#tydzieńwIndonezji: 23 listopad 2019

Zapraszam na nasze cotygodniowe podsumowanie najciekawszych wydarzeń w Indonezji. Tym razem będzie min. o ambitnych planach rozwojowych indonezyjskiego rządu, bardzo młodych ale uzdolnionych doradcach prezydenta, licencjach na ślub, zalesianiu kraju i wsiach widmo. 


1. W trakcje konferencji w Bandung Ministerstwo Badań i Technologii ogłosiło swoje projekty na najbliższe lata. Jednym z najbardziej ambitnych jest zbudowanie małego samolotu mogącego lądować na wodzie. Taki samolot jest już opracowywany w Narodowym Instytucie Lotnictwa i Kosmosu (LAPAN). W założeniu tego typu samoloty mogłyby dostarczać towary oraz pasażerów (zarówno Indonezyjczyków jak i turystów) w regiony małych wysepek na których nie ma możliwości zbudowania lotniska.  
Wśród innych projektów wymienionych na konferencji znalazły się też plany budowy szybkich pociągów podmiejskich które w 80% mają składać się z podzespołów wyprodukowanych w Indonezji, budowy holowników morskich które mogą być jednocześnie zasilane zwykłym paliwem jak i biopaliwem oraz plany budowy samochodu eklektycznego. Indonezja ma jedne z największych złóż niklu na świecie, a ten pierwiastek wykorzystywany jest do bodowy baterii używanych w autach eklektycznych. Indonezja ma ambitne plany by projektować i produkować baterie do samochodów elektrycznych, niezależnie od wielkich zagranicznych koncernów samochodowych.  

2. Ridwan Kamil gubernator prowincji Jawa Zachodnia spotkał się w Dżakarcie z inwestorami ze Stanów Zjednoczonych. Jawa Zachodnia jako najbardziej zaludniona prowincja Indonezji pilnie potrzebuje aż 209 inwestycji z zakresu transportu, energetyki, pozyskiwania i oczyszczania wody, budowy autostrad, sektora budownictwa i stworzenia nowych stref ekonomicznych. Wartość inwestycji jakich potrzebuje ta prowincja to 845 trylionów rupii [233 miliardy złotych]. Ridwan Kamil ma nadzieję, że zachęci amerykańskich inwestorów do współpracy z lokalnymi władzami i do współpracy w zakresie realizacji tych projektów.  

3. Minister Przemysłu Agus Gumiwang Kartasasmita odbył podróż do Japonii gdzie spotkał się z przedstawicielami tamtejszej branży motoryzacyjnej. Według przekazanych przez niego informacji Toyota Group planuje gigantyczne inwestycje w Indonezji w wysokości 28.3 tryliona rupii [7.7 miliarda złotych], natomiast Honda na do 2023 roku zainwestuje w Indonezji 5.1 tryliona rupii [1.4 miliarda złotych]. 

4. Ślub tylko ze specjalną licencją? To może w krótce stać się możliwe w Indonezji. Rząd pracuje nad programem, który ma wprowadzić obowiązkowe lekcje przedmałżeńskie od których ukończenia będzie zależało czy dana para będzie mogła wziąć ślub czy nie. Ma to być odpowiedź na rosnącą z roku na rok liczbę rozwodów. Z ponad 364 tysięcy rozwodów jakich udzielono w 2017 roku, w niemal połowie z nich jako powód podano “ciągłe spory i kłótnie”. Na drugim miejscu wśród najczęstszych powodów rozpadu małżeństw znalazły się “czynniki ekonomiczne”, a na trzecim miejscu “porzucenie przez partnera”. 

 
5. Prezydent Joko Widodo ogłosił nazwiska swoich 7 nowych doradców, którzy mają mu pomagać. Są wśród nich  

 • Adamas Belva Syah Devara (29 l.) – założyciel platformy z kursami online Ruangguru i absolwent Harvardu oraz Stanforda  
 • Putri Indahsari Tanjung (23 l.) – założycielka organizacji Creativepreneur zajmującej się wyłapywaniem talentów oraz propagowaniem innowacyjności i kreatywności wśród młodych ludzi. Wcześniej dorastała i uczyła się w San Francisco.   
 • Andi Taufan Garuda Putra (32 l.) – założyciel firmy Amarta Micro Fintech łączącej przedsiębiorców z inwestorami, absolwent Harvard Kennedy School 
 • Ayu Kartika Dewi (36 l.) założycielka ruchu Sabang Merauke Movement zajmującego się promocją tolerancji poprzez wymiany studenckie ludzi z różnych regionów Indonezji. Prywatnie absolwentka Duke University (USA) 
 • Gracia Billy Mambrasa (31 l.) – Papuas który ukończył Australia National University i jest w trakcie robienia doktoratu na Oksfordzie. Jest też CEO w Kitong Bisa – fundacji zajmującej się rozwojem edukacji w Papui.  
 • Angkie Yudistia (32 l.) – działająca w organizacji Thisable Enterprise promującej edukację dla osób niepełnosprawnych. Sama jest niepełnosprawna – głuchoniema.  
 • Aminuddin Ma’ruf (33 l.) – przewodniczący Indonezyjskiego Islamskiego Ruchu Studenckiego (PMII)   

