“Zwiększamy podatki, żeby pomóc… urzędnikom” #tydzieńwIndonezji

Nowe podatki i premie dla urzędników, pożegnanie najstarszego McDonalda, która prowincja radzi sobie najlepiej z koronawirusem, katastrofa samolotu w Papui i specjalne pozwolenia na wjazd do Dżakarty. Zapraszam na najnowsze wydanie cyklu wiadomości z Indonezji.  

Dziewczynka pomaga ojcu (foto: https://jakartaglobe.id/)

Koronawirus nadal groźny

Od 2 marca, czyli wykrycia pierwszego zarażonego Indonezyjczyka, do dnia dzisiejszego w Indonezji odnotowano 17.520 przypadków zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 przybyło aż 495 nowych przypadków. 1.148 osób zmarło, 4.129 uznano za wyleczone, a 12.243 przebywa w szpitalach.

Ponad 300 tysięcy osób przebywa na obserwacji domowej bądź szpitalnej. Wliczone są w to także osoby odbywające przymusową kwarantannę. Do tej pory wykonano 187.965 testów na koronariwusa u 135 tysięcy ludzi.

Najwięcej, bo aż 5.881 przypadków wykryto w Dżakarcie, 2.105 na Jawie Wschodniej i 1.618 na Jawie zachodniej. W Yogyakarcie odnotowano 194 przypadki, na Bali 346, a na Lombok (East Nusa Tenggara) 47. Na samym końcu znajduje się prowincja Aceh w której odnotowano 18 zarażonych z czego 15 już wyzdrowiało.

Z pozytywnych wiadomości warto odnotować iż liczba osób uznanych za wyleczone przyrasta w bardzo szybkim tempie. Do tej pory wyzdrowiało niemal 24% zarażonych osób. Jednocześnie liczba zgonów utrzymuje się na jednakowym poziomie, ani nie spada ani nie przyrasta. Do tej pory zmarło 6.6% zarażonych osób w Indonezji..

Która prowincja wygrywa z epidemią? 

Prezydent Joko „Jokowi” Widodo zorganizował we wtorek konferencję w trakcie której podsumował skuteczność wprowadzonych w Indonezji “restrykcji społecznych na duża skalę (PSBB)” w walce z epidemią koronawirusa.  

Dżakarta, stolica i epicentrum pandemii w kraju, odnotowała spadek liczby potwierdzonych przypadków od czasu wprowadzenia restrykcji 10 kwietnia, miasto Tegal w prowincji Jawa Środkowa, odnotowało zero nowych przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni po nałożeniu ograniczeń 23 kwietnia. 

W tym czasie w Banten, Jawie Zachodniej i Jawie Wschodniej nadal występuje trend wzrostowy, mimo że miasta w tych prowincjach zostały objęte ograniczeniami. Zachodnia Sumatra, która wprowadziła PSBB we wszystkich obszarach prowincji, odnotowała wzrost liczby potwierdzonych przypadków covid-19 trzykrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

Rozwój epidemii covid-19 z podziałem na prowincje

Dokładne statystyki dla wszystkich prowincji można znaleźć tutaj

###

Podatek od Netflixa 

Od 1 lipca Indonezja zacznie pobierać 10 procent podatku VAT od multimedialnych platform cyfrowych. Wśród platform które zostają objęte podatkiem wymienia się serwis filmowy Netflix, platformę dystrybucji gier Steam, platformę streamingu muzyki Spotify i wielu innych.  

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów produkty cyfrowe, takie jak subskrypcje muzyki przesyłanej strumieniowo, filmy przesyłane strumieniowo, aplikacje cyfrowe i gry, a także usługi online z zagranicy będą traktowane na równych warunkach jak inne produkty lokalne podlegające podatkowi VAT

Dzięki ponad 175 milionom aktywnych użytkowników Internetu Indonezja stała się kluczowym rynkiem dla gospodarki cyfrowej w regionie. Ale brak przepisów ograniczał rząd w wykorzystywaniu tego sektora. 

