“Tydzień tragedii i wielkich inwestycji” #tydzieńwIndonezji

Katastrofy naturalne, epidemia, protesty, korupcja, zamach terrorystyczny i wypadek lotniczy. Ostatni tydzień w Indonezji obfitował w dość straszne wydarzenia i to im poświęcony jest to wydanie wiadomości. Na końcu natomiast opisałem nowy program budowy domów socjalnych oraz gigantyczny program inwestycji mających rozruszać gospodarkę. Zapraszam

Katastrofa wojskowego śmigłowca w mieście Kendal

Koronawirus w Indonezji

672 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 31.186. Od początku pandemii zmarło 1.851 osób.

Do tej pory przeprowadzono 405.992 testy na koronawirusa. 10.498 osób uznano za wyleczone. Liczba osób pozostających na obserwacji szpitalnej lub domowej wynosi 54.567.

W sobotę padł nowy, smutny rekord – w ciągu jednego dnia odnotowano 993 nowe zakażenia. Wzrost nowych przypadków ma związek z większą wykrywalnością, w końcu udało się osiągnąć poziom 10 tysięcy testów na dobę. Prezydent Joko Widodo obiecał 10 tysięcy testów już 12 maja.

Prowincją w której wirus rozwija się najszybciej pozostaje Jawa Wschodnia. W ciągu ostatnich 7 dni odnotowano tam 1.222 nowe przypadki i 91 zgonów. Dla porównania w Dżakarcie w ciągu tego tygodnia odnotowywano 641 nowych przypadków i jedynie 8 zgonów. 9 Indonezyjskich prowincji przekroczyło poziom 1000 zarażonych. Tymczasem w poniedziałek aż 15 prowincji nie odnotowało ani jednego nowego przypadku zarażenia. Są prowincje gdzie przyrost jest nadal bardzo duży i prowincje w których epidemia niemal ustała.

Dokładne statystki z podziałem na wszystkie prowincje można znaleźć w linku poniżej.

http://zyciewindonezji.pl/2020/03/20/statystyki-koronawirusa-w-indonezji/

AirAsia ponownie wstrzymuje loty

Przedstawiciele popularnego, taniego przewoźnika AirAsia Indonesia rozważają ponowne wstrzymanie lotów na okres od 1 do 3 miesięcy. Mimo poluzowania restrykcji związanych z koronawirusem zapotrzebowanie na regularne loty nie uległo poprawie, dlatego przedłużenie tymczasowego zawieszenia staje się najlepszą opcją.

Sekretarz korporacyjny AirAsia Indonesia, Indah Permatasari Saugi, powiedział, że przedłużenie zawieszenia lotów wynika z przyczyn operacyjnych, takich jak rozszerzenie ograniczeń społecznych w niektórych regionach, a także coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące lotów wpływające na niski popyt i małe zainteresowanie pasażerów.

via tempo.co

Korupcja w sądzie najwyższym

Komisja Zwalczania Korupcji (KPK) przygotowuje akt oskarżenia i przesłuchuje świadków w związku z przypadkami korupcji w Sądzie Najwyższym w latach 2011-2016.

W poniedziałek w nocy policja aresztowała byłego sekretarza Sądu Najwyższego Nurhadi i jego zięcia Rezky Herbiyono. Są oni podejrzani o przyjęcie łącznie 46 miliardów rupii [12.6 miliona złotych] łapówek i gratyfikacji w zamian za korzystne załatwienie spraw w Sądzie Najwyższym i ustawianie wyroków.

Aresztowanie byłego Sekretarza Sądu Najwyższego Nurhadi

W tej spawie poszukiwany jest też przedsiębiorca o imieniu Hiendra, dyrektor firmy PT Multicon Indrajaya Terminal, który miał wpłacić 14 miliardów rupii [3.8 miliona złotych] łapówki w zamian za korzystne dla niego rozwiązanie sporu sądowego z innym przedsiębiorstwem.

Policjanci przeszukali domy wszystkich 3 podejrzanych i zabezpieczyli liczne dowody w tej sprawie. Według ekspertów zatrzymanie byłego sekretarza Sądu Najwyższego to dopiero przysłowiowy wierzchołek góry lodowej w walce z sędziowską mafią i ustawianiem wyroków w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych. Problem nie dotyczy tylko i wyłącznie Sądu Najwyższego ale też niższych szczebli władzy sądowniczej.

via republika.co.id

5 miesięcy, 1.382 klęski żywiołowe, 188 ofiar śmiertelnych

Krajowa Agencja ds. Zarządzania Katastrofami Naturalnymi (BNPB) odnotowała w Indonezji 1.382 klęski żywiołowe od stycznia do maja 2020 roku. W ich rezultacie 188 osób poniosło śmierć.

