“Spór o narodową indologię Indonezji. Pancasila, Trisila czy Ekasila?” #tydzieńwIndonezji

W tym wydaniu wiadomości z Indonezji cofniemy się do 1945 roku żeby zrozumieć ostatnie protesty w Dżakarcie, zobaczymy które miejsca są najbezpieczniejsze w trakcie epidemii, poruszymy też temat wzrostu rozwodów wywołanych epidemią oraz opiszemy spór o pożary lasów. Zapraszam

“odrzućmy ruu hip”, “odrzućmy komunizm”. Takie hasła wznosili protestujący w Dżakarcie

Koronawirus w Indonezji

1.198 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 54.010. Od początku pandemii zmarło 2.754 (5.1%) zarażonych. Do tej pory przeprowadzono 770.673 testy na koronawirusa. 28.320 (52.4%) osób uznano za wyleczone. Dziś padł rekord uzdrowień – 1.027 osób w ciągu jednej doby.

W ciągu ostatniego tygodnia na Jawie Wschodniej wykryto 1.778 nowych zakażeń oraz potwierdzono 228 kolejnych zgonów. Liczba wszystkich zakażeń w tej prowincji wynosi 11.178, a liczba wszystkich zgonów 813. Tym samym Jawa Wschodnia przegoniła Dżakartę i została prowincją z największą ilością zakażonych oraz największą liczbą ofiar śmiertelnych. Za główna przyczynę szybkiego wzrostu zakażeń w Jawie Wschodniej władze podają niesubordynację w noszeniu maseczek.
Liczba osób zakażonych w Dżakarcie wynosi 10.994, a liczba zgonów to 624. Na trzecim miejscu pod względem ilości zakażeń jest Sulawesi Południowe – 4.615 przypadków oraz 159 zgonów. Na Bali do tej pory odnotowano 1.369 przypadków koronawiusa oraz 11 zgonów, a w Yogyakarcie 304 zakażenia i 8 zgonów.

Dokładne statystyki dla wszystkich prowincji znajdują się na naszej stronie

http://zyciewindonezji.pl/2020/03/20/statystyki-koronawirusa-w-indonezji/

Liczba nowych, wykrytych zakażeń w Dżakarcie spadła o 3.8% w porównaniu z tygodniem poprzednim i o 5% w stosunku do miesiąca poprzedniego. W czwartek (25 czerwca) w 17 z 32 indonezyjskich prowincji odnotowano mniej niż 10 nowych przypadków zakażeń, a w 5 prowincjach (Wyspy Bangka i Belitung, Jambi, Kalimantan Zachodni, Sulawesi  Płd-Wsch i East Nusa Tenggara) nie odnotowano ani jednego nowego przypadku zakażenia. W niedzielę w 9 prowincjach liczba osób wyleczonych była wyższa niż liczba nowych wykrytych zakażeń. Władze prowincji Jawa Zachodnia ogłosiły całkowitą rezygnację z ograniczeń społecznych na dużą skalę (PSBB)

Odnotowano 1.084 przypadki zachorowania na covid-19 wśród obywateli Indonezji w 43 krajach. 68 zmarło Indonezyjczyków zmarło poza granicami swojego kraju. Najwięcej przypadków zachorowań wśród Indonezyjczyków odnotowano w Malezji (167 przypadków, 2 zgony), Arabii Saudyjskiej (155 przypadków, 27 zgonów) oraz Stanach Zjednoczonych (81 przypadków, 16 zgonów).

Koronawirus to nie jedyna epidemia z jaką mierzy się Indonezja. Od początku roku odnotowano 68.753 przypadków zachorowania na dengę.

Regiony bez żadnych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że całej Indonezji są 74 miasta, wsie, wyspy lub regiony w których w ciągu ostatnich czterech tygodni nie odnotowano ani jednego nowego przypadku zakażenia covid-19. Są to:

Sumatra Północna: Pakpak Bharat, Samosir, Nias Barat, Mandailing Natal, Padang Lawas, Nias, Labuhanbatu Selatan, Kota Sibolga, Nias Utara, Tapanuli Selatan, Humbang Hasundutan, Nias Selatan. Aceh: Pidie Jaya, Kota Sabang, Kota Langsa, Aceh Singkil, Bireuen, Aceh Jaya, Nagan Raya, Aceh Tenggara, Aceh Tengah, Aceh Barat, Aceh Timur, Kota Subulussalam. Riau: Rokan Hilir. Jambi: Kerinci. Bengkulu: Lebong. Lampung: Lampung Timur, Mesuji. Wyspy Riau: Natuna, Lingga, Kepulauan Anambas. Kalimantan Wschodni: Mahakam Ulu. East Nusa Tenggara: Sumba Tengah, Ngada, Sabu Raijua, Sumba Barat, Lembata, Malaka, Alor, Timor Tengah Utara, Rote Ndao, Manggarai Timur, Kupang, Timor Tengah Selatan, Belu. Sulawesi Środkowe: Tojo Una-una. Sulawesi Północne: Bolaang Mongondow Timur, Kep Siau Tagulandang Biaro. Sulawesi  Płd-Wsch: Konawe Kepulauan. Maluku: Kota Tual, Maluku Tenggara Barat, Maluku Tenggara, Kepulauan Aru. Papua Zachodnia: Maybrat, Pegunungan Arfak, Tambrauw, Sorong Selatan. Papua: Yahukimo, Mappi, Dogiyai, Paniai, Tolikara, Yalimo, Deiyai, Puncak Jaya, Mamberamo Raya, Nduga, Pegunungan Bintang, Asmat, Supiori, Lanny Jaya, Puncak, Intan Jaya

