Rząd Indonezji przedłużył ograniczenia epidemiologiczne

Policja w Dżakarcie ustawia blokady na drogach aby ograniczyć niezbędne podróże

Prezydent Indonezji Joko Widodo podjął decyzję o przedłużeniu Nadzwyczajnych Ograniczeń Działalności Publicznej (PPKM Darurat) do 31 lipca w związku z trwającym, bardzo gwałtownym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem.

“W trakcie wirtualnego posiedzenia gabinetu, w którym uczestniczyłem, prezydent postanowił o przedłużeniu Nadzwyczajnych Ograniczeń Działalności Publicznej (PPKM Darurat) do końca lipca” – powiedział w piątek Minister ds. rozwoju społecznego i kultury Muhadjir Effendy cytowany przez Antaranews.

Aktualnie trwające ograniczenia obejmują zakaz spożywania posiłków wewnątrz lokalu, dopuszczalne jest jedynie sprzedanie jedzenia na wynos, nakaz pracy zdalnej, zamknięcie szkół, zakaz organizacji imprez i zgromadzeń publicznych, zamknięcie miejsc kultu religijnego, zamknięcie atrakcji turystycznych ograniczenia w poruszaniu się po kraju. Początkowo zostały one wprowadzone na Jawie i Bali i miały potrwać do 20 lipca. W międzyczasie ograniczenia epidemiologiczne wprowadzono też w 15 regionach poza Jawą i Bali.

Muhadjir powiedział, że “rząd wydłużając PPKM Darurat dąży do osiągnięcia równowagi między egzekwowaniem protokołów zdrowotnych w przestrzeni publicznej a zapewnieniem dystrybucji pomocy społecznej dla najbardziej potrzebujących”. Dodał, że rząd nie jest w stanie pomóc wszystkim, którzy stracili źródło utrzymania z powodu trwających ograniczeń epidemiologicznych i wezwał społeczeństwo do wzajemnej pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Rząd ogłosił również zakaz organizacji imprez publicznych i zgromadzeń oraz wezwał do nie wyjeżdżania z miast w związku ze zbliżającym się muzułmańskim świętem ofiarowania Idul Adha. Tradycyjnie w okresie tego święta na ulicach i w meczetach pojawiają się tysiące osób.

W piątek liczba zgonów z powodu koronawirusa osiągnęła rekordowy poziom – 1205 zgonów. Poprzedni rekord wynoszący 1040 zgonów odnotowano 7 lipca. W ciągu 3 ostatnich dni dobowa liczba nowych zakażeń przekroczyła 50 tysięcy. Tym samym Indonezja została światowym epicentrum covid-19, wyprzedając Wielką Brytanię (51 tysięcy nowych zakażeń) i Brazylię (45 tysięcy nowych zakażeń). Kilak krajów, w tym Japonia i Arabia Saudyjska, zdecydowało o ewakuacji swoich obywateli z Indonezji.

Minister Gospodarki Morskiej i Inwestycji Luhut Pandjaitan, który koordynuje również wprowadzanie ograniczeń epidemiologicznych, powiedział w czwartek, że rząd przygotowuje najgorszy scenariusz w oczekiwaniu na Jeszcze bardziej gwałtowny wzrost liczby nowych infekcji.

„Jeśli mówimy o 60 000 [nowych przypadków dziennie] lub nieco więcej, to nadal jesteśmy w stanie to kontrolować. Mamy nadzieję, że liczba ta nie osiągnie 100 000. Ale nawet jeśli tam dotrzemy, przygotowujemy się na najgorszy scenariusz” – powiedział Luhut.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42