Kiedy Indonezja zacznie przyjmować zagranicznych turystów?

Często pojawiającym się pytaniem na naszym blogu jest to kiedy Indonezja zacznie przyjmować zagranicznych turystów, dostałem od was dużo pytań w ten sprawie i postanowiłem zabrać ostanie informacje w jednym miejscu.

Przypominamy, że od 2 kwietnia tego roku do Indonezji mogą wjeżdżać jedynie posiadacze karty tymczasowego pobytu (KITAS), karty stałego pobytu (KITAP), posiadacze paszportów dyplomatycznych oraz posiadacze specjalnych pozwoleń.

Zarażeni obcokrajowcy w Indonezji

Od początku epidemii do środy (26 czerwca) odnotowano w Indonezji 332 przypadki zakażenia koronawirusem wśród obcokrajowców. 214 z nich uznano za wyleczonych, a 9 zmarło. 494 obcokrajowców z podejrzeniem zakażania pozostaje na kwarantannie domowej lub obserwacji szpitalnej. Danych na temat pochodzenia zarażonych obcokrajowców nie podano do publicznej wiadomości, władze przekazują stosowne informacje jedynie odpowiednim ambasadom. Liczba wszystkich przypadków zakażenia covid-19 w Indonezji przekroczyła 51 tysięcy.

Właśnie ta liczba zakażonych obcokrajowców jest jednym z powodów dla którego władze Indonezji nie chcą otworzyć się na zagranicznych turystów. Jak powiedziała Retno Marsudi, Minister Spraw Zagranicznych Indonezji: “polityka ograniczania ruchu, szczególnie związanego z podróżami zagranicznymi, będzie obowiązywać przez jeszcze nieokreślony okres czasu.”

Wpuszczenie obcokrajowców tylko z wybranych krajów

15 czerwca Odo Manuhutu, wiceminister ds. turystyki i gospodarki w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Inwestycji przekazał, że jego resort pracuje nad możliwością otwarcia granic dla obywateli czterech krajów – Chin, Japonii, Korei Południowej i Australii. W przyszłości ta pula mogłaby być rozszerzana o inne państwa w zależności od tego jak poszczególne kraje radzą sobie z epidemią koronawirusa.

Jednak żeby nie było tak kolorowo to w pierwszej kolejności do Indonezji będą wpuszczani przedsiębiorcy i biznesmeni, Odo Munahutu zastrzegł że turyści też mogli być wpuszczani ale to biznesmeni są priorytetem. Dlatego też nie bez powodu wybrano Chiny, Japonię, Korę Południową i Australię, bo z tymi krajami Indonezja ma najwięcej umów handlowych i stamtąd przyjeżdża najwięcej inwestorów.

Z kolei trakcie szczytu krajów ASEAN Prezydent Joko Widodo zwrócił się do przywódców państw Azji Południowo-Wschodniej z prośbą o otwarcie wewnętrznych granic. Dzięki temu mieszkańcy krajów ASEAN mogliby znowu podróżować do sąsiednich krajów. Ale po raz kolejny – władze Indonezji chcą przede wszystkim przyciągać inwestorów i biznesmenów oraz rozruszać regionalną gospodarkę ASEAN.

Indonezja na razie tylko dla Indonezyjczyków

Coraz więcej regionów w Indonezji otwiera swoje atrakcje turystyczne.

25 czerwca prezydent Joko Widodo osobiście odwiedził region Banyuwangi (wschodnie wybrzeże Jawy), by symbolicznie nadzorować proces otwarcia tego obszaru dla turystów i pokazać go jako bezpiecznie miejsce. Banyuwangi stosunkowo dobrze poradziło sobie z epidemią dzięki czemu turyści niedługo znów będą mogli tam przyjeżdżać.

Prezydent Joko Widodo w trakcie wizytacji Banyuwangi

Ale nie tylko Banyuwangi się otwiera. Singgih Rahardjo szef rady turystycznej Yogyakarty zapowiedział otwarcie 10 atrakcji turystycznych w regionie od 1 lipca. Wśród miejsc które ponowie będzie można odwiedzać są Gunung Api Purba Nglanggeran, Pantai Baron, Kukup i Kalisuci, Puncak Becici, Pinus Pengger, Seribu Batu, Pinus Sari, Pantai Parangtritis i Tebing Breksi.

Z kolei władze Bali planują otworzyć turystykę w lipcu. Takie informacje przekazała Ida Ayu Indah Yustikarini, szefowa działu marketingu turystyki w prowincji Bali. Władze Bali planują 3 fazy otwarcia prowincji. W lipcu zostaną otwarte atrakcje turystyczne ale jedynie dla mieszkańców Bali, w sierpniu władze zezwolą na przyjazd turystów z innych regionów Indonezji, a we wrześniu planowane jest rozpoczęcie przyjmowania turystów zza granicy.

Jednak jak podkreśla Pani Ida – to są jedynie plany. Wszystko będzie zależało od ilości nowych przypadków koronawirusa wykrywanych na wyspie, jeśli liczba przypadków wzrośnie, to te plany dotyczące przyjmowania turystów zza granicy już we wrześniu mogą się zmienić lub zostać anulowane.

Swoje połączenia wznowiły indonezyjskie koleje państwowe oraz linie lotnicze Garuda Indonesia, Lion Air i AirAsia Indonesia. Więcej o tym napisaliśmy w naszym wydaniu wiadomości z 21 czerwca

Światełko w tunelu

Wraz z tym jak będzie spadać liczba nowych zakażeń koronawirusem coraz więcej prowincji będzie otwierać się na turystów i jak widać pierwsze dyskusje w tej sprawie są już podejmowane. Jednak na chwilę obecną ciężko wyrokować w kwestii jakiś konkretnych terminów tego kiedy znów będzie można przyjeżdżać do Indonezji, wszystko opiera się jednie na planach, obietnicach i pomysłach, a nie na konkretnych terminach. Na razie atrakcjami turystycznymi mogą się cieszyć jedynie Indonezyjczycy.

Zachęcam do obserwowania naszej strony oraz facebooka, będę starał się na bieżąco aktualizować informacje dotyczące tego kiedy Indonezja otworzy się na zagranicznych turystów.

via cnnindonesia.com detit.com cnnindonesia.com tempo.co travel.kompas.com tempo.co

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42