Nauka języka indonezyjskiego online

Język indonezyjski, znany też jako bahasa indonesia, jest językiem urzędowym w Indonezji, na co dzień posługuje się nim ponad 150 milionów ludzi. Uważany jest za język stosunkowo prosty i łatwy do opanowania.

W Internecie można znaleźć bardzo dużo kursów do nauki tego języka. Są to kursy bardzo zróżnicowane – jedne zawierają jedynie podstawowe słownictwo przydatne np. osobom przyjeżdżającym do Indonezji na wakacje, inne kursy zawierają obszerne lekcje z dziesiątakami godzin lekcji gramatyki dla osób które planują w Indonezji pozostać na dłużej.

Na potrzeby tego wpisu przejrzałem kilkadziesiąt kursów online i aplikacji mobilnych i wybrałem te które moim zdaniem rzeczywiście są użyteczne.

Darmowe aplikacje (z funkcją premium)

Aplikacji mobilnych do nauki języka indonezyjskiego jest bardzo dużo, jedne oferują naukę jedynie słówek, inne całych zdań. Polecam pobrać kilka i sprawdzić która będzie wam najbardziej odpowiadać.

Memrise
Moja ulubiona aplikacja z którą spędziłem najwięcej czasu. Skupia na nauce słówek i daje ona dostęp do dziesiątek kursów, od takich podstawowych obejmujących jedynie kolory, czasowniki czy dni tygodnia aż do obszernych kursów zawierających tysiące wyrazów. Dostępne są także kursy języków lokalnych np. języka jawajskiego, sundajskiego czy balijskiego. Osobiście polecam kursy angielsko-indonezysjkie które są bardziej rozbudowane i jest ich więcej do wyboru.

Memrise posiada tryb premium ale nie jest on aż tak nachalny jak w innych aplikacjach. Niektóre kursy w darmowej wersji narzucają dzienny limit słówek lub blokują dostęp do bardziej zaawansowanych lekcji. Memrise daje nielimitowany czas nauki i nielimitowany wybór kursów, a tryb premium ogranicza się do kilku dodatkowych funkcji jak np. możliwość ćwiczenia samych trudnych słów.

Memrise działa tak, że najpierw trzeba zapisać się na kurs poprzez stronę www, dopiero wtedy jest on widoczny w aplikacji mobilnej.

Duolingo
Bardzo popularna aplikacja do nauki języka, znam bardzo dużo Polaków którzy z niej korzystają. W odróżnieniu od “Memrise” tutaj nie uczymy się pojedynczych wyrazów a całych zdań poprzez układanie wyrazów w odpowiedniej kolejności lub wpisywanie ich z klawiatury. W razie problemów można kliknąć na dany wyraz żeby sprawdzić jego znaczenie.

Bardzo spodobało mi się, że aplikacja oferuje wykonanie testu sprawdzającego nasz poziom indonezyjskiego. W ten sposób osoby które już miały do czynienia z językiem mogą pominąć początkowe lekcje i od razu przejść do bardzie zaawansowanych ćwiczeń, same kursy też są bardzo rozbudowane i obszerne. Aplikacja jest bardzo “cukierkowa”, zbieramy tam jakieś diamenty i misie, co nie każdemu może się spodobać. Mnie osobiście to lekko rozprasza.

Clozemaster
Moja druga ulubiona aplikacja z której korzystam. Działa na podobnej zasadzie do “Duolingo” ale jest bardziej “surowa” nie ma tu misiów, diamencików, skrzyneczek i innych wodotrysków.

W Clozemaster uzupełnia się zdania w klasycznym trybie ABCD lub wpisując wyrazy z głowy (ten tryb polecam). Nie ma tu podziału na lekcje, a poziom trudności jest stopniowany, na początku pojawiają się proste zdania i polecenia ale potem poziom szybko winduje w górę dając użytkownikowi do uzupełniania zdania złożone w czasie przeszłym lub przyszłym. Na plus zasługuje także to, że tych zdań do rozwiązania są tysiące więc aplikacja nie jest zabawką, a czymś co rzeczywiście może rozwijać.

Moim zdaniem jest to aplikacja dużo trudniejsza niż “Duolingo” i skierowana do bardziej zaawansowanych w bahasie osób. Mimo wszystko, żeby uzupełniać zdania trzeba je najpierw zrozumieć i wyłapać ich sens, więc osoby początkujące z małym zasobem słownictwa mogą mieć trudności. Szczególnie, że aplikacja nie wyjaśnia znaczenia pojedynczych wyrazów jak “Duolingo” ale od razu wrzuca na głęboką wodę zmuszając do samodzielnego odgadywania jaki wyraz może pasować do zdania.

Babbel
Bardzo rozbudowana aplikacja oferująca wiele trybów nauki jak uzupełnianie zdań, uzupełnianie dialogów, podcasty do słuchania a nawet ćwiczenia wymowy za pomocą mikrofonu. Na wielu forach aplikacja jest stawiana na równi z “Duolingo” i zbiera bardzo dobre recenzje.

