157 obcokrajowców deportowanych z Bali w 2020 roku

Zatrzymanie nielegalnego imigranta w Indonezji (zdjęcie poglądowe)

Historia obywatelki Stanów Zjednoczonych, która przesadnie chwaliła się pobytem na Bali i zachęcała do łamania przepisów imigracyjnych czym naraziła się lokalnym służbom. Tym samym grozi jej dołączenie do 157 innych obcokrajowców deportowanych z Bali od początku zeszłego roku.

Pracownicy urzędu imigracyjnego na Bali wezwali na przesłuchanie obywatelkę Stanów Zjednoczonych, Kristen Gray, która od ponad roku mieszka na wyspie Bali, czym naruszyła przepisy wizowe.

Historia Kristen Gray oraz jej dziewczyny stała się głośna po serii jej spisów na na Twitterze w których opowiadała jak w grudniu 2019 przyjechała na Bali z biletem w jedną stronę, a kiedy rozpoczęła się epidemia obie dziewczyny postanowiły zostać w Indonezji. W międzyczasie Gray reklamowała swoją książkę “Our Bali Life is Yours” w której opisywała min. jak obejść indonezyjskie przepisy wizowe i wjechać do Indonezji pomimo trwających ograniczeń epidemiologicznych. Książka była sprzedawana za 30$.

Gray pisała także o korzyściach płynących z życia na Bali, które to obejmowały “bezpieczeństwo, niskie koszty utrzymania, luksusowy styl życia oraz otwartość Balijczyków dla osób LGBT oraz osób czarnoskórych”. Publikowała także zdjęcia ze spotkań lokalnego ruchu Black Lives Matter, które odbyły się po zabójstwie George’a Floyda.

Zachęcała także do przyjazdu na Bali osoby bezrobotne, mające problemy finansowe oraz te które straciły pracę w Stanach i szukają taniego miejsca do życia w którym mogliby przeczekać epidemię. Za pomocą jej książki można było się dowiedzieć jak to zrobić.

Kristen Gray przyjechała na Bali w grudniu 2019 roku, a więc ponad rok temu. Indonezja nie oferuje tak długich wiz turystycznych, więc wpisy na temat jej pobytu natychmiast wzbudziły zainteresowanie lokalnego urzędu imigracyjnego. Ponadto sprzedawała ona książkę, a więc wykonywała prace zarobkowe, przebywając w Indonezji na wizie turystycznej, co również jest zabronione. Grożą jej także sankcje za zachęcanie do łamania przepisów imigracyjnych oraz epidemiologicznych.

Deportacja obcokrajowców z Bali

Urząd imigracyjny podał, że Grey została wezwana na przesłuchanie na Bali i mogą jej grozić poważne konsekwencje, jeśli zostanie uznana za winną naruszenia przepisów wizowych.

„To się jeszcze okaże, ale przestępstwa [wizowe] popełnione przez obcokrajowca są zagrożone deportacją lub postawieniem zarzutów karnych” – powiedział rzecznik Urzędu Imigracyjnego w Dżakarcie Arvin Gumilang.

Rząd Indonezji zawiesił program wizowy dla obcokrajowców z wybranych krajów w kwietniu zeszłego roku oraz całkowicie zamknął kraj dla obcokrajowców w styczniu tego roku w związku z doniesieniami o nowym szczepie koronawirusa.

W chwili obecnej obcokrajowcy są obcięci całkowitym zakazem wjazdu do Indonezji. Aktualny lockdown na potrwać do 28 stycznia 2021 roku ale władze zastrzegają sobie możliwość jego przedłużenia.

Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka na Bali przekazało, że w całym 2020 roku z wyspy deportowano 157 osób, a w tym roku już 5 kolejnych obcokrajowców musiało, pod przymusem urzędników imigracyjnych, opuścić Wyspę Bogów. Wśród deportowanych w zeszłym roku byli obywatele Francji, Iranu, Egiptu, Maroka, Stanów Zjednoczonych, Nigerii, Chorwacji, Wybrzeża Kości Słoniowej, Sierra Leone, Bangladeszu, Chin, Tanzanii, Kenii, Rosji oraz Wenezueli.

Władze przypominają, że posiadanie wizy turystycznej w Indonezji nie uprawnia do podejmowania pracy zarobkowej. Pracujący “turyści” to jeden z najczęstszych powodów deportacji obcokrajowców. Ponadto obcokrajowcy są zobowiązani do przestrzegania restrykcji epidemiologicznych oraz przepisów wizowych. Za każdy dzień “przesiedzenia” wizy grozi w Indonezji 1 milion rupii (ok. 260 złotych) kary.

Ministerstwo Turystyki już zapowiedziało przyjrzenie się przepisom imigracyjnych, w szczególności programowi e-wiz, aby uszczelnić system i uniemożliwić obcokrajowcom nadużywanie gościnność Indonezji.

źródło: jakartaglobe.id antaranews.com

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42