Jak można zauważyć są to osoby dobrze wykształcone, uzdolnione i jednocześnie bardzo młode. Jokowi liczy, że pomogą oni mu w zrozumieniu problemów tzw. milenialsów.

6. Prezydent zatwierdził przyznanie dodatkowych środków finansowych dla prowincji o statusie autonomii. Na mocy dekretu Papua dostanie dodatkowe 13 trylionów rupii [3.5 miliarda złotych], Aceh dostanie 8 trylionów rupii [2.2 miliarda złotych], a Yogyakarta 1.3 tryliona rupii [357 milinów złotych].  

7. Rząd powołał komisję do zbadania “widmo wsi”. Niedawno media obiegła informacja, że w południowego Sulawesi istnieją 34 niezamieszkałe wsie które od wielu lat dostawały pieniądze na funkcjonowanie od rządu, a nawet odbywały się tam głosowania w trakcie niedawnych wyborów prezydenckich. W jednej z nich do urny wrzucono ponad 100 wypełnionych kart wyborczych, w większości z nazwiskiem Prabowo.  

 
8. Policja w Kula Lumpur aresztowała 14 indonezyjskich i 27 malezyjskich kibiców który zorganizowali bójkę po meczu piłkarskim między oboma krajami, dodajmy meczu zwycięskim dla Malezji 2:0. Nie był to pierwszy taki przypadek, piłkarscy kibice Indonezji i Malezji wzajemnie się nienawidzą, a do bójek, obrzucania się przedmiotami i wzajemnych oskarżeń o prowokacje dochodzi przy niemal każdym meczu między obiema drużynami.  

9. Stowarzyszenie ludzi pracujących przy zbieraniu śmieci (ikatan pemulung indonesia) protestuje przeciwko rządowym planom walki z plastikowymi torbami i butelkami. Ich zdaniem uderzy to boleśnie w 3.7 miliona osób w 25 prowincjach którzy pracują przy odbieraniu i segregacji śmieci. Jest to ich jedyne źródło utrzymania. Przewodniczący stowarzyszenia Pris Polly Lengkong dodał także, że “to nie plastik jest problemem ale ludzie, którzy wyrzucają śmieci w niewłaściwe miejsce zamiast do kosza. Gdyby w Indonezji działał sprawny system zarządzania odpadami to cały ten plastik możnaby poddać recyklingowi”.


 
10. Rząd pochwalił się programem ponownego zalesiania kraju. Od stycznia tego roku wydano już 2.7 tryliona rupii [740 milionów złotych] na posadzenie 206 tysięcy hektarów lasów. Jednakże eksperci przyznają, że żeby zatrzymać zmiany klimatyczne Indonezja musi sadzić minimum 800 tysięcy hektarów lasu rocznie.  
Sadzenie lasów ma także wymiar społeczny – na posadzenie jednego hektara potrzeba 30-40 osób, jest więc to też sposób na walkę z bezrobociem.  
W tym samym czasie władze Bandung zapowiedziały, że chcą uczynić miasto bardziej zielonym. W tym celu planują posadzenie 15 tysięcy drzew.  
 

11. Samolot Batik Air lecący z Dżakarty do Kupang (East Nusa Tenggara) musiał awaryjnie lądować po tym gdy jeden z pilotów stracił przytomność. Na pokładzie znajdowało się 148 pasażerów i 7 członków załogi. Załoga natychmiast rozpoczęła reanimację podczas gdy drugi pilot zdecydował o awaryjnym lądowaniu. Po wylądowaniu pilota który zemdlał natychmiast przewieziono do szpitala.   
Ministerstwo Transportu zarządziło przeprowadzenie badań lekarskich dla wszystkich pilotów i członków załóg.  