via republika.co.id

Produkcja i eksport sprzętu medycznego

Bandung Institute of Technology (IBM) poinformował o przekazaniu pierwszych 139 respiratorów szpitalom. Respiratory te zostały zaprojektowane wykonane w 100% z indonezyjskich podzespołów. Docelowo wyprodukowanych zostanie 900 egzemplarzy. Spośród pierwszych wyprodukowanych sztuk 47 przekazano szpitalom na Jawie Wschodniej, 44 Jawie Zachodniej, 20 Dżakarcie, 4 Banten, 3 Północnej Sumatrze. Yogyakarta, Lampung i Wschodni Kalimantan otrzymały dwa egzemplarze.

Ministerstwo Przemysłu zezwoliło na eksport sprzętu medycznego do innych krajów. W tej chwili roczne zdolności produkcyjne Indonezji to 390 milionów maseczek wielokrotnego użytku, 4.5 miliarda jednorazowych maseczek, 13.2 miliona fartuchów lekarskich oraz 365.5 miliona kompletnych zestawów odzieży ochronnej. Są to ilości które przekraczają krajowe zapotrzebowanie dlatego nadwyżki będą mogły zostać eksportowane do innych państw. Indonezyjskie produkty spełniają standardy WHO oraz pomyślnie przeszły amerykańskie testy pomiaru odporności tkaniny na przenikanie cieczy.

Fabryka maseczek w Jombang, Jawa Wschodnia (foto: IDN Times / Zainul Arifin)

via cnnindonesia.com

Polecamy też nasz artykuł na temat tego czy i kiedy Indonezja ponownie otworzy się na zagranicznych turystów

Spór o narodową indologię Indonezji. Pancasila, Trisila czy Ekasila?

W tym tygodniu doszło do protestów pod budynkiem parlamentu w Dżakarcie. Ich powodem były planowane zmiany w narodowej ideologii Indonezji. Ale żeby zrozumieć te protesty trzeba się cofnąć do 1945 roku.

W 1945 roku powstała narodowa ideologia Indonezji Pancasila (panyca – “pięć” w języku jawajskim). Składa się ona z pięciu zasad:

1. Wiara w jednego Boga
2. Sprawiedliwość i Humanizm
3. Nacjonalizm i Jedność Indonezji
4. Reprezentatywny rząd
5. Sprawiedliwość społeczna

Przez ostanie 75 lat Pancasila razem z konstytucją stanowiła trzon funkcjonowania Indonezji i zasad obowiązujących w tym kraju. Ale w 1945 roku powstały jeszcze dwie propozycje narodowych ideologii – Trisila (od jawajskiego tri – “trzy”) składająca się z 3 zasad: “socjal-nacjonalizmu”, “socjaldemokracji” i “różnorodności kulturowej”. Drugą proponowaną wtedy koncepcją była Ekasila (jawajskie eka – “jeden”) składająca się z jednej zasady – “wzajemnej współpracy”. W 1945 roku zdecydowano o wyborze ideologii Pancasila, a dwie pozostałe odrzucono.

Teraz rząd chciał powrócić do idei Trisili i Ekasili w propozycji ustawy nazwanej RUU HIP. To nie spodobało się środowiskom konserwatywnym które w tych ideologiach dopatrują się ukrytych odniesień do komunizmu.

