Zmiany w rządzie Joko Widodo. Powstały dwa nowe ministerstwa

Prezydent Joko Widodo (z lewej) gratuluje Ministrowi edukacji, kultury, badań i technologii Nadiem Makarimowi (z prawej) oraz Ministrowi inwestycji Bahlilowi Lahadali (foto: Antara Photo / Rusman)

Prezydent Indonezji Joko Widodo powołał w środę Bahlila Lahadalię na stanowisko Ministra inwestycji oraz Nadiema Anwar Makarima jako Ministra edukacji, kultury, badań i technologii, kończąc tym samym spekulacje na temat drugiej już rekonstrukcji rządu w przeciągu pięciu miesięcy.  

Bahlil objął funkcję ministra inwestycji po decyzji Prezydenta Jokowi o przekształceniu Rady Koordynującej Inwestycje (BKPM) w Ministerstwo Inwestycji. Zmiana ma dać Bahilowi większe uprawnienia do nadzorowania inwestycji w Indonezji.  

„Inwestycje są punktem wyjścia do przyszłej poprawy gospodarczej. Dlatego reforma regulacyjna nakazana przez ustawę o tworzeniu miejsc pracy ‘Omnibus Law‘ jest jednym z zadań, które musimy dobrze wykonać” – powiedział Bahlil w trakcie swojej inauguracji w środę. Dodał także iż “zobowiązuje się do kontynuowania reform i ograniczania biurokracji która utrudnia inwestowanie w Indonezji’.  

Odkąd Bahlil został mianowany szefem inwestycji w 2019 roku, jest on jednym z najskuteczniejszych urzędników w gabinecie Joko Widodo. Pomimo epidemii covid-19 wskaźnik bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Indonezji cały czas wzrasta. W zeszłym roku kraj przyciągnął 7,7 miliarda dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych 

Z kolei Nadiem Makarim stanął na czele nowego ministerstwa będącego połączeniem Ministerstwa Edukacji i Kultury z Ministerstwem Badań i Technologii. 

Pozostanie Nadiema w rządzie od dawna stało pod znakiem zapytania. Wielu ekspertów spekulowało, że ten 36-letni, najmłodszy minister w rządzie, może stracić swoje stanowisko na rzecz kogoś bardziej doświadczonego. Mimo to Nadiem nie tylko zachował swoje miejsce w gabinecie Jokowi ale także otrzymał większe uprawnienia.  

„Mam wielką nadzieję, że będę w stanie poprawić jakość i innowacje na naszych uniwersytetach w zakresie badań i technologii” – powiedział Nadiem w trakcie swojej inauguracyjnej.  

Z powodu połączenia Ministerstwa Edukacji i Kultury z Ministerstwem Badań i Technologii swoje stanowisko stracił Bambang Brodjonegoro, dotychczasowy Minister badań i technologii. Bambang został także usunięty z Krajowej Agencji Badań nad Innowacjami (BRIN), która wcześniej podlegała jego ministerstwu, a teraz stała się organem podlegającym prezydentowi. Według Joko Widodo BRIN skupi się na badaniach, które mają dać gotowe do produkcji produkty. Prezydent zachęca też uniwersytety do wydawania większych środków na badania. 

Na czele Krajowej Agencji Badań nad Innowacjami stanie Laksana Tri Handoko, fizyk teoretyk i były szef Indonezyjskiego Instytutu Nauk (LIPI).  

Laksana Handoko urodził się w Malang 7 maja 1968 roku. Uzyskał tytuł licencjata z fizyki na Uniwersytecie Kumamoto w Japonii. Laksana uzyskał tytuł magistra fizyki teoretycznej na japońskim uniwersytecie w Hiroszimie w 1995 roku i doktorat na tym samym uniwersytecie dwa lata później. 

Laksana rozpoczął swoją karierę jako pracownik naukowy w Centrum Badawczym Fizyki LIPI w 1987 roku i został szefem fizyki teoretycznej i obliczeniowej w tym ośrodku w latach 2002-2012. 

Następnie przez dwa lata pełnił funkcję kierownika ośrodka badawczego LIPI, zanim został mianowany zastępcą LIPI ds. Nauk technicznych. W 2018 roku Mohamad Nasir, minister badań, technologii i szkolnictwa wyższego, mianował Laksanę na stanowisko kierownika instytutu naukowego. 


źródło: jakartaglobe.id

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42