Najczęściej występującymi katastrofami naturalnymi w Indonezji są powodzie. BNPB od początku roku odnotowało ich 532. Powodzie są jednocześnie przyczyną największej ilości ofiar śmiertelnych jak i szkód materialnych.

W okresie od stycznia do maja bieżącego roku 128 osób zginęło w wyniku powodzi, 119 osób zostało rannych, a ponad 2 miliony mieszkańców zostało przesiedlonych z ich powodu.

Od początku roku w wyniku powodzi doszczętnie zniszczonych zostało 2689 domów, znacznie uszkodzonych zostało 1218 domów, a lekko uszkodzonych 4094 domów. Uszkodzonych też zostało 295 placówek oświatowych, 369 miejsc kultu religijnego, 25 placówek służby zdrowia, 46 biur i zakładów pracy oraz 163 mosty.

Powódź w Dżakarcie na początku 2020 roku

Wśród innych katastrof, które nawiedziły Indonezję wymieniono 397 tornada, 306 osuwisk ziemi, 123 pożary lasów i gruntów, 15 przypadków wdarcia się wody w głąb lądu w wyniku zjawiska pływów, 5 trzęsień ziemi, 3 erupcje wulkanów i 1 suszę.

Niedawne osuwisko ziemi w Nagari Baringin, Sumatra Zachodnia

W związku z serią katastrof, które nawiedziły Indonezję, BNPB wezwał społeczeństwo do zachowania czujności, szczególnie teraz w okresie przejścia z pory deszczowej na porę suchą.

Efekty przejścia tornada w mieście Bogor, Jawa Zachodnia

via cnnindonesia.com

Walka z powodziami w stolicy

Indonezyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz z odpowiednimi ministerstwami i szeregiem samorządów lokalnych podpisało zobowiązanie do wspólnego działania na rzecz zapobiegania powodziom i osuwiskom w regionie Dżakarta – Depok – Tangerang – Bekasi – Bogor Puncak – Cianjur. Projekt przewidziany jest na lata 2020 – 2024, na jego realizację przygotowano aż 35 trylionów rupii [9.6 miliarda złotych].

Program obejmuje ponad 600 rożnych inwestycji, w tym min. normalizację rzek, zakończenie budowy zapory Ciawi, budowę zapory Cibeet i Cijurey oraz budowę zbiorników retencyjnych w Bogor.

via republika.id

Mężczyzna z indonezyjskim tatuażem demoluje bank w trakcie zamieszek w Stanach Zjednoczonych

W ostatnich dniach świat obiegają przerażajże zdjęcia demonstracji które wybudują w kolejnych amerykańskich miastach i obejmują już niemal cały kraj.

Wiele dyskusji wywołało w Indonezji to zdjęcie. Widać na nim mężczyznę wybijającego szyby w banku Wells Fargo w Filadelfii. Mężczyzna ma na ręku tatuaż przedstawiający kontury Indonezji.

Zdjęcie było szeroko komentowane zarówno w Indonezji jak i amerykańskich mediach.

Okazało się, że mężczyzna na zdjęciu nazywa się Rainey Arthur Backues. Urodził się on na Jawie ale wyemigrował do Stanów, przyjął amerykańskie obywatelstwo i jednocześnie zrzekł się obywatelstwa indonezyjskiego. Na swoim social media napisał iż był zdenerwowany zabójstwem czarnoskórego Geogra Floyda oraz jednocześnie przeprosił za swoje zachowanie.

Ambasada Indonezji w Stanach Zjednoczonych zaapelowała do wszystkich obywateli Indonezji przebywających w tamtym kraju o zachowanie ostrożności, unikanie zgromadzeń publicznych i nie branie udziału w protestach. W USA mieszka około 140 tysięcy obywateli Indonezji. Do tej pory nie odnotowano by którykolwiek został w poszkodowany w wyniku zamieszek.

via kompas.com

Prezydent Joko Widodo złamał prawo blokując dostęp do Internetu Papuasom

Panel sędziowski Sądu Rejonowego w Dżakarcie uznał Prezydenta Joko Widodo oraz Ministra Komunikacji i Informatyki Johnnego G. Plate za odpowiedzialnych odcięcia dostępu do Internetu w trakcie protestów w Papui.