Jednak na dzień dobry trzeba podać numer karty kredytowej, bo aplikacja jest całkowicie płata – od 19.99 do 34.99 złotych miesięcznie w zależności od pakietu. Ponadto umożliwia naukę tylko jednego języka. Osoby które chcą np. ćwiczyć angielski i indonezyjski muszą wykupić dwa pakiety.

Drops
Bardzo ładna i pełna kolorowych animacji aplikacja w której dopasowujemy wyrazy do obrazków. Aplikacja jest rozbudowana i posiada bardzo wiele rozdziałów, nawet takich dotyczących arytmetyki, biologii czy sportu. Niestety oferuje tylko 5 minut darmowej zabawy dziennie, za wersję bez limitu trzeba zapłacić.

Mondly
Nauka poprzez zabawę. W aplikacji dopasowujemy podpisy do obrazków, uzupełniamy zdania lub układamy wyrazy w odpowiedniej kolejności. Zdania mają angielskie tłumaczenia dla ułatwienia. W darmowej wersji trzeba robić wszystkie lekcje po kolei i nie można przeskakiwać do interesującego nas tematu. W wersji płatnej wszystkie lekcje są od razu odblokowane.

Learn Indonesian – 15,000 Words
Prosta aplikacja w formie mini gierki. Do wyboru są pojedyncze słówka lub zwroty. Wybieramy interesujący nas temat z rozbudowanego drzewka, oglądamy kolorowe obrazki z podpisami, a na końcu wykonujemy prosty test wyboru A lub B. Mogę to polecić komuś, kto chce szybko opanować podstawowe słownictwo bez zagłębiania się w gramatykę. Opis nieco przekłamuje, bo w wersji premium mamy dostęp do 6 tysięcy słów i 1250 wyrażeń, a nie 15 tysięcy słów. Chyba, że każdy wyraz z każdego wyrażenia liczony jest oddzielnie. W wersji darmowej część lekcji jest niedostępna. Co ciekawe aplikacja ma język polski – jako jedna z niewielu tutaj.

Learn Indonesian Fast
Aplikacja z dwiema mini gierkami – dopasowujemy wyrazy do obrazków w trybie normalnym lub na czas. Tutaj także część lekcji jest zablokowana w trybie darmowym. Na plus mogę uznać, że w aplikacji mamy dostęp do listy słówek które już przerobiliśmy, co pozawala szybko wrócić do poprzednich lekcji. Tak jak w “Learn Indonesian – 15,000 Words” aplikacja to bardziej zabawka użyteczna do szybkiego opanowania podstaw niż poważny kurs na poziomie “Memrise” czy “Duolingo”.

Learn Indonesian Like a Native
Nie wiem czy można nazwać to kursem. Aplikacja to bardziej interaktywny słownik w którym wybieramy jakieś zagadnienie np. liczebniki, datę, kierunki czy jedzenie po czym dostajemy listę słówek i wyrażeń oraz możliwość odsłuchania ich poprawnej wymowy w języku indonezyjskim. Możemy też dodawać wybrane słówka do “ulubionych” by móc szybko do nich powrócić w razie potrzeby. Wersja płatna różni się od darmowej jedynie brakiem reklam. Aplikacja ma stosunkowo mało słówek, pojedyncza lekcja to 5 -10 wyrazów. Może to przydać się turyście ale nie komuś kto na poważnie chce uczyć się języka.

Kursy językowe (płatne)

Wbrew temu co obiecują autorzy powyższych aplikacji klikanie w kolorowe obrazki i uzupełnianie zdań nie zrobi z was native speakera. Takie aplikacje są dobre na początek żeby opanować podstawy ale przychodzi taki moment kiedy człowiek stwierdza, że musi iść do przodu i ruszyć gramatykę. I na to jest rozwiązanie:

Indonesianpod101
Najbardziej rozbudowana strona z kursami języka indonezyjskiego w Internecie. Oferuje ona dziesiątki godzin lekcji z zakresu czytania, pisania, konwersacji, gramatyki i wielu innych. Sam poziom podstawowy to 50 lekcji zajmujących ponad 10 godzin nauki. Portal oferuje wybór poziomu trudności – od poziomu zero dla osób które dopiero zaczynają aż do poziomu zaawansowanego. Na początku trzeba też rozwiązać krótki test, który pozwala ocenić nasz poziom znajomości języka.

Portal oferuje darmowy 7 dniowy trial. Potem trzeba zapłacić. Do wyboru pakiet za 4$, 10$ lub 23$ miesięcznie.

Learningindonesian
Strona stawiająca głównie na konwersacje i naukę płynnej komunikacji. W odróżnieniu od “Indonesianpod101” jest znacznie prostsza i posiada mniej trybów nauki.

