“Indonezyjsko-Chińsko-Amerykańskie relacje” #tydzieńwIndonezji

Wiadomości z Indonezji. Dziś będzie min. o wciąganiu Indonezji w Amerykańsko-Chiński konflikt, reakcji władz na zamachy we Francji, spadku nowych zakażeń koronawirusem, śmierci trzeciej najbogatszej osoby w Indonezji, długim weekendzie, repatriacji za holenderskie zbrodnie wojenne i relacji lokalnych mediów z protestów w Polsce. Zapraszam

Prezydent Indonezji Joko Widodo i amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo na spotkaniu w Bogor

Sekretarz Stanu Mike Pompeo odwiedza Indonezję

Amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo przyleciał do Indonezji i spotkał się z Prezydentem Joko Widodo. Celem spotkania była dyskusja nad zacieśnianiem Indonezyjsko-Amerykańskiej współpracy gospodarczej i wojskowej.

W trakcie swojego przemówienia Pompeo bardzo krytycznie odniósł się do obecności Chin na Morzu Południowochińskim co ma zagrażać innym krajom w regonie. Ponadto zapewnił, że jest gotów pomóc Indonezji w ochronie morskich szlaków handlowych przed roszczeniami Chin. Pompeo nazwał także Indonezję “prawdziwym przyjacielem” i obiecał przekazanie 11 milionów dolarów na rzecz walki z koronawirusem.

Nie jest to pierwszy raz kiedy to amerykanie zabiegają o indonezyjską przyjaźń. W kwietniu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump na swoim Twitterze również nazwał Indonezję “przyjacielem“, a w telefonicznej rozmowie z Joko Widodo obiecywał respiratory, pieniądze na walkę z covid-19 i przeniesienie amerykańskich fabryk z Chin do Indonezji.

Reakcja Chin

Przyjazd Pompeo do Indonezji został skrytykowany przez chińskiego ambasadora w Dżakarcie – Xiao Qian. W swoim oświadczeniu nazwał on Stany Zjednoczone prowokatorem i zagrożeniem dla krajów Azji Połudiowo-Wschodniej. Zarzucił także Stanom dążenie do zimnej wojny, wywołanie wojny celnej z Chinami i blokowanie wolnego handlu. Uderzył także w religijne tony przypominając o amerykańskich interwencjach na bliskim wschodnie i amerykańskie wsparcie dla Izraela w konflikcie z Palestyną. W Indonezji – kraju zdominowanym przez Islam, jest to bardzo wrażliwa kwestia, Indonezja do dziś nie uznała niepodległości Izraela i bardzo aktywnie wspiera Palestynę na arenie międzynarodowej, co często bywa kością niezgody w relacjach z zachodem.

Odpowiedź władz Indonezji

Spotkanie z amerykańskim Sekretarzem Stanu odbyło się w cieniu tego, że 20 października indonezyjskie władze odmówiły Stanom Zjednoczonym zgody na to, by ich samoloty szpiegowskie mogły lądować i tankować na terytorium Indonezji. Podkreślano wtedy, że Indonezja pozostanie krajem neutralnym i nie chce być stroną w Amerykańko-Chińskim konflikcie.

Amerykańskie samoloty wojskowe w Singapurze [foto: Roslan Rahman/AFP]

źródło: jakartaglobe.id cnnindonesia.com aljazeera.com

Indonezja a zamachy we Francji

Indonezyjska Minister Spraw Zagranicznych wydała oświadczenie w którym potępiła zamach w Nicei w którym zginęły 3 osoby, przekazała również kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom ofiar.

Spodziewane protesty w Dżakarcie

Wiceprzewodniczący indonezyjskiej, najwyższej Rady Imamów (MUI) Muhyiddin Junaidi wezwał indonezyjskich muzułmanów do tego, by nie dali się sprowokować. Wypowiedź ta padła w kontekście antyfrancuskich protestów w krajach arabskich, po publikacji karykatur Proroka Mahometa oraz antyislamskich wystąpieniach Prezydenta Francji. “Społeczność muzułmańska i obywatele Indonezji, którzy chcą wyrazić swoje niezadowolenie, mogą to zrobić, lecz niech robią to w sposób kulturalny, tak aby nie siać zniszczenia i grać zgodnie z zasadami” powiedział Muhyiddin w trakcie spotkania z dziennikarzami.

W piątek miał odbyć się protest przed Ambasadą Francji w Dżakarcie, jednakże policja w stolicy Indonezji nie wydała zgody na organizacje protestu. Mimo to zadecydowano się na prewencyjne rozlokowanie policjantów w pobliżu Ambasady. Protestujący nie składają broni i zapowiadają olbrzymią manifestację w poniedziałek.

Joko Widodo krytykuje prezydenta Francji

Prezydent Joko Widodo publicznie skrytykował prezydenta Francji Emmanuela Macrona za obrazę islamu. Jokowi złożył oświadczenie po wspólnym spotkaniu z przedstawicielami największych organizacji muzułmańskich w Indonezji: MUI, Nahdlatul Ulama i Muhammadiyah oraz Konferencją Episkopatu Indonezji (KWI), Indonezyjskim Hinduskim Stowarzyszeniem Dharmy (PHDI), Indonezyjskim Stowarzyszeniem Buddyjskim (Permabudhi) i indonezyjską Rada Religijna Konfucjanizmu (Matakin) w sobotę.

