Spanie na piasku, niezwykła tradycja mieszkańców wyspy Madura

Większość z nas chcąc się wyspać szuka chłodnego pokoju z miękkim materacem i dużą ilością poduszek. Jednak mieszkańcy wyspy Madura zamiast materacy i poduszek wybierają spanie na piasku.

Kampung Pasir, dosłownie “Piaskowa Wieś” to region leżący na wyspie Madura w prowincji Jawa Wschodnia. Obszar ten składa się z trzech wsi – Legung Timur, Legung Barat i Dapenda zamieszkałych przez około 600 osób, którzy na co dzień zajmują się handlem i rybołówstwem. Ludzie ci mają unikalny zwyczaj odpoczywania i spania na piasku.

Spanie na piasku to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Każdy dom w okolicy na łóżko z piaskiem. Piesek jest także wysypywany na podwórku, tarasie czy innych miejscach służących do wypoczynku. Piasek czasami zastępuje też stół i krzesła. Wiele starych domów w okolicy ma nieutwardzoną podłogę wysypaną pisakiem chociaż współcześnie niektórzy mieszkańcy wykładają podłogi płytkami usypując piesek jedynie w miejscu do spania.

Faktem jest, że większość mieszkańców wsi urodziła się na piasku, gdyż porody w piasku są popularne w tym regionie. Mieszkańcy Kampung Pasir sami o sobie mówią, że rodzą się, rozwijają i stają się dorośli leżąc w piasku.

Niektórzy mieszkańcy wsi używają mat do siedzenia oraz bawełnianych poduszek aby nie pobrudzić włosów pisakiem chociaż nadal jest tradycjonalistów, którzy preferują spanie bezpośrednio na piasku i usuwanie z niego poduszki pod głowę.

Piasek używany przez mieszkań Kampung Pasir to nie jest zwykły piasek. Pochodzi on z plaży Lombang i ma miękka, czystą i błyszczącą teksturę. Jest brązowobiały i bezwonny. Nawet gdy ciało jest mokre to piasek się do niego nie przykleja. Piasek przed użyciem jest przesiewany aby pozbyć się z niego kamieni, muszli oraz innych zanieczyszczeń.

Mieszkańcy wsi wierzą, że odpoczywanie na piasku jest nie tylko relaksujące ale i bardzo zdrowe. Piasek w naturalny sposób złuszcza starą skórę, pomaga w leczeniu chorób skóry i sprawia, że ta staje się bardzo gładka. Ponadto obniża temperaturę w pomieszczeniu, nawet gdy na zewnątrz jest gorąco to piasek w środku pozostaje chłodny. Spanie na piasku przypomina leżenie na plaży i jest bardzo relaksujące. Mieszkańcy Kampung Pasir twierdzą, że dzięki spaniu na piasku rzadziej chodzą do lekarza i cieszą się dobrym zdrowiem.

Piasek jest symbolem tego regionu i jest on bardzo ważny dla mieszkańców Kampung Pasir, dlaczego przyjeżdżając turystycznie w ten region nie można lekceważyć piasku.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42