10 najbogatszych indonezyjczyków w 2021 roku

Jak co roku, magazyn Forbes opublikował listę najbogatszych Indonezyjczyków. Czołowe miejsca niepodzielnie zajmują bracia Hartono z łącznym majątkiem 42 miliardów dolarów.

W 2015 w Indonezji żyło 14 tysięcy dolarowych milionerów. W 2020 liczba ta wynosiła już ponad 21 tysięcy osób. Według raportu firmy Knight Frank do 2025 liczba bardzo bogatych ludzi w Indonezji będzie wynosić 45 tysięcy co oznacza wzrost o 110%. Pomimo pandemii liczba indonezyskich milionerów gwałtownie wzrosła.

W 2021 bracia Hartonon zostali uznani za najbogatszych ludzi w Indonezji. Budi i Michael Hartono są założycielami fabryki papierosów Djanum, banku BCA, zakładów Polytron, produkujących elektronikę oraz centrum handlowego Grand Indonesia w centrum Dżakarty. Ich łączny majątek wynosi 609 bilionów rupii co odpowiada kwocie 42.6 miliarda dolarów amerykańskich.

Drugą pozycję zajmuje rodzina nieżyjącego już Eka Tjipta Widjaja. Był on założycielem konglomeratu Sinar Mas Grup zajmującego się dosłownie wszystkim – od produkcji papieru, poprzez ubezpieczenia, handel olejem palmowym, automatyzacją, wydobyciem surowców naturalnych a kończąc na branży developerskiej. Lista branż w których działają bądź działali jest naprawdę długa. Majątek rodziny wyceniono na 9,7 miliarda dolarów.

Na trzecim miejscu znalazł się Anthony Salim. Jego firma Salim Group, jest właścicielem sieci sklepów Indomaret, a także kontroluje przedsiębiorstwo Indofood, produkujące min. kultowe zupki w proszku Indomie. Jego majątek to imponujące 8,5 miliarda dolarów.

Na kolejnej pozycji znalazł się Sri Prakash. Ten urodzony w Indiach przedsiębiorca od 1973 roku działa w Indonezji produkując m.in. nawozy azotowe i fosforowe, polietylen, polipropylen, poliester, tekstylia, włókna bawełniane oraz rękawice medyczne. Do tej pory zgromadził 6,2 miliarda dolarów.

Następne miejsce to spadek. Prajogo Pangestu, który w 2019 był trzecią najbogatszą osobą w Indonezji, w tym roku zajął piąte miejsce. Ten przedsiębiorca chińskiego pochodzenia zajmuje się leśnictwem, petrochemią, nieruchomościami, plantacjami, wydobyciem ropy i gazu, węgla i złota, a także geotermią. Jego majątek wycenieny jest na 6.1 miliarda dolarów.

Chairul Tanjung, z majątkiem 5,5 miliarda dolarów, zajmuje szóste miejsce wśród najbogatszych Indonezyjczyków. Jego konglomerat CT Corp zajmuje się turystyką, handlem detalicznym, nieruchomościami, usługami finansowymi, transportem i mediami. Do niego należy min. grupa medialna Transmedia oraz telewizja TransTV. Chairul Tanjung dział też w polityce, był ministrem.

Na siódmej pozycji zakwalifikował się Susilo Wonowidjojo. To następny na liście indonezyski biznesmen chińskiego pochodzenia, założyciel fabryki papierosów Gudang Garam. W 2019 był czwartym najbogatszym człowiekiem w Indonezji. Jego majątek to równowartość 4.8 miliarda dolarów.

Tuż za Wonowidjojo, z majątkiem wycenianym na 4.2 miliarda dolarów znalazł się Boenjamin Setiawan, mężczyzna działający w branży farmaceutycznej.

Dwie ostatnie pozycje zajmują Jogi Hendra Atmadja oraz Bachtiar Karim. Ten pierwszy działa w branży spożywczej i do tej pory zgromadził 4.1 miliarda dolarów. Z kolei Bachtiar Karim to założyciel Musim Mas, największej na świecie filmy zajmującej się produkcją, przetwórstwem i dystrybucją oleju palmowego. Chociaż posiada on indonezyskie obywatelstwo to od lat mieszka w Singapurze. Jego majątek to 3.5 miliarda dolarów.

Najbogatszą kobietą w Indonezji w 2021 roku została Marina Budiman. Działa ona w branży IT i do tej pory zbiła fortunę w wysokości 1.5 miliarda dolarów, co daje jej 30 miejsce wśród najbogatszych Indonezyjczyków.


Zobacz też:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42