Chodzi o zamieszki, protesty i starcia z policją jakie wybuchły w Papui w zeszłym roku. Wtedy to wprowadzono 3 blokady internetu na terenie całej prowincji. Pierwszą 19 sierpnia, drugą w dniach od 21 sierpnia do 4 września oraz trzecią blokadę internetu w dnach 4-11 września. W ocenie sądu ograniczanie możliwości dostępu do internetu obywatelom było złamaniem prawa, a odpowiedzialni za nią są prezydent Joko Widodo oraz Minister Johnny G. Plate.

W ramach kary obaj muszą pokryć koszty sądowe oraz wydać publiczne oświadczenia w mediach w których przeproszą za swoje czyny. Wyrok nie jest prawomocny, przedstawiciele oskarżonych już zapowiedzieli apelację.

Minister Komunikacji i Informatyki John G. Plate wydał oświadczenie w którym twierdzi, że jest niewinny, a problemy z dostępem do internetu w Papui miały być spowodowane uszkodzeniem nadajników telekomunikacyjnych przez nieznanych sprawców.

Zamieszki w Papui w 2019 roku (foto: AFP/Str)

via https://en.tempo.co/

Katastrofa wojskowego śmigłowca

Wyprodukowany w Rosji Helikopter MI-17, należący do indonezyjskiej armii rozbił się w strefie przemysłowej Kendal w prowincji Jawa Środkowa, w sobotę po południu.

Szef Służby Informacyjnej Armii Indonezyjskiej, generał brygady Nefra Firdaus wyjaśnił, że śmigłowiec realizował misję szkolenia lotniczego w Centrum Edukacji Lotniczej w Semarang w prowincji Środkowa Jawa, w ramach programu edukacji kandydatów na przyszłych oficerów lotnictwa

Nefra twierdzi, że ​​przed lotem śmigłowiec został sprawdzony, a jego stan techniczny był dobry, podczas kontroli przed lotem nie znaleziono żadnych znaczących usterek.

Około godziny 12:35 helikopter przeprowadzał drugą tego dnia misję szkoleniową w locie wytrzymałościowym. Około godziny 13.40, z niewyjaśnionych przyczyn, śmigłowiec MI-17 rozbił się w Kaliwung, dystrykt Kendal, Jawa Środkowa.

Po upadku na ziemię śmigłowiec zapalił się. W wyniku katastrofy zginęło czterech członków załogi, a pięciu innych zostało ciężko rannych i zabranych do szpitala

via republika.co.id

szczątki helikoptera tuż po wypadku
wrak wojskowego helikoptera (photo: Antara / Aji Styawan)

Zamach terrorystyczny na Borneo

Policja poinformowała o odnalezieniu szeregu dokumentów i przedmiotów świadczących o tym, że napastnik który zorganizował zamach na policjanta 1 czerwca przynależał do ISIS.

Do zamachu doszło w mieście Daha Selatan w Południowym Kalimatanie. Według przekazanych przez policję informacji do ataku na komisariat doszło 2:15 rano czasu lokalnego. Wtedy to zamachowiec podpalił samochód zaparkowany przed komisariatem. Gdy jeden z policjantów wyszedł z budynku żeby sprawdzić co się dzieje został zaatakowany samurajskim mieczem, w wyniku czego poniósł śmierć.

Napastnik próbował uciekać ale został zastrzelony przez policjantów. W niedzielę po południu poinformowano iż policja zatrzymała 5 osób powiązanych za sprawą.

Spalony policyjny samochód (foto: https://regional.kompas.com)

Miliardy dolarów na rozruszanie gospodarki

Indonezja przez najbliższe pięć lat skoncentruje się na projektach infrastrukturalnych i programach społecznych o wartości 97 miliardów dolarów. W ten sposób rezydent Joko Widodo stara się uratować największą gospodarkę Azji Południowo-Wschodniej przed skutkami pandemii koronawirusa.

Rząd dodał 56 nowych, strategicznych projektów, w tym 5 nowych stref przemysłowych, 13 zapór wodnych i 5 lotnisk do swojej listy priorytetów, powiedział koordynujący minister gospodarki Airlangga Hartarto podczas briefingu w piątek w Dżakarcie. Powiedział, że krajowe projekty strategiczne obejmą także programy społeczne i zdrowotne oraz rozwój pięciu miejsc turystycznych.