W trakcie protestów jakie odbyły się pod parlamentem Indonezji spalono flagę z sierpem i młotem, spalono również flagę aktualnie rządzącej partii PDI-P, a protestujący wprost nazywali rządzących komunistami (co samo w sobie jest obelgą w tym kraju)

“odrzućmy ruu hip”, “odrzućmy komunizm”. Takie hasła wznosili protestujący w Dżakarcie
Spalanie flagi rządzącej partii PDI-P oraz flagi z sierpem i młotem (foto: CNN Indonesia / Thohirin)

Na tę chwilę rezultat sporu jest taki, że przewodniczący Parlamentu Azis Syamsuddin zapowiedział wstrzymanie prac nad ustawą RUU HIP, rządząca partia PDI-P chce ukarania osób które spaliły ich flagę oraz zapowiada wniesienie poprawek i nadal chce walczyć o te dwie ideologie, a środowiska konserwatywne zapowiadają kolejne protesty.

via cnnindonesia.com

Wzrost liczby rozwodów w Semarang wywołany epidemią

Sąd religijny w Semarang odnotował drastyczny, niemal trzykrotny wzrost liczby rozwodów podczas pandemii koronawirusa Przyrost ten jest wynikiem problemów ekonomicznych w gospodarstwach domowych wywołanych epidemią. Każdego dnia urzędnicy przyjmują co najmniej 100 osób chcących złożyć wniosek rozwodowy. Około 80 procent pozwów pochodzi od kobiet.

Wiceprzewodniczący Sądu religijnego Muhamad Camuda powiedział, że epidemia koronawirusa wywołała problemy finansowe wśród wielu rodzin Semarang. Osłabienie gospodarki krajowej powoduje, że właściciele firm dokonują masowych zwolnień pracowników co z kolei prowadzi do pogorszenia poziomu życia, sporów rodzinnych i w konsekwencji rozwodów.

W Semarang odnotowano też przypadki rozwodów motywowane przemocą w rodzinie czy przyłapaniem na zdradzie ale ich odsetek jest znacznie mniejszy niż odsetek rozwodów spowodowanych czynnikami ekonomicznymi.

via cnnindonesia.com

12 lat więzienia za zamach terrorystyczny na ministra Wiranto

Na 12 lat więzienia Sąd Rejonowy w Zachodniej Dżakarcie skazał Syahrial Alamsyah (pseudonim Abu Rara). W październiku zaszłego roku dźgnął on nożem Wiranto, Ministra ds. politycznych, prawnych i bezpieczeństwa gdy ten przyjechał z wizytą do prowincji Banten. Minister Wiranto doznał jedynie lekkich obrażeń i szybko wyszedł on ze szpitala. Prokuratura domagała się 16 lat więzienia. Wcześniej żona Syahrial Alamsyah dostała 9 lat za pomoc w organizacji ataku, o 4 lata mniej niż żądali prokuratorzy.

Atak na Wiranto (z lewej) oraz Syahrial Alamsyah zatrzymanie Syahrial Alamsyah (z prawej)

Sędzia Masrizal argumentował wyrok tym, że zamach bezsprzecznie miał podłoże terrorystyczne. Wyrok nie jest prawomocny, jednak Syahrial Alamsyah w trakcie mowy końcowej zapowiedział, że nie będzie się odwoływać i wyrok przyjmuje.

via republika.co.id

Walka z pożarami lasów. Sukces czy porażka?

Koordynujący Minister ds. politycznych, prawnych i bezpieczeństwa Mahfud M.D. przekazał we wtorek, że rząd poczynił ważne kroki w celu zminimalizowania problemu pożarów lasów i teraz intensywnie przygotowuje się na nadchodzącą porę suchą, mimo że większość zasobów jest przeznaczana na walkę z epidemią koronawirusa.

Prezydent Joko Widodo w spalonym lesie w Riau

Innego zdania jest Nur Hidayati prezes Indonezyjskiego Forum na Rzecz Środowiska (Walhi) który zarzucił władzom wybiórczość i manipulowanie danymi. Według niego rząd zamiast chwalić się statystykami powinieneś natychmiast zweryfikować wszystkie koncesje udzielane korporacjom działającym w lasach deszczowych i zakazać masowej wycinki drzew.

via jakartaglobe.id

Luksusowe życie przewodniczącego komisji antykorupcyjnej

Rada Nadzorcza Komisji ds. Zwalczania Korupcji (KPK) zwróciła się do przewodniczącego KPK Firli Bahuri o wyjaśnienia doniesień o jego rzekomym luksusowym stylu życia. Rada Nadzorcza nie przekazała jednak wyników tego procesu.

Tymczasem inna członek Rady Nadzorczej, Albertina Ho, powiedziała, że ​​jej sztab nadal zbiera dowody w sprawie domniemanego naruszenia kodeksu etycznego przez Firli Bahuri.

Po pierwsze, chodzi o nieprzestrzeganie protokołów zdrowotnych przez Firli Bahuri i nienoszenie maseczki w miejscach publicznych, a po drugie o luksusowy styl życia. Firli Bahuri min. korzystał z wynajętego helikoptera będącego własnością prywatnej firmy w celach osobistych oraz aby odbyć pielgrzymkę.

Tym samym naruszył on 27 punkt Kodeksu Etyki KPK zakazujący hedonizmu i nakazujący okazywanie empatii dla społeczeństwa oraz innych członków komisji.

Firli Bahuri przewodniczący Komisji ds. Zwalczania Korupcji (KPK)

via cnnindonesia.com

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42