„Indonezja zdecydowanie potępia oświadczenie francuskiego prezydenta, które obraża religię islamu i która zraniło uczucia muzułmanów na całym świecie, co może prowadził do podziałów wśród wspólnot religijnych na całym świecie, w czasie gdy świat potrzebuje jedności, aby stawić czoła pandemii covid-19”, powiedział Jokowi w oświadczeniu prasowym.

Oprócz krytykowania francuskiego prezydenta, Jokowi skrytykował także przemoc w Paryżu i Nicei we Francji. Jokowi jest zdania, że ​​”wolność słowa, która szkodzi czci czystości, świętości wartości i symboli religijnych, nie może być usprawiedliwiana. Prezydent wezwał również społeczność światową do priorytetowego traktowania jedności religijnej i tolerancji w budowaniu lepszego świata”.

“Powiązanie religii z aktami terroryzmu to duży błąd. Terroryzm to terroryzm. Terroryści to terroryści. Terroryzm nie ma prawa w żadnej religii” – powiedział Jokowi.

źródło: republika.co.id republika.co.id republika.co.id

Ulica na cześć indonezyjskiego prezydenta

Kończąc temat relacji dyplomatycznych Indonezji z innymi krajami warto wspomnieć o pewnym wydarzeniu. W Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich oficjalnie otwarto ulicę im. Prezydenta Joko Widodo, w przyszłości ma też tam powstać Meczet imienia indonezyjskiego prezydenta. Jak podały tamtejsze władze – ma to być dowód wdzięczności dla Joko Widodo za budowanie Indonezyjsko – Emirackich relacji dyplomatycznych.

źródło: kompas.com

Koronawirus w Indonezji

3.143 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w sobotę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 410 tysięcy. Od początku pandemii zmarło 13 tysięcy osób (3.4%) zarażonych. Do tej pory przeprowadzono 4.5 miliona testów na koronawirusa. 337 tysięcy  (82.4%) osób uznano za wyleczone.

Liczba zarażonych obcokrajowców wynosi 576. 12 obcokrajowców zmarło, a 636 pozostaje na obserwacji.

Prowincje z największą liczbą zakażeń:
1. Dżakarta – 105.597 zakażeń, 2.251 zgonów
2. Jawa Wschodnia – 52.465 zakażeń, 3.768 zgonów
3. Jawa Zachodnia – 36.338 zakażeń, 719 zgonów
4. Jawa Środkowa – 28.080 zakażeń, 1.745 zgonów
5. Sulawesi Południowe – 18.345 zakażeń, 467 zgonów

Najbezpieczniejszą prowincją są Wyspy Belitung. Od początku marca odnotowano tam zaledwie 538 zakażeń i 7 ofiar śmiertelnych. Dokładne statystyki dla wszystkich prowincji można znaleźć na naszej stronie.

Jak można zauważyć na poniższych wykresach, w październiku nastąpiło spowolnienie w ilości nowych zakażeń. Nastąpił też spadek w ilości ofiar śmiertelnych.

Zmarła trzecia najbogatsza osoba w Indonezji

W wieku 91 lat zmarła Tan Siok Tjien. Była ona żoną, nieżyjącego już Suryi Wonowidjojo, założyciela firmy PT Gudang Garam produkującej kultowe papierosy Kretek.

Firma Gudang Garam została założona w 1958 roku i jest największym producentem papierosów w Indonezji. Firma zatrudnia 32 tysiące pracowników, a jej przychód w 2019 roku wyniósł 7.8 miliarda dolarów. Po śmierci swojego męża w 1985 roku Tan Siok Tjien przejęła 76% udziałów w firmie co przyniosło jej fortunę w wysokości 87.92 tryliona rupii, co odpowiada kwocie 5.96 miliarda dolarów. Według tygodnika Bloomberg była 3 najbogatszą osobą w Indonezji oraz 369 najbogatszą osobą na świecie.

Tan Siok Tjien

Repatriacje od rządu Holandii

Rząd Holandii zapowiedział, że zaoferuje odszkodowanie dzieciom i wdowom 860 Indonezyjczyków, którzy zostali straceni przez holenderskich żołnierzy podczas indonezyjskiej wojny o niepodległość w latach 1945-1950 na południowej wyspie Sulawesi w Indonezji, zwanej wówczas Celebes. Holenderscy sędziowie orzekli także, że zbrodnie popełnione przez kolonizatorów podczas walk o niepodległość Indonezji nie podlegają przedawnieniu.

Osoby ubiegające się o odszkodowanie musiały spełnić szereg kryteriów, w tym dowód, że ich członek rodziny rzeczywiście został zabity w udokumentowanej egzekucji oraz przestawić dowód na pokrewieństwo. Wysokość odszkodowania ma wynosić 5 tysięcy euro.

