Pomimo epidemii liczba indonezyjskich milionerów gwałtownie wzrosła

Spotkanie grupy Lamborghini Club Indonesia na Bali (foto: prestigecars.id)

Według raportu firmy Knight Frank Azja została uznana za obszar w którym jest przyrost osób bardzo zamożnych jest największy, a liderem rankingu jest Indonezja gdzie w ciągu następnych 5 lat pojawi się najwięcej nowych milionerów i miliarderów.

Knight Frank, londyńska firma zajmująca się nieruchomościami, opublikowała niedawno raport zatytułowany Knight Frank Wealth Report 2021, które dotyczy prognozowanego wzrostu liczby ludzi bogatych i bardzo bogatych na świecie w perspektywie następnych 5 lat. Knight Frank to firma z 488 biurami w 57 krajach i terytoriach zajmująca się globalnym rynkiem luksusowych nieruchomości.

Knight Frank przyjął definicję, że osoba bogata to osoba, której łączny majątek gwarantuje bycie wśród 1% najbogatszych obywateli danego kraju. Z tego powodu pojęcie bogactwa różni się z zależności od państwa. Dla przykładu, żeby znaleźć się wśród 1% najbogatszych mieszkańców Singapuru trzeba zgromadzić majątek w wysokości co najmniej 2.9 miliona dolarów amerykańskich, a w Monako aż 7.9 miliona dolarów.

A co z Indonezją?

Poziom zamożności Indonezyjczyków jest dużo mniejszy niż ich sąsiada czyli Singapuru. Indonezja jest wciąż krajem rozwijającym się klasyfikowanym na tym samym poziomie zamożności społeczeństwa co Filipiny czy Indie. Przyjmuje się, że aby znaleźć się wśród 1% najbogatszych Indonezyjczyków trzeba zgromadzić 60 tysięcy dolarów amerykańskich co odpowiada 840 milionom rupii.

Knight Frank podzielił definicję zamożności na 3 progi. Zgromadzenie 840 milionów rupii to najniższy próg do zostanie uznanym za osobę majętną. Drugi próg to osoby bardzo bogate czyli takie które posiadają łącznie równowartość co najmniej 1 miliona dolarów amerykańskich co odpowiada 14 miliardom rupii. W 2015 w Indonezji żyło 14,730 dolarowych milionerów. W 2020 ta liczba wynosiła już 21,430 osób. Według raportu Knight Frank do 2025 liczba bardzo bogatych ludzi w Indonezji będzie wynosić 45,063 co oznacza wzrost o 110%.

Najwyższy próg zamożności nazwany ultra-bogactwem, a w lokalnych mediach okrzyknięty crazy rich asians, dotyczy ludzi których łączny majątek przekracza 30 milionów dolarów amerykańskich czyli 420 miliardów rupii. W 2015 w Indonezji żyło 516 takich osób. W 2020 roku ta liczba wzrosła o 30% do 673 osób. W ciągu następnych 5 lat liczba najbogatszych Indonezyjczyków wzrośnie o 67% i w 2025 będzie wynosić już 1,115 osób.

Pomimo tego, że Indonezja ma najszybszy w Azji przyrost milionerów to ich liczba jest nadal względnie mała w porównaniu do innych krajów w regionie. Liderem w Azji są Chiny w których mieszkają 103 tysiące milionerów i miliarderów. Dalej są Indie z liczną 11 tysięcy ultra-bogatych obywateli oraz Singapur w którym takich obywateli jest 4,888. Indonezja wyprzedza jednak Malezję w której w 2025 będzie jedynie 801 osób z majątkiem powyżej 30 milionów dolarów.

Według raportu Forbes status najbogatszych ludzi w Indonezji piastują bracia Hartono, założyciele firmy Djarum produkującej papierosy oraz banku BCA w którym posiadają 54.94% udziałów. Ich łączny majątek szacowany jest na 38.8 miliarda dolarów. Na drugim miejscu jest rodzina Widjaja, założyciele konglomeratu Sinar Mas Grup, jej majątek wynosi 11.9 miliarda dolarów. Trzeci na liście jest Prajogo Pangestu, zajmujący się olejem palmowym, ropą naftową oraz wydobyciem węgla, który zgromadził okrągłe 6 miliardów dolarów.

źródło: cnbcindonesia.com


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42