Dżakarta zakazuje plastikowych toreb

Z dniem 1 lipca władze Dżakarty zakazały dystrybucji plastikowych toreb jednorazowego użytku w supermarketach, centrach handlowych i bazarach.

Rozporządzenie zakazujące dystrybucji plastikowych zostało podpisane przez gubernatora Aniesa Baswedan w grudniu ubiegłego roku. Władze dały sprzedawcom 6 miesięczny okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów oraz na przeprowadzenie licznych kampanii społecznych mających przyzwyczaić klientów do nowych zasad. Dopuszczone do sprzedaży od dziś będą jedynie torby wykonane z papieru, tkanin lub materiałów pochodzących z recyklingu

Wcześniej podobne przepisy przyjęło miasto Banjarmasin (Południowe Borneo), Balikpapan (Wschodnie Borneo), Denpasar (Bali) oraz miasta satelickie leżące na obierzach Dżakarty.

Zakaz dystrybucji plastikowych toreb dotknie 85 centrów handlowych, ponad 2000 lokalnych sklepów i 158 bazarów w obrębie całego miasta.

Na razie nowe przepisy nie obejmują warungów czyli lokalnych straganów z jedzeniem powszechnie spotykanych w stolicy Indonezji. Te będą mogły sprzedawać swoje produkty w plastikowych torbach chociaż urzędnicy mają zachęcać ich właścicieli do ograniczania zużycia plastiku i nie jest wykluczone że w przyszłości one też zostaną objęte tym zakazem.

Za złamanie przepisów sklepom będą grozić kary w wysokości 5 – 15 milionów rupii (1390 – 7000 złotych), sankcje w postaci pisemnych ostrzeżeń a nawet kary zawieszenia lub cofnięcia koncesji na prowadzenie działalności.

Szef Agencji Środowiska w Dżakarcie, Andono Warih, powiedział, że duża część śmieci w Bantargebang – wysypisku śmieci na które trafiają odpady z Dżakarty, jest zdominowana przez tworzywa sztuczne.

„Bantargebang jest teraz pełne plastikowych toreb. Z 39 milionów ton zgromadzonych tam śmieci 34 procent to plastik, w większości plastikowe torby. Jeśli nic z tym nie zrobimy, [śmieci] będą coraz bardziej obciążać środowisko, a naszym dzieciom i wnukom zabraknie miejsca do życia” – powiedział Andono.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42