Ustawa Omnibus Law jest niezgodna z indonezyjską konstytucją

Omnibus Law – wielkia reforma gospodarcza, która wywołała liczne protesty w całym kraju w zeszłym roku, została uznana za częściowo niezgodną z indonezyjską konstytucją. Trybunał konstytucyjny nakazał władzom jej poprawę w ciągu dwóch lat.

Trybunał Konstytucyjny Indonezji nakazał rządowi wprowadzenie zmian do ustawy Omnibus Law, zwanej też ustawą o tworzeniu miejsc pracy. Trybunał zarzucił władzom błędy proceduralne przy ratyfikacji przepisów.

Ustawa, która została uchwalona w zeszłym roku, zmieniła ponad 70 przepisów dotyczących prowadzenia biznesu. Władze obiecywały ułatwienia w rejestracji i prowadzeniu działalności gospodarczej, ograniczenie biurokracji i zwiększenie konkurencyjności indonezyjskiego rynku.

Krytycy zwracali uwagę, że ustawa będzie uderzać w prawa pracownicze, w tym te dotyczące odpraw, pracy kontraktowej i outsourcingu. Krytykowano także zapisy mówiące iż badania środowiskowej będą wymagane jedynie przy inwestycjach wysokiego ryzyka.

Ratyfikacja prawa w październiku zeszłego roku spotkała się z protestami studentów, związków zawodowych i działaczy ekologicznych, którzy obawiali się, że usuwanie barier dla inwestycji może osłabić prawa pracownicze oraz przyczynić się do dalszej degradacji środowiska.

Trybunał uznał, że ustawa Omnibus Law nie była ratyfikowana zgodnie z formalnym procesem legislacyjnym, co czyni ją niekonstytucyjną. Dokładnie chodzi tutaj o zmiany wprowadzane w ustawie po zatwierdzeniu jej przed parlament.

Wyrok trybunału zobowiązuje rząd do wprowadzenia zmian w ustawie po przeprowadzeniu legalnego procesu legislacyjnego. Władze mają na to dwa lata. Jeśli do tego czasu do ustawy nie zostaną wniesione poprawki, zostanie ona uznana za trwale i całkowicie niezgodną z konstytucją. Jednocześnie trybunał zawiesił proces wdrażania Omnibus Law do czasu wprowadzenia zmian.

Sędziowie trybunału uznali słuszność rządu w forsowaniu prawa mającego na celu przyciąganie inwestycji i tworzeniu miejsc pracy ale podkreśli, że musi to odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami legislacyjnymi. Wprowadzanie reform gospodarczych nie może odbywać się z pogwałceniem prawa.

Iqbal, szef związku zawodowego KSPI, przyjął wyrok trybunału z zadowoleniem. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że sąd stanął po stronie robotników oraz, że działanie trybunału było bardzo odważne.

Z kolei minister koordynujący sprawy gospodarcze, Airlangga Hartarto, zadeklarował, że rząd będzie respektował wyrok trybunału. Rząd niezwłocznie przygotuje nowelizację prawa zgodnie z orzeczeniem sądu.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42