Książka “A Brief History of Indonesia: Sultans, Spices and Tsunamis”

Indonezja to czwarte, najludniejsze państwo oraz jeden z największych krajów na świecie. Jednak co wiemy o jej historii? W zachodnich kręgach kulturowych niewiele uczy się o historii tego wyspiarskiego państwa.

Z tym problemem zmierzył się Tim Hannigan. W swojej książce “A Brief History of Indonesia: Sultans, Spices and Tsunamis” opisuje on historię Indonezji – od najstarszych śladów osadnictwa poprzez Hinduizm, Buddyzm, królestwa Majahapit i Sriwijaya, Islam, portugalski, brytyjski i holenderski kolonializm, obie wojny światowe, walkę o niepodległość, erę Sukarno oraz Suharto, a kończąc na dojściu do władzy Joko Widodo. W odróżnieniu od innych tego typu pozycji, ta książka nie przekazuje jedynie historii Jawy ale zabiera nas też na Bali, Sumartę, Timor czy Sulawesi.

“A Brief History of Indonesia…” nie jest pozycją akademicką. Mało tu historycznych dat i suchych faktów. Zamiast tego autor nie szczędzi kwiecistych opisów przyrody, różnych anegdot czy opisów wydarzeń opowiadanych z perspektywy europejskich podróżników i handlarzy. Z tego powodu książkę tę czyta się momentami bardziej jak powieść niż opracowanie historyczne.

Osobiście uważam, że takie lekkie podejście do historii na plus. Książkę czytaj się bardzo przyjemnie, pomaga ona zgłębić historię wyspiarskiego kraju, jednocześnie nie zalewając czytanika toną dat i nazwisk.

Niestety, “A Brief History of Indonesia: Sultans, Spices and Tsunamis” jest dostępne jedynie w języku angielskim, a przynajmniej ja nie znalazłem tłumaczenia na język polski.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42