21 października 1994: Suharto pokonał Sylvestera Stallone na polu golfowym

W dzisiejszym wpisie zapraszam was do przeczytania historii o tym jak doszło do pojedynku na polu golfowym pomiędzy Suharto, a gwiazdą kina akcji Sylwestrem Stallone.

Suhatro rządził twardą ręką w Indonezji od 1968 do 1998 roku. Czas wolny od polityki chętnie spędzał na łowieniu ryb oraz grze w golfa. Sport ten uprawiał nie tylko w celach rekreacyjnych ale traktował to jako sposób na załatwianie interesów biznesowych i politycznych. Przykładowo kiedy premier Japonii, Zenko Suzuki, odwiedził Dżakartę 12 stycznia 1981 roku, to przed rozpoczęciem oficjalnego spotkania dyplomatycznego, panowie Suhatro i Suzuki zagrali w golfa na polu golfowym Rawamangun.

21 października 1994 roku, Suhatro został zaskoczony informacją o niezwykłym gościu, który pojawił się na polu golfowym Rawamangun w Dżakarcie. Tym gościem był Sylvester Stallone, weteran kina akcji, który grał Johna Rambo w popularnej serii filmów w latach 80 ubiegłego wieku. Stallone pojawił się w towarzystwie Boba Hassana i Sudwikatmono, dwóch wpływowych biznesmenów z bliskiego otoczenia Suharto.

Sylwester Stallone nie przybył do Indonezji bez powodu. Miał on zaszczycić otwarcie restauracji Planet Hollywood w Dżakarcie, której właścicielem była Martina, najstarsza córka Sudwikatmono.

“Po krótkiej rozmowie Pak Harto zaprosił Stallona do gry w golfa, rzucając mu wyzwanie dziewięciu dołków. Propozycja została natychmiast zaakceptowana przez Rambo” – donosił Jawa Post w artykule z 21 października 1994 roku.

Gra trwała godzinę i w tym czasie “Rambo” patrzył z niedowierzaniem jak ogrywa go 73 letni staruszek. Uśmiechnięty Generał, jak nazywał go Stallone, utrzymywał prowadzenie do dziewiątego dołka i z łatwością wygrał mecz.

“W październiku Suharto rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia, pokonując Sylwestra Stallone na polu golfowym z Dżakarcie, gdzie zwykle gra trzy razy w tygodniu” – możemy przeczytać w raporcie Asia Yearbook wydajnym przez Far Economic Review w 1995.

Po zakończonym meczu Stallone pogratulował wygranej prezydentowi Indonezji, po czym obaj udali się na bankiet do budynku socjalnego. Suharto wręczył aktorowi album z panoramami Indonezji, a Stallone odwdzięczył się kurtką z logo Planet Hollywood.

Bankiet nie trwał długo. W towarzystwie Boba Hassana i Sudwikatmono, Suharto opuścił pole golfowe Rawamangun i udał się na piątkową modlitwę, natomiast Stallone wrócił do hotelu by przygotować się na uroczyste otwarcie restauracji Planet Hollywood, które odbyło się wieczorem.

“Planet Hollywood zaszokowało mieszkańców Dżakarty sprowadzając Sylwestra “Rambo” Stallona i Bruce’a Willisa. Dzięki tym nazwiskom żołądki mieszkańców Dżakarty nie będą już puste” – napisał magazyn Executive w 1995 roku.

Z równie wielką pompą otwarto też restaurację Planet Hollywood na Bali. W uroczystości wziął udział Suharto oraz jego córka Siti Hediati Hariyad, która tańczyła z Stevenem Seagalem, inną gwiazdą kina akcji zaproszoną na otwarcie nowej restauracji.

Planet Hollywood to sieć restauracji powstała w Nowym Jorku 22 października 1991, inspirowana portretami gwiazd Hollywood oraz finansowana przez takich aktorów jak Sylvester Stallone, Bruce Willis, Demi Moore, i Arnold Schwarzenegger.

W momencie otwarcia Planet Hollywood Jakarta była 16 restauracją tej sieci na świecie oraz drugą w Azji. Obecnie większość tych restauracji w Stanach Zjednoczonych zostało zamkniętych z powodu problemów finansowych. Podobny los spotkał te działające na Bali i w Indonezji. Zostały one zamknięte bez żadnego rozgłosu czy informacji w mediach, a ostatnie recenzje w Google pochodzą sprzed 3 lat.


Zobacz też inne wpisy z kategorii #historia:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42