Dlaczego nie powinniście nosić zielonych ubrań na plaży. Legenda o Nyai Roro Kidul

Królowa morza Nyai Roro Kidul

Dlaczego w niektórych regionach Indonezji należy unikać zielonych ubrań, kim jest Nyai Roro Kidul i co z tym przesądem ma wspólnego były Prezydent Indonezji Sukarno? O tym w dzisiejszym wpisie.

Podróżując po niektórych regionach Indonezji, szczególnie wyspie Jawa, czasami możecie usłyszeć od miejscowych że powinno się unikać noszenia zielonych ubrań. Dla obcokrajowców bywa to czasem konfundujące, bo w Indonezji nie ma żadnego, rządowego zakazu noszenia zielonej odzieży, ba zielone ubrania można kupić w każdym sklepie. Więc dlaczego tak wielu Indonezyjczyków wierzy w ten zakaz?

Legenda o Nyi Roro Kidul

Informacje o unikaniu noszenia zielonego koloru najczęściej można usłyszeć wybierając się na plaże, w szczególności na te po zachodniej części Jawy. Ponieważ ten region zwrócony jest w stronę Oceanu Indyjskiego występują tu bardzo duże fale i porywiste wiary a woda jest bardziej niespokojna niż po wschodniej części Jawy stąd i większe ryzyko wypadku w trakcie pływania. Wielu Indonezyjczyków wierzy, że osobom noszącym zielone ubrania na zachodzie Jawy grozi wciągniecie przez fale i utonięcie.

Wierzenia te związane są z królową morza – przez Jawajczyków znaną jako Nyi Roro Kidul, a w folklorze sundajskim jako Dewi Kadita.

Nyai Roro Kidul często przedstawiana jest jako syrena. Jej dolna część ciała składa się z rybiego ogona, natomiast jej górna część ciała wzorowana jest na wyglądzie najpiękniejszych, jawajskich księżniczek. Kontroluje ona burzliwe fale Oceanu Indyjskiego ze swojego miejsca zamieszkania w sercu oceanu, ma zdolność odbierania dusz i często porywa rybaków oraz młodych mężczyzn. Jej ukochanym kolorem jest zieleń dlatego Nyai Roro Kidul porywa osoby ubrane w ten właśnie kolor.

Nyai Roro Kidul i Sukarno

Mimo iż legenda o Nyai Roro Kidul sięga aż XVI wieku, to wierzenia w jej istnienie są silne do dzisiaj. Sułtan Yogyakarty Hamengkubuwana IX (żyjący w latach 1912 – 1988) miał regularnie spotykać się duchowo z Nyai Roro Kidul. W swoich wspomnieniach opisał ją jako istotę, która potrafiła zmieniać kształty, raz była piękną, młodą dziewczyną, a raz starą kobietą.

Z Nyai Roro Kidul miał także się spotkać pierwszy prezydent Indonezji Sukarno. Do spotkania doszło w Hotelu Samudra w pokoju 308. Jak można sprawdzić w Internecie hotel istnieje naprawdę i jest nawet dostępny na booking.com, jednak pokój 308 uważany jest za nawiedzony i nie jest wynajmowany gościom od czasu wizyty Sukarno.

Hotel Samudra w którym prezydent Sukarno spotkał się z Nyai Roro Kidul

Na kanwie tej historii powstał w 2013 roku film pod tytułem “Hotel Samudra”

W każdej legendzie jest ziarno prawdy

Niezależnie czy wierzycie w legendy czy nie to jest pewna ludowa mądrość w nienoszeniu zielonych ubrań na plaży. W razie porwania przez fale czy tonięcia zielone ubrania zlewają z kolorem wody co utrudnia wypatrzenie ofiary i pomoc. Dużo lepiej jest nosić jaskrawą odzież. Niektórzy właśnie w tym upatrują się powstania legendy Nyai Roro Kidul porywającej ludzi w zielonej odzierzy.

Zielonego koloru powinno się także unikać w górkach i dżungli – w razie kłopotów będziecie mniej widoczni.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42