Na Borneo powstanie ogromny “zielony” park przemysłowy

Prezydent Indonezji Joko Widodo zainicjował budowę największego na świecie zielonego parku przemysłowego w Bulungan, w Północnym Bornego.

“Mamy nadzieję że zielony park narodowy w Bulungan stanie się największy na świecie. Nie tylko największy na Borneo czy Indonezji ale całym świecie” – powiedział Prezydent Indonezji.

Park przemysłowy, który obecnie obejmuje 16 tysięcy hektarów, ma zostać powiększony do 30 tysięcy hektarów. Będą tam produkowane min. półprzewodniki, akumulatory litowo-jonowe, panele słoneczne, krzem przemysłowy, produkty petrochemiczne oraz „zielone aluminium” – aluminium wytwarzane w procesach niskoemisyjnych, a zakłady produkcyjne mają być zasilane z energii odnawialnej.

Nowy park przemysłowy będzie finansowany przez inwestorów z Indonezji, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego budowa będzie wymagała 100 tysięcy pracowników, a docelowo pracę tam znajdzie ponad 200 tysięcy osób.

Jak przekazał Joko Widodo, park przemysłowy na Borneo ma utorować Indonezji drogę do stania się czymś więcej niż jedynie eksporterem surowców. Rząd Indonezji dąży do tego aby eksportować półprodukty lub gotowe wyroby, które zapewnią państwu większy dochód. Będę to krok w kierunku gospodarczej transformacji Indonezji.

Indonezja posiada liczne bogactwa naturalne i może czerpać energię elektryczną z rzek, źródeł geotermalnych, energii wiatrowej, prądów morskich i energii słonecznej. Prezydent Joko Widodo zapowiedział, że w najbliższych latach latach rząd skupi się na produkcji energii elektrycznej z zasobów wodnych. W pierwszej kolejności powstaną zapory wodne na rzece Kayan w Północnym Bornego oraz rzece Mamberamo w Papui. Te dwie rzeki dostarczą łącznie 37 tysięcy megawatów energii elektrycznej.

Od 2030 roku w Indonezji nie będą już budowane żadne nowe elektrownie zasilane węglem, a do 2060 rząd Indonezji chce całkowicie odejść od węgla i osiągając neutralność klimatyczną.


Zobacz też:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42