#tydzieńwIndonezji: 25 styczeń 2020

Zapraszam na kolejne wydanie wiadomości z Indonezji. Dziś przeczytacie o między innymi o pierwszych podejrzeniach koronawirusa w Indonezji, umacnianiu się rupii, nietypowym prezencie dla więźniów z okazji Chińskiego Nowego Roku oraz o dwóch rozbitych gangach.  
Koronawirus w Indonezji: 

1. Z powodu koronawirusa który doprowadził już do śmierci 41 osób w Chinach władze Indonezji podjęły nadzwyczajne środki ostrożności mające na celu niedopuszczenie dostania się wirusa na terytorium Indonezji.  
Na wszystkich 135 przejściach granicznych – zarówno lotniskach, portach morskich jak i przejściach lądowych uruchomiono skanery mierzące temperaturę ciał pasażerów. Ponadto postawiono o zawieszeniu wszystkich lotów z chińskiego miasta Wuhan do Indonezji, natomiast loty z Indonezji do Wuhan będą lądować na innych lotniskach.  

Skanery na lotnisku na Bali Photo: BETWEEN PHOTOS / Fikri Yusuf

2. W czwartek po południu pojawiała się informacja o chińskim pracowniku Huawei w oddziale firmy w Dżakarcie który miał zostać zabrany do szpitala z podejrzeniem że może być zarażony. Jednak już w piątek rano Minister Zdrowia Terawan Agus Putranto zaprzeczył jakoby ta osoba była zarażona koronawirusem. Ponadto Minister osobiście i bez żadnych środków ochronnych udał się do biura firmy by osobiście pokazać iż informacja o pojawianiu się koronawirusa w Dżakarcie była fałszywa.   
W piątek po południu do szpitala RSPI Sulianti Saroso trafił Indonezyjczyk z z objawami podobnymi do koronawirusa, niedawno miał on wrócić z Chin. Natychmiast trafił on do izolatki, jednak w momencie kiedy to publikuję nie ma jeszcze oficjalnych wyników badań.  

Wiadomości gospodarcze: 

3. Perry Warjiyo prezes Bank Indonesia, największego banku centralnego w Indonezji ogłosił iż w tym roku przewiduje on wzrost gospodarczy na poziomie między 5.1% a 5.5%. W porównaniu do roku poprzedniego w którym wzrost gospodarczy wyniósł 5% jest to znacząca poprawa. Ponadto ogłoszono, iż przewidywana inflacja ma wynieść 2.72% co jest najniższym wynikiem od 20 lat. Dla porównania inflacja roczna w Polsce na koniec 2019 roku wyniosła 2.3%. 

Perry Warjiyo prezes Bank Indonesia ( Antara Photo/Akbar Nugroho Gumay)

4. Tymczasem indonezyjska rupia bije wszelkie rekordy. W 2019 roku umocniła się o 3.5% w stosunku do dolara, a od początku tego roku umocniła się o już 1.9%. A według wielu ekonomistów to nie koniec umacniania się indonezyjskiej waluty.  
Tym sposobem Rupia została najlepszą walutą świata!  

Droższy Gaz:

5. Bardzo wiele kontrowersji i niezadowolenia wywołała informacja iż rząd zamierza wycofać się z państwowego dofinansowania do 3kg butli LPG. Takie butle są powszechnie wykorzystywania przez Indonezyjczyków do gotowania. Rząd dopłacał do każdej butli dzięki czemu były one bardzo tanie – kosztowały ok. 22 tysięcy rupii [6.25 zł]. Do tej pory taką butlę mógł kupić każdy, teraz będzie się trzeba zarejestrować w urzędzie jako osoba o niskich dochodach by móc dostać dofinasowanie. Dla osób, które się nie kwalifikują na jako osoby ubogie niedługo czekają podwyżki cen gazu który będzie sprzedawany po rynkowych cenach, bez dofinansowania.  

Photo: CNBC Indonesia / Muhammad Sabki
Nowy sprzęt dla indonezyjskiej armii: 

6. Minister Obrony Narodowej Indonezji Prabowo Subianto udał się z wizytą do Paryża gdzie prowadził rozmowy na temat zakupu sprzętu wojskowego od Francji. Indonezja jest zainteresowana zakupem 48 myśliwców Rafale, 4 łodzi podwodnych typu Scorpène oraz okrętów wojskowych typu Gowind.  

myśliwiec typu Rafale Photo: Dmitry A. Mottl via WIkimedia Commons

7. Dość niespodziewanie Irański Ambasador w Dżakarcie Mohammad Azad ogłosił, iż Iran jest zainteresowany współpracą wojskową z Indonezją, szczególnie w zakresie obrony. Wyraził również nadzieję na jak najszybsze spotkanie z indonezyjskim Ministrem Obrony Narodowej. Jednak szczegółów tego jak ta współpraca miałaby wyglądać na razie nie podano.   

Policja rozbiła dwa gangi zmuszające nieletnie dziewczyny do prostytucji:

8. W środę 22 stycznia policja weszła do jednej z kawiarni na północy Dżakarty. Na jej zapleczu odnaleziono 10 nieletnich dziewczyn oraz 6 dorosłych kobiet które były zmuszane do prostytucji. Zatrzymano też 6 osób które zajmowały się nielegalnym proceder. Co najbardziej szokujące – na czele gangu stała kobieta która była jednocześnie właścicielką kawiarni. Dziewczyny zmuszane do prostytucji były w strasznym stanie, nie miały dostępu do lekarza, były poranione i wygłodzone. Zmuszano je do brania tabletek zatrzymujących menstruację. Każda z nich musiała przyjąć co najmniej 10 klientów dziennie pod groźbą kary. Policja szacuje, że gang mógł zarabiać nawet 2 miliardy rupii [563 tysiące złotych] miesięcznie.  
Członkom gangu grozi do 10 lat więzienia.  