Holenderskie sądy rozpatrują kilka podobnych spraw, w których krewni domagają się rekompensaty za okrucieństwa popełnione przez holenderskie wojska kolonialne podczas tak zwanych akcji oczyszczających w celu pozbycia indonezyjskich bojowników o wolność.

Masakra we wsi Rawagede (Jawa Zachodnia) dokonana w 1947 roku przez armię Holenderskich Indii Wschodnich. Zamordowano wtedy wszystkich 431 mieszańców wsi płci męskiej powyżej 15 roku życia

Rząd holenderski przeprosił w 2013 roku za zabójstwa dokonane przez jego armię kolonialną i zapowiedział odszkodowanie wdowom po tych, którzy zginęli, ale konsekwentnie odmawiał wypłaty odszkodowania dzieciom ofiar.

Rzecznik rządu powiedział, że nie jest jasne, ile osób będzie mogło ubiegać się o odszkodowanie w ramach nowej ugody.

źródło: aljazeera.com\

Długi weekend w Indonezji

W Indonezji trwa długi weekend z okazji muzułmańskiego święta Urodzin Proroka Mahometa. Z tej okazji wyznaczono dni wolne od czwartku do jutra. Wielu Indonezyjczyków postanowiło wykorzystać wolny i czas i wyjechać w odwiedziny na rodziną wieś lub na wycieczkę za miasto. Według pomiarów z autostradowych bramek z samej tylko Dżakarty wyjechało ponad pół miliona samochodów. Mocno obłożone są też pociągi i autobusy.

Korki na autostradzie wylotowej z Dżakarty

Dla turystycznych regionów dotkniętych epidemią covid-19 jest to okazja na odrobienie strat. Na początku długiego weekendu do Yogyakarty przyjechało 14 tysięcy turystów. Władze nie wprowadziły żadnych ograniczeń w poruszaniu się między miastami, mimo trwającej epidemii. Turyści przechodzą jedynie standardowe badanie temperatury w hotelach, restauracjach i centrach turystycznych. Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek i trzymania dystansu.

źródło en.tempo.com

Obywatel Chin skazany na karę śmierci popełnił samobójstwo po dwukrotnej ucieczce z więzienia

Cai Changpan, obywatel Chin, w 2016 roku został skazany na karę śmierci za przemyt 135 kilogramów metamfetaminy. W 2017 roku uciekł z policyjnego aresztu śledczego we wschodniej Dżakarcie poprzez dziurę w ścianie swojej celi.

Cai Changpan na policyjnej fotografii

Po ponownym aresztowaniu przez policję został umieszczony w zakładzie karnym klasy 1 w mieście Tangerang w prowincji Banten, aby tam czekał na egzekucję. Ale Cai uciekł ze swojej celi 14 września w brawurowej ucieczce, którą planował i nad którą pracował przez kilka miesięcy z pomocą strażników więziennych.

Dwóch strażników więziennych rzekomo otrzymało od Cai 100 000 rupii (27 złotych), aby pomóc mu w zdobyciu narzędzi do kopania, w tym pompy wodnej używanej do odprowadzania wody z tunelu. W dniu ucieczki Cai, strażnik wieży i oficer wachtowy odpowiedzialni za monitorowanie obrazu z kamer bezpieczeństwa spali na służbie. Zniknięcie Cai odnotowano dopiero po 11 godzinach.

Jego ciało odnaleziono w sobotę w nieczynnej fabryce opon w Bogor w Zachodniej Jawie. Według wstępnych ustaleń Cai Changpan popełnił samobójstwo.

Już 175 miliona Indonezyjczyków serfuje po sieci

Liczba osób korzystających z Internetu w Indonezji w 2020 roku wyniosła 175,5 miliona, co oznacza wzrost o 25 milionów lub 17% w porównaniu z rokiem poprzednim, powiedział Ahmad M Ramli podczas seminarium internetowego Kominfo pt. Smart Telecommunications Protecting Personal Data.

Tymczasem liczba aktywnych numerów telefonów w Indonezji wynosi obecnie 338.2 miliona, przy populacji kraju liczącej 268 milionów mieszkańców.

Obecnie rząd finansuje rozwój Internetu szerokopasmowego w Indonezji, każde 10 procent wzrostu w zakresie dostępu szerokopasmowego Internetu może zwiększyć wzrost PKB o 1,5 procent. Może również zachęcić do tworzenia nowych miejsc pracy

źródło: republika.co.id

Polskie protesty okiem indonezyjskich mediów

Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, które mają miejsce w Polsce nie umknęły uwadze indonezyjskich mediów. Kompas.com, jeden z najpopularniejszych portali informacyjnych w Indonezji zwrócił uwagę na fakt, że Trybunał Konstytucyjny został mianowany przez rząd Jarosława Kaczyńskiego i jest przez niego kontrolowany, CNN Indonesia tłumaczyła obowiązujący do tej pory tzw. kompromis aborcyjny, a Detik.com napisał protestach w kościołach. Różne portale podają różne dane na temat ilości osób protestujących – od kilkunastu do stu tysięcy osób. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też informacja o kobiecie która publicznie odsłoniła piersi w trakcie manifestacji.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42