Prace nad wprowadzaniem tego podatku trwały od kilku miesięcy ale to epidemia covid-19 sprawiał, że Ministerstwo Finansów zdecydowało je przyśpieszyć. Rząd potrzebuje 405 trylionów rupii (27 miliardów dolarów) na pokrycie zwiększonych wydatków służby zdrowia, programów społecznych i dotacji dla przedsiębiorstw, aby złagodzić wpływ pandemii na indonezyjską gospodarkę. 

###

Kolejna podwyższa stawki ubezpieczeniowej i premie dla urzędników 

Wiceprzewodniczący Komisji Izby Reprezentantów IX Narodowej Partii Przebudzenia (PKB) Nihatul Wafiroh powiedział, że był rozczarowany wzrostem składki ubezpieczenia zdrowotnego (BPJS). “Wzrost ten tylko zwiększa obciążenie dla ludzi w trudnej sytuacji pandemii koronawirusa.” 

Wzrost został zawarty w rozporządzeniu prezydenckim (Perpres) nr 64 z 2020 roku podpisanym przez prezydenta Joko Widodo w dniu 5 maja. Jest to już druga próba podniesienia tej składki w tym roku, pierwsze podniesienie składki ubezpieczeniowej o niemal 100% zostało zablokowane przez Sąd Najwyższy który nakazał przywrócenie wysokości składek do poprzedniej wartości. Tamte przepychanki między prezydentem a sądem najwyższym doprowadziły do chaosu i zamieszania, gdyż niektórzy obywatele otrzymywali nadpłaty, inni niedopłaty i nikt do końca nie wiedział, ile w końcu ma płacić.  

„Jest to mylące i sprawia, że ludzie są niespokojni. Daj spokój, prezydencie, nie baw się sercem ludzi” – powiedział Nihatul Wafiroh 

Nihatul poprosił rząd, aby nie był samolubny w podejmowaniu decyzji o podwyższeniu opłat zdrowotnych BPJS. Według niego, rząd powinien zwrócić uwagę na warunki psychiczne ludzi, którzy wciąż boją się covid-19. „Osobiście jestem bardzo rozczarowany tą decyzją, ponieważ jest to niewykonalne i nieetyczne, gdy w sytuacji, gdy ludzie są bardzo trudnej sytuacji z powodu pandemii, prezydent ogłasza spadek zachorowań na koronawirusa, a także wzrost składek zdrowotnych w tym samym czasie” 

W tym samym okresie kiedy władze próbują podnosić składki ubezpieczeniowe i wprowadzają dodatkowe podatki ogłoszono iż wszyscy urzędnicy państwowi, jak co roku, dostaną 13-tą pensję (THR). Dodatkowa pensja wypłacana urzędnikom przy okazji świąt religijnych jak Ramadan, Boże Narodzenie, urodziny Buddy i Chiński Nowy Rok (w zależności od wyznania urzędnika) jest w Indonezji standardem ale wiele osób liczyło iż z powodu napiętego budżetu, rosnącego bezrobocia i recenzji na horyzoncie rząd zrezygnuje w tym roku z wypłacania urzędniczych nagród. Tak się jednak nie stało i urzędnicy mogą się cieszyć dodatkowymi pieniędzmi w czasie gdy reszta kraju zmaga się z rosnącym bezrobociem…

###

Pożegnanie najstarszego McDonalda 

Po prawie 30 latach działalności zamknięty został McDonald w centrum handlowym Sarinah w samym centrum Dżakarty. Lokal otwarty 14 lutego 1991 roku był pierwszą restauracją tej popularnej sieci w całej Indonezji, co ciekawe pierwszy lokal McDonald otwarto w Polsce w 1992 roku więc Indonezyjczycy mogli cieszyć się burgerkami o rok wcześniej niż Polacy. Powodem zamknięcia jest zmiana strategii biznesowej operatora centrum handlowego w którym znajdowała się restauracja.  

