Obcokrajowcy będą mogli nabywać mieszkania w Indonezji

Kryzys na indonezyjskim rynku nieruchomości wymusza na rządzie otwarcie rynku na obcokrajowców.

Prawo własności nieruchomości dla cudzoziemców (WNA) w Indonezji może zostać zmienione na podstawie projektu ustawy zbiorczej RUU Omnibus Law. Jeśli ten pomysł zostanie zrealizowany, przyniesie on wiele korzyści gospodarce.

W Indonezji działa rozporządzenie rządowe nr 103 z 2015 roku w ramach którego cudzoziemcy otrzymują jedynie pozwolenie na użytkowania mieszkań (sarusun). Projekt ustawy dyskutowanej w parlamencie da obcokrajowcom pełne prawo nabywania mieszkań, a nie jedynie użytkowania.

Dyrektor Institute of Developing Economies & Entrepreneurship (IDEE) Sutrisno Iwantono powiedział, że kwestia możliwości nabywania nieruchomości przez obcokrajowców była od dawna dyskutowana w Indonezji. „Moim zdaniem może to ożywić branżę nieruchomości, która od kilku lat przeżywa kryzys, szczególnie w trakcie pandemii doszło do poważnego spowolnienia na rynku” – powiedział Iwantono. Wyjaśnił, że gdyby obcokrajowcy mogliby nabywać nieruchomość w Indonezji, do kraju napływałyby pieniądze które by pomogły złagodzić skutki kryzysu.

„W związku z tym trzeba też usprawnić procedury i administrowanie zakupami przez cudzoziemców by np. nie musieli oni posiadać karty stałego pobytu (kitas) a jedyne wizę wielokrotnego wjazdu na 3 do 5 lat” – powiedział.

Iwantono ujawnił, że badania przeprowadzonym przez indonezyjską korporację nieruchomości (REI) wykazały że w sektorze nieruchomości zatrudnionych jest ponad 30 milionów pracowników bezpośrednich i pośrednich. Spośród nich około 11 milionów pracowników zatrudnionych jest w 175 branżach pochodnych, a 44 tysiące to osoby zatrudnione w spółkach giełdowych, pośrednicy i deweloperzy.

Jeśli branża nieruchomości wpadnie w kryzys, część całej siły roboczej będzie zagrożona spadkiem dochodów lub nawet zwolnieniami. Podkreślił, że jednym ze sposobów na ożywienie sektora nieruchomości może być zezwolenie obcokrajocom na nabywanie mieszkań. Pomoże to Indonezji się odbudować kiedy pandemia covid-19 się skończy, co wcześniej czy później nastąpi.

via cnbcindonesia.com

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42