“Święta w trakcie epidemii” #tydzieńwIndonezji

Mężczyzna w stroju Mikołaja wręczał jedzenie bezdomnym na ulicach Dżakarty (Antara Photo/Aprillio Akbar)

Ostatnie w tym roku wiadomości z Indonezji. W tym wydaniu – święta pod szczególną ochroną, gwałtowne powodzie w Bandung, wydalenie pracowników niemieckiej ambasady, rekonstrukcja rządu i zamknięcie granicy dla przylatujących z UK. Zapraszam

Święta z zachowaniem wyjątkowych środków bezpieczeństwa

Indonezyjscy chrześcijanie obchodzili Boże Narodzenie w okresie gdy epidemia koronawirusa w Indonezji wkroczyła w najgorszy okres. Ponieważ liczba przypadków covid-19 w Indonezji tylko w tym miesiącu wzrosła o blisko 154 tysiące, czyli o więcej niż w jakimkolwiek innym miesiącu od początku pandemii, władze oraz kościoły musiały zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa wiernym.

Ministerstwo ds. Religii zezwoliło kościołom na odprawianie nabożeństw bożonarodzeniowych ale ograniczyło liczbę członków kongregacji, którzy mogliby w nich uczestniczyć. Liczba osób, które mogły uczestniczyć w nabożeństwach bożonarodzeniowych w kościołach nie mogła przekraczać 50 procent pojemności kościoła. Dla tych, którzy nie mogli w nich uczestniczyć, państwowa telewizja TVRI transmitowała na żywo mszę wigilijną w czwartek z parafii Kelapa Gading w Dżakarcie. Inne parafie lub kościoły również nadawały w mediach społecznościowych lub kanałach Youtube.

Każdy kościół w kraju musiał umieścić fizyczne znaki dystansowe na podłodze i krzesłach informujące o konieczności zachowania jednometrowego dystansu.

Kościół katolicki Santo Yosef w Palembang w Sumatrze Południowej został wysterylizowany środkami dezynfekującymi (Antara Photo/Nova Wahyudi)

Oprócz zaostrzania protokołów zdrowotnych indonezyjska policja wysłała 8179 policjantów do zabezpieczenia nabożeństw wigilijnych przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami w 1635 kościołach w Dżakarcie i okolicach.

Kościół w Tangerang, prowincja Banten (Antara Photo/Fauzan)

Mudik, coroczny rytuał, dzięki któremu Indonezyjczycy wracają do swoich rodzinnych miast, aby spędzić ten czas z rodziną i przyjaciółmi, również podlega ścisłym przepisom zdrowotnym. Podróżni podróżujący samolotami i pociągami muszą przejść testy na koronawirusa.

źródło: jakartaglobe.id

Gigantyczne powodzie w Bandung

Tysiące osób musiało opuścić swoje domy z powodu powodzi, która zalała region Bandung. Południowy obszar miasta został zalany przez powodzie wywołane przez ulewne deszcze, które rozpoczęły się w czwartek po południu.

W dystrykcie Dayeuhkolot powodzie nawiedziły szereg wiosek, w tym wioskę Dayeuhkolot, Citeureup i Pasawahan. Powódź w tym regionie dotknęła 15 839 osób, zatopionych zostało 2122 domów, 3 szkoły i 7 domów modlitwy. Poziom wody wynosił 10-80 centymetrów.

W międzyczasie w dystrykcie Baleendah powódź dotknęła łącznie 6 936 gospodarstw domowych oraz 23 176 osób. Zatopionych tam zostało 5242 domów, 8 szkół i 35 domów modlitwy. Poziom wody wahał się od 10 do 90 centymetrów.

Powodzie w Bandung

Ponadto powódź dotknęła również dystrykt Bojongsoang. Trzy dotknięte obszary to wioska Bojongsoang, wioska Bojongsari i wioska Tegaluar. Poziom wody wahał się w granicach 10-60 centymetrów.

Oprócz powodzi wystąpiły również osunięcia ziemi we wsi Cicalengka Wetan. W wyniku osuwiska ucierpiały 3 rodziny. W incydencie nie było ofiar śmiertelnych.

Osuwisko ziemi we wsi Cicalengka Wetan.

źródło cnnindonesia.com

Rekonstrukcja rządu Joko Widodo

Wstrząsy w rządzie wywołane aresztowaniem dwóch ministrów pod zarzutem korupcji wymusiły na prezydencie Indonezji dokonanie częściowej rekonstrukcji rządu. Zmienionych zostało 6 ministrów.

Ministrem Turystyki i Gospodarki Kreatywnej został Sandiaga Uno, ten sam który kandydował przeciwko Joko Widodo w trakcie zeszłorocznych wyborów prezydenckich. Jest on drugim, po Prabowo, kontrkandydatem Widodo na prezydenta, który otrzymał stanowisko ministra.