12. Na Sumarze rozpoczęły się testy liczącego 501 kilometrów odcinka autostrady która ma być wkrótce oddana do użytku. Rządowe plany zakładają by do 2024 roku wybudować łącznie 2.974 kilometry autostrad wzdłuż całej Sumatry i połączyć ze sobą prowincje Lampung i Aceh.  

13. W regionie Tysiąca Wysp (pulau Seribu) zainstalowano maszyny do odsalania wody. Region ten leży niedaleko Dżakarty i składa się z małych wysepek na których znajdują się niewielkie wsie i resorty. Do tej pory woda dla mieszkańców tych wysp musiała być dostarczana łodziami ze stałego lądu. Na czterech wyspach – Kelapa Dua, Panggang Island, Pramuka Island i Payung Island zainstalowano urządzenia które są w stanie odsalać wodę morską. Wykorzystują one technologie odwróconej osmozy i mają wydajność w produkcji wody pitnej do 1.5 litra na sekundę.  

14. Władze Dżakarty zakazują używania eklektycznych hulajnóg na chodnikach, ulicach i kładkach dla pieszych. Od tej pory będzie można się nimi poruszać jedynie po ścieżkach rowerowych. Tak restrykcyjne przepisy pojawiały się po serii wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg z których dwa skończyły śmiertelnie oraz po licznych uszkodzeniach mienia publicznego spowodowanych niewłaściwą i niebezpieczną jazdą.  

15. Policja w Bogor rozbiła nielegalną fabrykę leków. Fabryka była ukryta w zwykłym domu rodzinnym i została odkryta po zgłoszeniach od okolicznych mieszkańców.  Zatrzymano dwie osoby oraz zarekwirowano gotowe do dystrybucji leki, półprodukty, odczynniki hemiczne i drukarki do produkcji opakowań. Jeden z zatrzymanych już wcześniej pracował w farmacji mimo, że nie miał odpowiadniego wyształcenia.  
Nielegalne leki są w Indonezji problemem. Dwie największe platformy do handlu intenetowego – Tokopedia i Bukalapak już zapowiedziały, że chcą ograniczyć handel lekami na swich stronach.  

 
________ 
źródła: 

 1. https://jakartaglobe.id/business/indonesia-to-develop-amphibious-aircraft 
 2. https://katadata.co.id/berita/2019/11/21/ridwan-kamil-tawarkan-209-proyek-bernilai-rp-845-t-ke-investor-as
 3. https://otomotif.kompas.com/read/2019/11/19/144046115/perusahaan-otomotif-jepang-siap-investasi-puluhan-triliun-rupiah-di?page=all  
 4. https://www.bbc.com/indonesia/indonesia-50471992  
 5. https://nasional.republika.co.id/berita/q1bheb409/profil-singkat-7-staf-khusus-muda-jokowi  
 6. https://news.detik.com/berita/4762456/jokowi-teken-apbn-2020-papua-dapat-13-t-aceh-8-t-dan-yogya-rp-13-t  
 7. https://bisnis.tempo.co/read/1270658/investigasi-desa-siluman-kemendagri-kirim-tim-khusus-ke-konawe  
 8. https://www.cnnindonesia.com/olahraga/20191120083945-142-449862/sejumlah-suporter-sempat-ditahan-usai-malaysia-vs-indonesia  
 9. https://nasional.republika.co.id/berita/q1ba59409/protes-pemulung-ke-pemerintah-mengapa-memusuhi-plastik   
 10. https://jakartaglobe.id/news/govt-rolls-out-new-forest-replantation-program-with-unique-catch  
  https://nasional.republika.co.id/berita/q1bg7n463/bandung-tingkatkan-kualitas-rth-dengan-tanam-15-ribu-pohon  
 11. https://www.bbc.com/indonesia/indonesia-50455622  
 12. https://nasional.republika.co.id/berita/q16uo6370/501-kilometer-jalan-tol-di-sumatra-siap-dijajal  
 13. https://nasional.republika.co.id/berita/q19fo7335/warga-pulau-seribu-kini-bisa-nikmati-air-bersih-dari-laut  
 14. https://jakartaglobe.id/news/jakarta-to-ban-electric-scooters-on-street-sidewalks-pedestrian-bridges  
 15. https://nasional.republika.co.id/berita/q19g6e463/polisi-gerebek-rumah-di-bogor-diduga-pabrik-obat-ilegal 
  https://jakartaglobe.id/business/tokopedia-bukalapak-stamp-down-on-sales-of-illegal-prescription-and-overthecounter-drugs 
   
   
Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42