Rekonstrukcja rządu Indonezji możliwa jeszcze w tym tygodniu

Nadiem Makarim, minister Edukacji i założyciel firmy Gojek

Prezydent Joko Widodo prawdopodobnie dokona rekonstrukcji rządu w tym tygodniu po tym, jak Izba Reprezentantów zatwierdziła jego plan dotyczący reorganizacji ministerstw, powiedział we wtorek bliski współpracownik prezydenta.

Zgodnie z planem prezydenta, Ministerstwo Badań i Technologii połączy się z Ministerstwem Edukacji, usuwając stanowisko w rządzie, które obecnie należy do Bambanga Brodjonegoro. Prezydent utworzy także Ministerstwo Inwestycji, nowy podmiot, który zastąpi Radę Koordynującą Inwestycje (BKPM).

Te plany skłoniły wielu analityków politycznych do spekulacji, że zbliża się kolejna, duża rekonstrukcja w rządzie. We wtorek Ali Mochtar Ngabalin, ekspert Biura Sztabu Prezydenta, potwierdził, że Jokowi planuje w tym tygodniu ogłoszenie zmian na stanowiskach ministerialnych.

Prezydent może mianować ministrów ale każda zmiana w nomenklaturze ministerstw musi uzyskać zgodę Izby Reprezentantów, ponieważ wpłynie na budżet państwa. Jokowi wysłał list do Izby, 30 marca, z prośbą o zgodę ustawodawców na połączenie Ministerstwa Badań i Technologii z Ministerstwem Edukacji i Kultury oraz utworzenie Ministerstwa Inwestycji. Izba dała zielone światło 8 kwietnia, otwierając drogę do drugiego przetasowania rządu od czasu rozpoczęcia drugiej kadencji Joko Widodo w 2019 roku.

Ostatnia zmiana miała miejsce niecałe cztery miesiące temu, kiedy prezydent zastąpił sześciu ministrów – w tym ówczesnego ministra zdrowia Agusa Terawana Putranto i obsadził swojego wyborczego kontrkandydata Sandiaga Uno na stanowisku Ministra Turystyki.

Połączenie Ministerstwa Badań i Edukacji

Minister ds. Badań i Technologii Bambang Brodjonegoro potwierdził, że nie będzie już dłużej ministrem, ale zostanie w rządzie w okresie przejściowym do momentu powstania nowego ministerstwa, nazwanego roboczo Ministerstwem Edukacji, Kultury, Badań i Technologii.

„Zasadniczo mamy nadzieję, że okres przejściowy będzie przebiegał gładko i nie będzie kolidował z priorytetowymi programami badawczymi” – powiedział Bambang w zeszłym tygodniu.

Połączenie Ministerstw wpłynęłoby również na Krajową Agencję Badań i Innowacji (BRIN), organ rządowy utworzony w 2019 roku, którego zadaniem jest koordynacja inicjatyw badawczych w instytucjach rządowych i przedsiębiorstwach państwowych. Bambang opowiada się za utrzymaniem BRIN w ministerstwie badań. Jednak ostateczna decyzja należy do Joko Widodo, a on planuje by BRIN stałby się autonomicznym organem bezpośrednio podległym Prezydentowi – powiedział Bambang.

Ministerstwo Edukacji

Polityczni obserwatorzy zwracają uwagę, że fuzja stworzy również okazję dla prezydenta Joko “Jokowi” Widodo, by wpuścić do rządu Muhammadiyah, drugą co do wielkości organizację islamską w Indonezji po Nahdlatul Ulama (NU).

Prezydenci Indonezji zazwyczaj rezerwują stanowiska ministerialne ds. Edukacji dla Muhammadiyah, a miejsca ministrów ds. Religii dla NU, ze względu na duże polityczne wpływy miliony zwolenników tych dwóch organizacji w Indonezji.

Jokowi zerwał z wieloletnią tradycją w 2019 roku, mianując ministrem edukacji Nadiema Makarim, który był współzałożycielem firmy Gojek. Nadiem Makarim, który studiował na Harvardzie oraz w Singapurze nie był wcześniej związany z żadnymi partiami ani organizacjami religijnymi i był uważany za “powiew świeżości” w rządzie.

Według M. Qodari, dyrektora wykonawczego firmy IndoBarometer, zajmującej się sondażami politycznymi i badaniami, Abdul Mu’ti, sekretarz generalny Muhammadiyah, byłby idealnym kandydatem do zastąpienia założyciela Gojeka, gdyż Muhammadiyah prowadzi kilkadziesiąt prywatnych szkół w całej Indonezji, od przedszkoli i szkół podstawowych aż po uniwersytety, a Abdul Mu’ti ma duże doświadczenie w zarządzaniu placówkami edukacji.

Abdulowi zaproponowano stanowisko wiceministra Edukacji już w grudniu, ale powiedział wtedy, że musi odmówić „po ocenie własnych możliwości”.

Inni obserwatorzy mają nadzieję, że Nadiem pozostanie na swoim obecnym stanowisku. “Nadiem ma potencjał do wprowadzania innowacji. Ale musi się dalej uczyć, ponieważ zarządzanie ministerstwem non-profit różni się od nastawionej na zysk instytucji, nad którą pracował wcześniej” – powiedział Beritasatu Suyanto, profesor z Yogyakarta State University.

Nadiem niedawno ogłosił swój priorytetowy program „Merdeka Belajar” (Wolność Nauki), mający na celu przyspieszenie innowacji w sferze edukacji. Program daje nauczycielom autonomię w wyborze metody nauczania i oceniania uczniów, która najbardziej im odpowiada i daje najlepszego rezultaty.

Ministerstwo Inwestycji

Ministrem Inwestycji prawdopodobnie zostanie aktualny Szef Rady Koordynującej Inwestycje (BKPM) – Bahlilu Lahadalii.

Z organizacyjnego punktu widzenia byłoby łatwiej zmienić status BKPM na ministerstwo, a Jokowi do tej pory był zadowolony z pracy Bahlila Lahadalii podczas jego kadencji jako Szefa BKPM.

Pomimo pandemii covid-19 Indonezji udało się utrzymać wysoki wskaźnik bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W zeszłym roku kraj ten przyciągnął 7,7 miliarda dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych, jest to spadek o zaledwie 2,4 procent w porównaniu z rokiem 2019. Dla porównania spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całym regionie Azji Południowo – Wschodniej spadł w zeszłym roku o 31 procent, a więc Indonezja wypadła całkiem dobrze na tle innych krajów w regionie.


źródło: jakartaglobe.id

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42