Indonezyjska policja instaluje kamery żeby walczyć z wykroczeniami na drogach

Od początku marca na ulicach wielu indonezyjskich miast zaczęto instalować kamery. Mają one za zadanie wyłapywać tych, którzy łamią przepisy drogowe ale jednocześnie zmniejszyć ilość zwykłych patroli policyjnych.

Policja w Dżakarcie (Polda Metro Jaya) jest jedną z pierwszych jednostek policji w Indonezji, która wdrożyła “elektroniczny system egzekwowania prawa ruchu drogowego” – ETLE. Na ulicach indonezyjskiej stolicy działa już 98 kamer, min. w pobliżu Starego Miasta (Kota Tua) i Pałacu Prezydenckiego.

Kamery zainstalowano także w miastach sąsiadujących z Dżakartą – Bekasi, Tangerang, Depoku i Bogor a także na Bali oraz w miastach Padang, Bandung, Yogyakarcie, Purwokerto, Makassar, Solo, Surabayi, Semarang i Malang. Łącznie w 12 prowincjach funkcjonują już 244 kamery systemu ETLE.

Kamery ETLE mają na celu walkę z osobami, które łamią przepisy ruchu drogowego. Są one połączone z systemem który wykrywa wykroczenia takie jak jazda bez kasku lub bez zapiętych pasów, używanie telefonu w trakcie jazdy, przejazdy na czerwonym świetle, zawracanie w niedozwolonym miejscu, jazdę pod prąd a także rejestrują pojazdy bez tablic rejestracyjnych oraz te z fałszywymi lub nieważnymi tablicami.

Następnie funkcjonariusze identyfikują dane pojazdu za pomocą krajowej bazy danych i w ciągu 3 dni kierowca, który dopuścił się wykroczenia, dostanie wezwanie pocztą do złożenia wyjaśnień. Będzie mógł to zrobić za pomocą strony internetowej lub stawiając się osobiście na komendzie. Po złożeniu wyjaśnień dostanie mandat.

Mandat będzie trzeba opłacić w ciągu 15 dni. Osobom, które nie stawią się na wezwanie lub nie opłacą mandatu zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny.

Zapowiedziano także, że instalacja kamer ma zmniejszyć ilość klasycznych policyjnych łapanek tzw. Operasi Zebra, a zasoby policyjne będę kierowane do innych zadań np. do obsługi wypadków drogowych. Jednocześnie system ma na celu walkę z korupcją gdyż mandat będzie można opłacić jedynie przelewem, a czym mniej bezpośrednich kontaktów z policjantami tym mniej korupcjogennych sytuacji.

Oprócz stacjonarnych kamer montowanych nad skrzyżowaniami, policja w Dżakarcie rozpoczęła eksperyment z kamerami mobilnymi. Takie kamery będą instalowane w policyjnych radiowozach, na policyjnych kaskach, a także mundurach i będą rejestrować wykroczenia tak samo jak kamery stacjonarne. Do tej pory zakupiono kilkanaście przenośnych kamer.

Grafika powyżej prezentuje stawki manatów za różne wykroczenia. Używanie telefonu w trakcie jazdy – 750 tysięcy rupii (202 złote), przejazd na czerwonym świetle – 500 tysięcy rupii (134 złote), jazda bez kasku lub bez zapiętych pasów – 250 tysięcy rupii (67 złotych).

Nie znalazłem informacji o tym jak policja zamierza karać turystów poruszających się na wynajętych jednośladach. Składamy wyrazy współczucia wszystkim wypożyczalniom skuterów i motocykli, które będą zasypywane wezwaniami do zapłaty mandatu.

źródło: radarbali.com kompas.com


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42