McDonald Sarinah w 1991 roku
McDonald Sarinah w 2020 roku (foto: thejakartapost.com)

Położona w strategicznym centrum miasta restauracja przez wiele lat swojej działalności była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Lokal przetrwał dwie powodzie – w 2013 i 2020 roku, w 2016 w jednej z restauracji znajdujących się po drugiej stornie ulicy eksplodowała podłożona przez terrorystów bomba, a w maju 2019 budynek ucierpiał w wyniku starć z policją które wybuchły po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.  

McDonald Sarinah w trakcie powodzi w 2013 roku (foto: Polri Jakarta)
McDonald Sarinah po zamachu bombowym w 2016 roku (YouTube.com)
McDonald Sarinah po zamieszkach w maju 2019 (foto: CNN Indonesia/Bimo Wiwoho)

Bez wątpienia wielu Indonezyjczyków podchodzi z sentymentem do tego lokalu, gdyż dla wielu była to pierwsza okazja w życiu do spróbowania McDonalda. Gdy ogłoszono plany jego zamknięcia pod lokalem zebrały się setki osób by móc zjeść tam po raz ostatni i pożegnać to miejsce.

W dobie epidemii koronawirusa musiała interweniować policja która nakazała przebywającym przed lokalem osobom rozejście się. Na pożegnanie restauracja dostała też karę finansową od policjantów za złamanie zasad kwarantanny.

###

Ostatnie pożegnanie McDonald Sarinah (foto: (Tangkapan Layar Dokumentasi Pribadi/TWITTER)
Ostatnie pożegnanie McDonald Sarinah (foto: (Tangkapan Layar Dokumentasi Pribadi/TWITTER)

Indonezyjscy niewolnicy na chińskich statkach 

Rząd chiński zobowiązał się do zbadania domniemanego niewolnictwa 11 indonezyjskich obywateli pracujących na statkach Long Xin, powiedział rzecznik MSZ Teuku Faizasyah.   

Według ustaleń indonezyjskich śledczych co najmniej 11 obywateli Indonezji zostało zmuszonych do niewolniczej pracy na okrętach kursujących między Chinami z Koreą Południową. Byli oni zmuszani do pracy po 18 godzin na dobę, żyli w przerażających warunkach i nie dostawali za to wypłaty. Trzech obywateli Indonezji zmarło z wycieńczenia i chorób, a ich ciała zostały wyrzucone do morza, jeden zmarł w szpitalu w Korei Południowej. Pozostali zostali ewakuowani do Indonezji za pośrednictwem Ambasady RI w Seulu. 

Nie był to pierwszy taki przypadek. Wcześniej pojawiły się doniesienia o niewolniczym wykorzystywaniu Indonezyjczyków na chińskich statkach kursujących do Australii, Japonii i Nowej Zelandii.  

###

Pożar tankowca na Sumatrze 
Co najmniej 22 osoby zostały ranne, a 6 zginęło w pożarze tankowca. Pożar na statku Jag Leela, zacumowanym w porcie Belawan na północy Sumatry wybuchł w poniedziałek. Statek był remontowany. Według komunikatów policji, “najpierw było słychać dwie eksplozje, później pojawiły się płomienie, a następnie ogromne chmury czarnego dymu unoszące się nad tankowcem”. 

Pożar tankowca (foto: (BETWEEN PHOTOS / Septianda Perdana)

Strażacy walczyli z płomieniami z pokładu innego statku. Nie wiadomo, co było przyczyną wybuchów i pożaru. 

Ogień rozprzestrzenił się na co najmniej jeszcze jeden statek, który stał obok Jag Leela. Siła wybuchu spowodowała niewielkie uszkodzenia okolicznych domów. 

###

Katastrofa lotnicza w Papui 

Niewielki samolot należący do grupy Mission Aviation Fellowship (MAF) z niewyjaśnionych przyczyn spadł do jeziora Sentani w Papui.  

