe.id


Zobacz też:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42