Według niektórych ekspertów objęcie stanowiska Ministra to dla Sandiaga Uno ryzykowny krok. Jest on bowiem na liście potencjalnych kandydatów na stanowisko prezydenta, po tym jak skończy się kadencja Joko Widodo. Jeśli Sandiaga Uno zawiedzie na stanowisku Ministra, może mu to utrudnić drogę na stanowisko prezydenta kraju.

Sandiaga Uno

Uno prywatnie jest biznesmenem, według zeznania finansowego jakie złożył jego majątek wyceniany jest na 352 miliony dolarów. Posiada on liczne rezydencje w Indonezji, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Tri Rismaharini, gubernator miasta Surabaya objęła stanowisko Minister Spraw Społecznych. Kobieta znana jako Risma, zyskała krajową sławę dzięki swojemu rozsądnemu podejściu do rozwiązywania problemów miasta. Często osobiście prowadziła działania władz miejskich, aby lepiej rozwiązywać problemy, które zwróciły uwagę opinii publicznej. Risma, która w zeszłym miesiącu skończyła 59 lat, jest pierwszą kobietą, która została wybrana na burmistrza stolicy Jawy Wschodniej, drugiego co do wielkości miasta w kraju.

Minister Zdrowia Budi Gunadi Sadikin. Kolejny ryzykowny wybór. Budi jest bowiem absolwentem specjalności fizyki jądrowej w Instytucie Technologii w Bandung, był też prezesem państwowego banku Mandiri, który pod jego kierownictwem stał się jednym z najlepiej prosperujących banków w kraju.

Budi Gunadi nie posiada jednak formalnego wykształcenia medycznego, a mierzyć się będzie musiał z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa, szpitalami na granicy załamania i dziurą budżetową w systemie opieki zdrowotnej.

Minister ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Sakti Wahyu Trenggono. Prywatnie biznesmen, potentat w branży telekomunikacyjnej, zajmował się stawianiem masztów telekomunikacyjnych. Jego jedynym doświadczeniem z polityką było pełnienie funkcji zastępcy Ministra Obrony Narodowej.

Minister ds. Religii Yaqut Cholil Qoumas. Yaqut to czołowy polityk Partii Przebudzenia Narodowego (PKB), która wywodzi się z największej muzułmańskiej grupy w kraju – Nahdlatul Ulama. PKB jest w koalicji rządzącej z partią Joko Widodo. Wcześniej był radnym w Rembang w środkowej Jawie, a później został wybrany na zastępcę starosty w swoim rodzinnym mieście.

Yaqut zastąpi na tym stanowisku emerytowanego generała Fachrula Raziego. Jego wybór na stanowisko Ministra ds. Religii w zeszłym roku wzbudził wiele kontrowersji.

Minister handlu Muhammad Lutfi. W 2014 roku pełnił już funkcję Ministra Handlu w rządzie Susilo Bambang Yudhoyono. Potem został mianowany Ambasadorem Indonezji w Stanach Zjednoczonych.

źródło: jakartaglobe.id

Koronawirus w Indonezji

6.528 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 713 tysięcy. Od początku pandemii zmarło 21 tysięcy osób (3%). Do tej pory przeprowadzono 7 milionów testów na koronawirusa. 538 tysięcy osób (81.8%) uznano za wyleczone. W szpitalach przebywa 108 tysięcy zarażonych.

Liczba zarażonych obcokrajowców wynosi 635. 12 obcokrajowców zmarło, a 634 pozostaje na obserwacji.

Prowincje z największą liczbą zakażeń:
1. Dżakarta – 173.929 zakażeń, 3.167 zgonów
2. Jawa Wschodnia – 80.010 zakażeń, 5.535 zgonów
3. Jawa Zachodnia – 78.698 zakażeń, 1.114 zgonów
4. Jawa Środkowa – 77.008 zakażeń, 3.136 zgonów
5. Sulawesi Południowe – 28.863 zakażenia, 571 zgonów

Dokładne statystyki dla wszystkich prowincji można znaleźć na naszej stronie.

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało iż rozdysponuje mobilne laboratoria w 10 indonezyjskich prowincjach. Będzie można w nich wykonywać testy na koronawirusa oraz na inne choroby zakaźne np. gruźlicę.

Zamknięcie granicy z UK

Z powodu wykrycia nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii rząd Indonezji zdecydował o tymczasowym zakazie przylotów do Indonezji z UK oraz o wprowadzeniu dodatkowych restrykcji dla przylatujących z Europy i Australii.

Osoby przylatujące z UK, niezależnie czy lotem bezpośrednim czy z przesiadką, zostaną objęte całkowitym zakazem wjazdu. Tymczasem obcokrajowcy i obywatele Indonezji z Europy i Australii, a także obywatele Indonezji, którzy przybyli z Wielkiej Brytanii nadal będą mogą wjechać do Indonezji pod warunkiem, że wykażą negatywny wynik testu PCR wykonany maksymalnie 24 godziny przed wylotem.