Według informacji przekazanych przez śledczych samolot wykonywał lot transportowy i przewoził produkty spożywcze. Pilotem była 40 letnia obywatelka Stanów Zjednoczonych Joyce Chaisin Lin, jej ciało znaleziono w pobliżu wraku.  

Wypadek miał miejsce około 6:27 czasu lokalnego. W tym czasie samolot Kodiak K-1000 należący do MAF wystartował z lotniska Sentani i miał przewieść towary do regencji Tolikara. O 6.29 pilot nadała sygnał „Mayday” i poprosiła o zgodę na awaryjne lądowanie, oficer wieży kontroli lotów próbował się z nią kontaktować kilkakrotnie ale już nie otrzymał żadnej odpowiedzi.  

Do pomocy natychmiast wezwano lokalną grupę ratunkowo-poszukiwawczą SAR która odnalazła wrak samolotu w jeziorze Sentani a następnie wydobyła go na powierzchnię. Posłuży on do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

###

Katastrofa samolotu w Papui (foto: BETWEEN PHOTOS / Dedhez Anggara)

Wznowienie lotów krajowych 

Krajowy zarządca lotnisk spółka PT Angkasa Pura II (Persero) w czwartek częściowo wznowiła loty krajowe na 19 lotniskach w obrębie kraju. Jest to odpowiedź na decyzję rządu który zgodził się częściowo złagodzić restrykcje związane z epidemią koronawirusa.  

Wśród lotnisk które wznowiły działalność są Soekarno-Hatta (Tangerang), Halim Perdanakusuma (Dżakarta), Sułtan Mahmud Badaruddin II (Palembang), Kualanamu (Medan), Sultan Syarif Kasim II (Pekanbaru), Silangit (Tarutung), Raja Haji Fisabilillah (Tanjung Pinang), Supadio (Pontianak), Banyuwangi ,Radin Inten II (Lampung), Husein Sastranegara (Bandung), Depati Amir (Pangkalpinang), Sultan Thaha (Jambi), HAS Hanandjoeddin (Belitung), Tjilik Riwut (Palangkaraya) i Kertajati (Majalengka), Fatmawati Soekarno (Bengkulu), Sultan Iskandar Muda (Aceh) i Minangkabau (Padang). 

Wznowienie lotów spotkało się z problemami i krytyką lotnika Soekarno-Hatta w stolicy kraju, kiedy to gigantyczny tłum chętnych pasażerów zebrał się w terminalu drugim lotniska. Nie zachowano tam żadnych procedur związanych zachowaniem ostępów między ludźmi. Powodem było zorganizowanie aż 11 lotów o tej samej godzinie. Władze lotniska przeprosiły za sytuację i obiecały zmienić rozkłady lotów żeby uniknąć podobnych sytuacji w najbliższej przyszłości.  

Pierwszy dzień wznowienia lotów na lotnisku Soekarno-Hatta (Antara Photo/Fauzan)

Zapowiedziano także wprowadzanie obowiązkowych testów na koronawirusa dla wszystkich przylatujących zza granicy. Szczególną obawę budzą tutaj obywatele Indonezji przebywający lub pracujący w innych krajach którzy już zaczynają masowo wracać do ojczyzny po tym jak kolejne kraje na świecie znoszą obostrzenia. Wśród nich mogą być potencjalni nosiciele covid-19.  

###
###

Możliwe otwarcie szkół

Znoszenie obostrzeń w transporcie lotniczym to nie wszystko.  

Rząd prowincji DKI Dżakarta przygotowuje trzy scenariusze powrotu uczniów do szkół przed nowym rokiem szkolnym 2020/2021. Nowy rok szkolny rozpocznie się 13 lipca.  