W wersji darmowej oferuje 32 krótkie lekcje, a w wersji płatnej 72 rozbudowane lekcje z obietnicą, że będziecie płynnie mówić w indonezyjskim po ukończeniu kursu. Niezależenie od wersji dostaje się też PDF z przewodnikiem po kursie. Niestety jest to bardzo drogi kurs, bo w wersja premium kosztuje aż 149.95$. Jest to jednorazowa opłata dająca dożywotni dostęp do kursu. Portal gwarantuje 30 dniowy zwrot pieniędzy bez podawania przyczyny tak wiec można wykupić kurs, przerobić część materiału i zdecydować czy chce się kontynuować czy zrezygnować i wycofać pieniądze.

Bahasakita
Strona ta nie jest klasycznym kursem językowym. To bardziej zbiór tekstów i artykułów poruszających różną tematykę – konwersacje, gramatykę, czasy, idiomy, przysłowia, ciekawostki językowe, słownictwo biznesowe czy uliczny slang. Teksty są podzielone według stopnia trudności, a pod każdym jest krótki quiz pozwalający ocenić na ile opanowaliśmy dany temat.

Pierwotnie strona była darmowa, niestety dziś niemal w całości ukryta jest za paywallem. Strona nie posiada trybu trial, a w wersji darmowej dostępna jest tylko jedna lekcja dotycząca witania się z innymi. Pełny dostęp kosztuje 48$ za 6 miesięcy, 72$ za rok w trybie dla jednego ucznia lub 207$ za rok w trybie dla 6 uczniów. Nie ma zwrotu pieniędzy.

Indonesian-online
Profesjonalny kurs języka indonezyjskiego stworzony przez przez nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Hawajskiego w Mānoa. Kurs obejmuje lekcje od poziomu A1 do poziomu C2. Program nauczania obejmuje min. indonezyjską literature, interaktywne dialogi czy czytanie wycinków z indonezyjskich gazet.

W ofercie są pakiety: “Beginner” za 70$, “Advanced” za 120$ oraz “Beginner & Advanced” za 180$

17 minutes

17 minutes to platforma oferująca naukę wielu języków, w tym języka indonezyskiego. Lekcje są mocno interaktywne i zajmują 17 minut. Jednak wielu użytkowników skarży się na masę błędów i literówek. Wrzucam jako przestrogę by nie marnować na tę platformę czasu

Gramatyka za darmo

Loecsen
Darmowy kurs języka indonezyjskiego. Niestety “darmowy” oznacza że jest też bardzo prosty i nie tak rozbudowany jak płatne kursy powyżej. Mamy tu 17 lekcji, a w każdej po kilkadziesiąt praktycznych wyrażeń. Na końcu każdej lekcji jest quiz powalający sprawdzić naszą wiedze.

Mylanguages, ilovelanguages.org oraz learn101.org
Te trzy strony to wielki zbór różnych, językowych zagadnień – od wymowy, kolorów i zwierząt aż do tworzenia pytań, zaprzeczeń, czasowników, przymiotników czy czasów. Każde zagadnienie zawiera dziesiątki przykładowych zdań pozwalających łatwo rozeznać się w temacie. Fajna rzecz żeby sobie wydrukować i powiesić na ścianie. Wszystkie strony są całkowicie całkowicie darmowe.

Indodic
Wrzucam to jako ciekawostkę. Strona zawierającą absolutnie wszystkie przyrostki i przedrostki występujące w języku indonezyjskim, włącznie z ich objaśnieniem, przykładami i listą wyrazów nieregularnych oraz wyjątków. Kopania złota dla osób które chcą naprawdę zgłębić indonezyjską gramatykę.

Kanały YouTube

Platforma YouTube oferuje bardzo kanałów poświęconych językowi indonezyjskiemu.

Learn Indonesian with IndonesianPod101.com
Największy tego typu kanał jaki znalazłem. Znajduje się tam prawie 500 profesjonalnych filmów poświęconych tylko i wyłącznie językowi indonezyjskiemu. Kanał prowadzą ci sami ludzie, którzy stworzyli kurs “Indonesianpod101” o którym pisałem wyżej.

Yahya Zakaria, Lynsie Fisher Mastering Bahasa oraz Langhub
Są to amatorskie ale równie wartościowe kanały poświęcone bahasie. Na YouTube można znaleźć tego więcej. Minusem tego, że są to kanały amatorskie jest to, że są one rzadko aktualizowane.

Zajęcia online z prawdziwymi nauczycielami

W Internecie można też znaleźć dużo stron oferujących zdalne korepetycje języka indonezyjskiego. Wybrałem trzy które wyglądają najbardziej obiecująco ale przyznam, że osobiście ich nie testowałem – learnindonesian.education, cakap.com i realians.com. Oferują one różne kursy, od takich podstawowych po kursy języka biznesowego czy technicznego. Kursy różnią się też ceną dlatego warto dokładnie przyjrzeć się tym ofertom zanim się zapłaci

Italki
Strona polecona przez jednego z czytelników (dziękujemy). Strona oferuje kursy językowe za pomocą Skype. W odróżnieniu od kursów wyżej tutaj samemu można wybrać nauczyciela na podstawie recenzji od innych użytkowników i płacić za pojedyncze lekcje, a nie za cały kurs z góry. Jest zatem ten nieco tańsza i daje większą możliwość personalizacji lekcji.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42