Wiku dodał, że jeśli po przybyciu do Indonezji wyniki ponownego testu PCR będą pozytywne, obywatele Indonezji zostaną poproszeni o poddanie kwarantannie przez pięć dni od daty przyjazdu. Samoizolacja zostanie przeprowadzona w specjalnym miejscu kwarantanny zapewnianym przez rząd.

Ministerstwo Zdrowia podało, że do tej pory nie wykryto ani jednego przypadku nowej mutacji koronawirua w Indonezji

źródło: republika.co.id

Szpitale na granicy zapełnienia

W ciągu pierwszych 10 miesięcy epidemii koronawirusem w Indonezji zaraziło się ponad 700 tysięcy osób.

Stowarzyszenie Szpitali w Indonezji (Persi) przyznało, że szpitale mają coraz większe trudności z zapewnieniem specjalnych pomieszczeń dla osób cierpiących na Covid-19, zwłaszcza w Dżakarcie i okolicach. Dzieje się tak, ponieważ liczba nowych przypadków covid-19 wciąż szybko przyrasta, a niektórzy pacjenci z objawami chcą być natychmiast hospitalizowani.

Sekretarz generalny Persi Lia G Partakusuma powiedział, że wiele szpitali w zachodniej Jawie korzysta z oddziałów intensywnej opieki medycznej w celu tymczasowego przyjmowania pacjentów z Covid-19, mimo że jest to niedozwolone.

„Jednak coraz trudniej jest znaleźć pokój i łóżko w szpitalu dla chorych na covid. Dlatego apelujemy do opinii publicznej, aby nie tylko polegali na łóżkach szpitalnych, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na łagodne objawy ”- powiedziała Lia reporterom w niedzielę.

W Dżakarcie i jej okolicach poziom obłożenia szpitali jest nadal dość wysoki. W szpitalu Wisma Atlet utworzonym w miasteczku olimpijskim obłożonych jest już 3404 z 4424 łóżek (76.9%) oraz 1132 z 1570 (72%) łóżek w izolatkach.

Szpital referencyjny Covid-19 w Zachodnim Sulawesi również został zgłoszony jako pełny, więc pacjenci są kierowani do domowej izolacji. Z kolei Tri Rismaharini, gubernator miasta Surabaya potwierdziła iż ostatni przyrost nowych zakażeń spowodował że kilka szpitali przestało przyjmować nowych pacjentów.

źródło: republika.co.id

Indonezja wyrzuca pracowników niemieckiej Ambasady  

Indonezyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazało kilku pracownikom Ambasady Niemiec w Dżakarcie natychmiast opuści kraj. Ma to związek z informacjami o tym, że pracownicy Ambasady uczestniczyli w spotkaniu w siedzibie FPI, jak również członkowie FPI byli zapraszani do ambasady Niemiec.

Dla przypomnienia – FPI to radykalna, zdelegalizowana organizacja mająca powiązania z egipskim Bractwem Muzułmańskim, w latach ‘90 odpowiedzialna była za niszczenie chińskich lokali gastronomicznych i sklepów. Jej przedstawiciele są przeciwni wprowadzeniu wolności religijnej w Indonezji, jej założyciel Rizieq Shihab przebywa w areszcie w związku z organizowaniem wielotysięcznych manifestacji i wzywaniu do kulturowej rewolucji podczas szczytu epidemiologicznego. Indonezyjska prokuratura prowadzi także śledztwo w sprawie strzelaniny pomiędzy ochroniarzami Rizieq Shihab a policją w Dżakarcie, która to strzelanina pochłonęła sześć ofiar śmiertelnych. 

Indonezyjskie MSZ uznało, że spotkanie pomiędzy wysoko postawionymi pracownikami Ambasady Niemiec a członkami radykalnej organizacji przeciwko której toczy się kilka postępowań kryminalnych jest wysoce nieetyczne i jest złamaniem międzynarodowych zasad dyplomacji zabraniających pracowniom ambasad ingerowania w wewnętrze sprawy kraju, w którym przebywają.

Niektórzy indonezyjscy eksperci twierdzą wręcz, że spotkanie mogło mieć character wywiadowczy lub szpiegowski, a osoby biorące w nim udział mogły być powiązane z niemieckimi służbami specjalnymi. dlatego osobom biorącym w nim udział nakazano natychmiast opuścić Indonezję.

Ambasada Niemiec w wydanym oświadczeniu podała, że spotkanie miało charakter czysto towarzyski, według nich nie było to spotkanie dyplomatyczne, a rozmowa nie dotyczyła polityki. Jednak na żądanie strony indonezyjskiej osoby biorące w nim udział zostały odesłane do Niemiec.

źródło: dw.com

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42