Informacje te przekazała Szefowa Agencji Edukacji Dżakarty Nahdiana podczas spotkania telekonferencyjnego z gubernatorem DKI Dżakarty Aniesem Baswedan i zastępcą gubernatora DKI Dżakarty Ahmadem Riza w poniedziałek  

Scenariusze różnią się tym ile szkół będzie można otworzyć i ile uczniów będzie mogło do nich wrócić a ilu nadal pozostanie w domach. Oprócz tego szkoły będą musiały również posiadać odpowiednie urządzenia sanitarne, zaczynając od odpowiedniego wyposażenia ochrony osobistej i protokołów zdrowotnych. Obejmuje to również sterylizację pomieszczeń i reorganizację przestrzeni do nauki. 

Odkażanie szkół w Magelang (foto: http://beritamagelang.id/)
Wznowienie zajęć szkolnych w Bogor (foto: merdeka.com/Arie Basuki)

Gubernator Anies Baswedan ocenił iż, najbardziej prawdopodobnym planem do wdrożenia jest scenariusz mówiący, że tylko część szkół będzie prowadzić zajęcia dydaktyczne i edukacyjne. Według niego nadal wiele szkół w czerwonej strefie rozprzestrzeniania się wirusa co nieuniemożliwia ich otwarcie.  

###

Sukcesy w leczeniu koronawirusa

Trzech pacjentów z potwierdzeniem zakażenia covid-19, leczonych w szpitalu Pusat Angkatan Darat (RSPAD) zostało uznanych za wyleczonych po zastosowaniu terapii osoczem krwi. Oświadczenie o uzdrowieniu zostało przekazane przez Amijk Soebandrio, przewodniczącego Instytutu Biologii Molekularnej im. Christiaan’a Eijkmana. 

 Według Amina terapia ta jest przeznaczona tylko dla pacjentów z ciężkim zakażeniem koronawirusem, tj. takich potrzebujących wsparcia respiratorem i mających inne choroby. 

„Tak więc terapia osoczem krwi jest ma sens tylko w przypadku tych, których stan jest ciężki, natomiast nie może być stosowana w łagodnych zakażeniach i leczeniu profilatycznym” powiedział Amijk Soebandrio 

###

Fatwa dotycząca modlitwy w domu

Najwyższa rada imamów (MUI) wydała fatwę dotyczącą muzułmańskiego święta Eid al-Fitr. Jest to święto przypadające pierwszego dnia po zakończeniu Ramadanu, jego częścią jest specjalne, poranne nabożeństwo w Meczecie, a uczestnictwo w nim jest obowiązkowe dla wszystkich wyznawców Islamu.  

Eid al-Fitr w Dżakarcie w 2019 roku

MIU zwolniło muzułmanów z obowiązku odbycia tego nabożeństwa w meczecie na obszarach kraju objętymi “restrykcjami na dużą skalę (PSBB)” i zezwoliło na wykonanie modlitwy w domu. Pojawiły się też dokładne instrukcje jak wykonać je w domu, kto z domowników może być Imamem oraz instrukcje tego jak przygotować kazanie.  

###

Wjazd do Dżakarty tylko ze specjalnym pozwoleniem  

Burmistrz Dżakarty Anis Baswedan poinformował o prowadzaniu obowiązku posiadania specjalnego pozwolenia na wjazd i wyjazd (SIKM) ze stolicy kraju. Zezwolenie to specjalny kod QR który będzie skanowany przez policjantów na drogach wjazdowych do miasta. Będzie można go uzyskać za pomocą aplikacji online.  

Do aplikacji będzie trzeba też dołączyć oświadczenie z wyjaśnieniem dlaczego chce się wjechać i wyjechać z miasta, a samo zezwolenie będzie wydawane tylko w niezbędnych przypadkach. Ma to ograniczyć wyjazdy rodzinne poza miasto w okresie kończącego się ramadanu. Z obowiązku posiadania kodu QR będą zwolnieni policjanci, kierowcy karetek i wozów strażackich, kierowcy ciężarówek, urzędnicy, dyplomaci, pracownicy drogowi itp.  

###

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42