Zaprzysiężenie parlamentu
1 października nastąpiło oficjalne zaprzysiężenie 575 parlamentarzystów na kadencję 2019 – 2024 wybranych w kwietniowych wyborach. Zaprzysiężenie zaczęło się od procesji i przemowy Sekretarza Generalnego Indra Iskandara oraz przewodniczącego sądu najwyższego Hatta Ali. Na sali parlamentu zaproszeni zostali też przedstawiciele wszystkich największych religii – Islamu, Protestantyzmu, Katolicyzmu, Hinduizmu, Buddyzmu i Konfucjanizmu.
Hatta Ali zapytał:
„Czy jesteś gotów złożyć przysięgę zgodnie ze swoją religią i przekonaniami?”
Po czym nowi parlamentarzyści odpowiedzieli:
„Na Boga przysięgam, że spełnię moje obowiązki członka Ludowego Zgromadzenia Ustawodawczego tak dobrze, jak to możliwe i tak uczciwe, jak to możliwe, zgodnie z przepisami ustawowymi opartymi na Pancasili [narodowa ideologia Indonezji] i Konstytucji Republiki Indonezji z 1945 roku, że wypełniając swoje obowiązki, będę pracować na poważnie, aby żyć w zgodzie z życiem demokratycznym i nadać priorytet interesom narodu i państwa nad interesami osobistymi, indywidualnymi i grupowymi, że będę walczyć o aspiracje ludzi, których reprezentuję, aby realizować cele narodowe dla dobra interesu narodu i Republiki Indonezji”.
https://www.cnnindonesia.com/…/575-anggota-dpr-ri-periode-2…
Ciekawostką jest, że po raz pierwszy w historii Indonezji na przewodniczącego parlamentu wybrano kobietę – Puan Maharani. Jest ona wnuczką Sukarno – pierwszego prezydenta Indonezji z lat 1945 – 1967 i bohatera narodowego który wywalczył niepodległość od Holandii oraz jednocześnie córką najpotężniejszej i najbardziej wpływowej kobiety w Indonezji – Megawati Sukarnoputri która z kolei była pierwszą kobietą prezydentem Indonezji w latach 2001 – 2004, a aktualnie jest prezesem PDI-P czyli największej i aktualnie rządzącej partii politycznej w kraju. Niektórzy już pytają czy Puan Maharani będzie kontynuować rodzinne tradycje i w przyszłości wystartuje na stanowisko prezydenta jak jej matka i dziadek?