Jawajskie przesądy

Kiedy ciężarna kobieta musi schować się pod łóżkiem, co oznacza wrona krążąca nad domem, dlaczego młode dziewczyny nie chcą mieć mężów z brodą i wiele innych. Dziś zapraszam na wpis o jawajskich przesądach.

Wyspa Jawa w Indonezji to region gdzie przez setki lat buddyzm, hinduizm i islam ścierały się z kulturą przywiezioną przez holenderskich kolonizatorów. Zaowocowało to powstaniem wielu lokalnych mitów i przesądów. Najczęściej są one związane z jakimiś znakami lub siłami nadprzyrodzonymi.

Niektóre przesądy do dziś traktowane są poważnie, inne budzą jedynie uśmiech na twarzy, jeszcze inne traktowane są jako bluźnierstwo. Oto popularne przesądy jakie można usłyszeć od mieszkańców Jawy:

1.Wróble nieprzerwanie ćwierkają przed domem

Z wróblami związanych jest kilka przesądów. Jeśli nieustannie śpiewają przed domem oznacza to, że przyjdą goście. Jeśli ptaki usadowią się z prawej strony domu to goście przyniosą dobre wiadomości, jeżeli ptak śpiewa z lewej strony domu – wiadomości będą złe.

2. Wrony nad domem

W wielu kulturach wrony mają mistyczną, ponurą sumbolikę. Na Jawie istnieje przesąd, że jeśli nad domen krążą wrony lub po prostu przesiadują na podwórku to któryś z członków rodziny poważnie zachoruje lub umrze.

3. Pianie koguta po południu lub wieczorem

Pianie koguta o złej godzinie ma kilka różnych symboli w różnych regionach Jawy. Niektórzy Jawajczycy uważają to za ostrzeżeniem przed złodziejem, inni że oznacza to nadejście epidemii, a jeszcze inni iż jedna z okolicznych kobiet zajdzie w ciążę bez ślubu.

4. Uderzenie kota przynosi nieszczęście

Kto był w Indonezji ten wie, że koty są tutaj wszędzie. Dosłownie wszędzie. Prowadząc skuter czy samochód trzeba niezwykle na te zwierzęta uważać. Jawajczycy wierzą, że zranienie lub potrącenie kota przynosi pecha.

5. Dziewczyna nie powinna siedzieć przy otwartych drzwiach

W kulturze jawajskiej uważa się za bardzo niegrzeczne i niestosowne aby młoda dziewczyna siedziała przy otwartych drzwiach. Ponadto według niektórych przesądów taka dziewczyna będzie miała problem ze znalezieniem męża.

6. Jeżeli dziewczyna słabo sprząta jej mąż będzie miał brodę

Dawniej na Jawie uważano długie brody za nieeleganckie i odpychające kobiety. Dlatego jawajskie mamy straszyły swoje córki, że jeśli nie będą przykładać się do sprzątania do ich przyszły mąż będzie miał brodę. Dziś jest to bardzo traktowane jak żart niż jak poważna groźba.

7. Nie gwizdaj i nie baw się na zewnątrz po zmroku

Wielu rodziców zabrania swoim dzieciom gwizdania po południu i wieczorem. Według starych wierzeń może to przyciągnąć złe duchy do domu. Zabronione dzieciom jest także bawienie się po zmroku na zewnątrz gdyż może je porwać duch nazywany Wewe Gombel.

8. W trakcie zaćmienia ciężarna kobieta niech schowa się pod łóżko

Chociaż brzmi to zabawnie to wielu, szczególnie starszych ludzi na Jawie wierzy w to, że ciężarna kobieta nie powinna patrzeć na zaćmienie gdyż grozi to poronieniem. Zamiast tego powinna schować się pod łóżko i zaczekać aż zaćmienie się skończy.

9. Nie chodźcie w zielonych ubraniach na plażę

W niektórych regionach Jawy istnieje bardzo silny przesąd iż nie powinno nosić się zielonych ubrań na plaży. Dlaczego? To wyjaśniliśmy w jednym z poprzednich wpisów.

10. Nie bierz ślubu w świętym miesiącu

Na Jawie rozpowszechniony jest mit o tym, że ślub w jawajskim miesiącu Suro przynosi pecha w małżeństwie. Kalendarz Jawajski oparty jest na kalendarzu muzułmańskim, a odpowiednikiem miesiąca Suro w kalendarzu muzułmańskim jest miesiąc Muharram.

Źródeł tego iż w tym miesiącu nie powinno brać się ślubu jest kilka. Niektóre źródła kierują do hinduistycznych, starych mitów, inne źródła mówią o tym, że dawniej ślub w miesiącu Suro był zarezerwowany tylko dla rodziny królewskiej. Jeszcze inne źródła wskazują, że miesiąc Muharram to jeden z czterech świętych miesięcy w kalendarzu muzułmańskim. Co ciekawe, chociaż muzułmańscy uczeni w Indonezji jednoznacznie orzekli iż ślub w miesiącu Muharram nie jest grzechem i nie przynosi pecha to lokalne mity nadal żyją własnym życiem i wielu Jawajczyków unika zawierają ślubu w tym okresie.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42