Aresztowani członkowie gangu (Photo courtesy of the Jakarta Police)

9. Na inny gang zmuszający nieletnie dziewczyny do prostytucji policja trafiła przypadkiem w południowej Dżakarcie. Pod koniec 2019 roku policja w mieście Depok otrzymała zgłoszenie o zaginięciu 15-to letniej dziewczyny. Po przeprowadzeniu dochodzenia dziewczynę odnaleziono w mieszkaniu w dzielnicy Kalibata w południowej Dżakarcie. Oprócz zaginionej nastolatki w mieszkaniu znajdowały się jeszcze 2 inne nieletnie dziewczyny oraz jedna dorosła kobieta które były zmuszane do prostytucji. W mieszkaniu zatrzymano także alfonsa który miał zajmować się organizowaniem procederu i wyszukiwaniem klientów za pomocą Internetu.  

Świąteczna amnestia dla więźniów.  

10. Bardzo ciekawym zwyczajem w Indonezji jest to, że przy okazji różnych świąt religijnych rząd udziela amnestii osobom osadzonym w zakładach karnych. Miesiąc temu opisywaliśmy jak przed chrześcijańskim Bożym Narodzeniem skrócono wyroki ponad 12 tysiącom chrześcijan przebywającym w indonezyjskich więzieniach.  
Teraz zbliża się Chiński Nowy Rok i z tej okazji rząd udzielił amnestii wyznawcom Konfucjanizmu. Nie ma ich zbyt wiele, bo w więzieniach w całej Indonezji przebywa ich zaledwie 43 ale wszyscy otrzymają skrócenie wyroków od 15 dni do 2 miesięcy.   

Fałszywy doktor z Chin:

11. Policja w Dżakarcie zatrzymała obywatela Chin który pracował jako lekarz w jednej z klinik na północy miasta. Mężczyzna nie miał indonezyjskiej licencji na taką działalność, ba nie miał nawet pozwolenia na pracę, przebywał w Indonezji na wizie turystycznej która od 9 miesięcy była już nie ważna. Praktykę lekarską prowadził wspólnie z tłumaczem, oprócz porad medycznych wykonywał też zastrzyki i wystawiał recepty. Mężczyzna oraz właściciel kliniki staną przed sądem. Za wykonywanie praktyki lekarskiej bez zezwolenia grozi w Indonezji od 5 do 15 lat więzienia lub grzywna w wysokości do 1.5 miliarda rupii [422 tysiące złotych]  

ANTARA/FIanda Rassat
Co dalej z zagranicznymi, indonezyjskimi terrorystami? 

12. Według szacunków rządu 660 obywateli Indonezji, którzy działali w różnych organizacjach terrorystycznych przebywa w więzieniach w min. Syrii, Turcji i Afganistanie. Mimo iż wielu z nich zniszczyło swoje paszporty to nadal formalnie pozostają obywatelami Indonezji. Według konstytucji Indonezji z 1945 roku nikt nie może zostać bezpaństwowcem i nikomu nie można odebrać obywatelstwa. Wielu spośród tych 660 osób po opuszczeniu więzień może próbować powrócić do Indonezji.  
 
“Ministerstwo Spraw Społecznych będzie musiało obliczyć skutki społeczne, gdy ci bojownicy powrócą do domu natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości i Praw Człowieka musi zdecydować o ich statusie obywatelskim. Ich powrót może również wpłynąć na turystykę i inwestycje, ponieważ wiele osób uważa ich za terrorystów”. Powiedział we wtorek w swoim biurze w Dżakarcie Koordynujący minister ds. Politycznych, prawnych i bezpieczeństwa Mahfud M.D 
 
Rząd już uruchomił specjalne obozy resocjalizacyjne, gdzie byli terroryści przebywają pod okiem psychologów i ekspertów tak długo aż zostaną uznani za gotowych powrócić do społeczeństwa  

źródła:
1. https://www.thejakartapost.com/news/2020/01/23/health-minister-dismisses-reports-of-coronavirus-case-in-jakarta.html 
2. https://www.bbc.com/indonesia/indonesia-51175858   
https://www.bbc.com/indonesia/indonesia-51231814 
3. https://jakartaglobe.id/business/bank-indonesia-keeps-benchmark-rate-says-worst-time-has-passed
4. https://www.cnbcindonesia.com/market/20200119112052-17-131052/kabar-bahagia-rupiah-adalah-mata-uang-terbaik-dunia
5. https://www.cnbcindonesia.com/news/20200118175526-4-131011/heboh-subsidi-gas-3-kg-dicabut-ini-penjelasan-pemerintah
6. https://www.cnnindonesia.com/internasional/20200123165421-106-468083/prancis-buka-suara-soal-rencana-prabowo-beli-48-jet-tempur
7. https://jakartaglobe.id/news/iran-proposes-defense-cooperation-with-indonesia
8. https://jakartaglobe.id/news/police-uncover-horrific-child-prostitution-syndicate-in-jakarta 
9. https://megapolitan.kompas.com/read/2020/01/23/22190731/kronologi-terbongkarnya-praktik-prostitusi-online-di-apartemen-kalibata?page=all 
10. https://nasional.kompas.com/read/2020/01/25/10454971/tahun-baru-imlek-43-narapidana-beragama-konghucu-dapat-remisi-khusus
11. https://republika.co.id/berita/q4kmdi384/dokter-asal-china-ditangkap
12. https://jakartaglobe.id/news/what-to-do-with-indonesias-foreign-terrorist-fighters

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42