Burmistrz Bekasi aresztowany pod zarzutem korupcji

Burmistrz Bekasi Rahmat Effendi prowadzony na przesłuchanie przez policjantów

Śledczy z indonezyjskiej Komisji ds. Zwalczania Korupcji (KPK) przejęli 3 miliardy rupii (208 tysięcy dolarów) w gotówce podczas nalotu na rezydencję burmistrza Bekasi Rahmata Effendiego, któremu w czwartek postawiono zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych.

W aferze korupcyjnej, w którą zamieszani są urzędnicy z Bekasi, aresztowano już 14 osób z czego 9 postawiono już oficjalne zarzuty. Zgodnie z Indonezyskim prawem Komisja ds. Zwalczania korupcji ma 24 godziny od momentu aresztowania na wniesienie aktu oskarżenia.

Wśród aresztowanych jest burmistrz Bekasi Rahmat Effendi. Został on aresztowany we własnym domu. Śledczy KPK skonfiskowali w jego rezydencji 3 miliardy rupii (około 208 tysięcy dolarów) w gotówce oraz książkę rachunkową z saldem 2.7 miliarda dolarów.

Rahmat Effendi miał przyjmować łapówki jako urzędnik państwowy podczas zakupu gruntów przez władze miasta. Na ten cel przeznaczono 286.5 miliarda rupii z budżetu miasta.

Burmistrz osobiście brał udział w transakcjach z prywatnymi firmami, które są właścicielami gruntów by móc przejąć najbardziej atrakcyjne działki. Miał także namawiać biznesmenów na przekazanie po 100 milionów rupii na budowę meczetu należącego do jego rodzinnej fundacji. Ponadto śledczy oskarżają go, że przyjmował łapówki od urzędników w zamian za możliwość awansu.

Jak na ironię to poprzedni burmistrz Bekasi – Mochtar Mohamad, również został skazany za przyjmowanie korzyści majątkowych i spędził w więzieniu 6 lat.

Rahmat Effendi miał do tej pory dobrą opinię i jako burmistrz zdobił wiele nagród. W 2017 otrzymał nagrodę od Narodowej Komisji Praw Człowieka za zaangażowanie w ochronę wolności religijnej w Bekasi. W 2020 otrzymał wyróżnienie od Indonezyjskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Chrześcijańskich. Udało mi się także zdobić nagrodę dla miasta Bekasi od Indonezyjskiego Instytutu Zarządzania Publicznego. Teraz grozi mu do 7 lat więzienia.


Zobacz też:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42