Projekt, którego nakłady inwestycyjne szacuje się na 1.422 tryliona rupii (398.7 miliarda złotych), może pomóc Indonezji pokonać załamanie gospodarki wywołane pandemią koronawirusa. Według prognoz Ministerstwa Finansów wzrost gospodarczy w tym kraju w optymistycznych scenariuszach może wynieść 2-3%, natomiast w najgorszych scenariuszach Indonezję czeka recesja.

Hartarto powiedział, że wirus może opóźnić o rok projekt kolei dużych prędkości Dżakarta-Bandung budowany wspólnie z Chinami. Rząd bada możliwość rozbudowy kolei dużych prędkości i utworzenie połączenia Dżakarta – Surabaya. Rząd będzie również współpracować z inwestorami z Tajwanu w celu opracowania zintegrowanej rafinerii ropy naftowej i projektu petrochemicznego w Balongan (Jawa Zachodnia). Dodał, że lista priorytetów obejmuje również projekt huty niklu, która może zarobić miliardy dolarów na eksporcie.

Według Ministra ds. Robót publicznych i mieszkalnictwa Basuki Hadimuljono rząd priorytetowo potraktuje rozwój miejscowości turystycznych nad jeziorem Toba oraz w Borobudur, Mandalika, Labuan Bajo i Sulawesi Północnym.

via bloomberg.com

Liczący 608 metrów tunel przez który przejeżdżać będą superszybkie pociągi kursujące między Dżakartą a Bandung, a w przyszłości między Dżakartą a Surabayą (foto: Xinhua/Du Yu)

Nowy program masowej budowy domów socjalnych

Około 151 milionów Indonezyjczyków czyli niemal połowa ludności kraju żyje obecnie na obszarach miejskich, a Bank Światowy przewiduje się, że wskaźnik ten wzrośnie do 70 procent w 2045 roku.

Bank Światowy ostrzegał w zeszłym roku w swoim raporcie, że tak szybka urbanizacja może sprawić, że wielu Indonezyjczyków będzie walczyło o dostęp do ziemi oraz mieszkań i naciskał na rząd Indonezji do wdrożenia programu polityki mieszkaniowej.

W odpowiedzi rząd Indonezji powołał nową, rządową agencję BP Tapera. Jej celem ma być masowa budowa domów i mieszkań socjalnych oraz zwiększanie jakości mieszkalnictwa w Indonezji.

Idea tego programu jest prosta. Agencja BP Tapera będzie pobierać 3% miesięcznego dochodu pracownika i zainwestuje go w depozyty terminowe, obligacje rządowe, obligacje regionalne lub fundusze inwestycyjne w Indonezji lub za granicą. W zamian już po 12 miesiącach osoby będące członkami agencji będą mogły ubiegać się o dofinansowanie hipoteczne.

Adi Setianto, komisarz BP Tapera, powiedział, że program w pierwszej kolejności będzie skierowany do 4.2 miliona urzędników służby cywilnej.

Następnie w latach 2022–2023 BP Tapera rozszerzył członkostwo na pracowników przedsiębiorstw państwowych (BUMN), regionalnych (BUMD) i przedsiębiorstw wiejskich (BUMDes), a także indonezyjskiego wojska (TNI) i policji krajowej.

Następnie agencja zacznie koncentrować się na pracownikach z sektorów prywatnych. Przedsiębiorcy, pracownicy nieformalni i pracownicy zagraniczni będą również zobowiązani do przystąpienia do programu. Udział w programie będzie obowiązkowy dla wszystkich.

Dostęp do programu zostanie zablokowany dla osób które przejdą na emeryturę lub osiągną 58 lat, umrą lub stracą pracę i nie będą otrzymywać żadnego dochodu przez pięć lat z rzędu.

W tym wszystkim ja widzę jeden zgrzyt. Władze nazywają to programem pomocy dla “pracowników o niskich dochodach” i określają, że do programu będą mogły przystąpić osoby o dochodach miedzy 4 – 8 milionów rupii. 8 milionów rupii to ok. 2200 złotych. Nawet na polskie warunki “dwa dwieście” na rękę to nie jest poziom ubóstwa, tymczasem w Indonezji z jakiegoś powodu ten poziom zarobków określono jako “niski dochód uprawniający do pomocy hipotecznej”. Albo poziom zarobków w Indonezji w ostatnich latach przekroczył poziom zarobków w Polsce albo te widełki stworzył ktoś oderwany od rzeczywistości. Czekam na waszą opinię.

via jakartaglobe.id

Domy socjalne w Jepara, Jawa Środkowa (foto: Antara Photo/Yusuf Nugroho)
Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42