Indonezja zaprosi Putina na szczyt G20 na Bali

Protest przeciwko wojnie na Ukrainie pod ambasadą Rosji w Dżakarcie
Władze Indonezji odrzucają wezwania krajów zachodu do wykluczenia Rosji ze szczytu G20 w związku z wojną na Ukrainie i chcą go zorganizować w sposób neutralny oraz bezstronny.

“Indonezja pełni funkcję prezydencji G20 w oparciu o zasady i procedury takie jak poprzednia prezydencja” – powiedział Dian Triansyah Djani, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rozmowie z agencją informacyjną Antara.

Dian powiedział, że Indonezja zaprosiła wszystkich członków G20 na szczyt, podobnie jak robili to wcześniej przywódcy innych państw. Jego zadaniem zaproszeniem wszystkich przedstawicieli 20 najpotężniejszych krajów świata jest obowiązkiem prezydencji G20.

Indonezja, która przejęła tegoroczną prezydencję G20 od Włoch, stoi przed trudnym zadaniem zapewnienia, że konflikt na Ukrainie nie zakłóci jej wysiłków w celu odbudowy światowej gospodarki po pandemii koronawirusa, a także rozwiązania długoterminowego problemu zmian klimatu.

Dian przekazał, że Indonezja prowadzi rozmowy ze wszystkimi stronami na temat tego, co należy zrobić dla naprawy światowej gospodarki. Indonezyjska prezydencja koncentruje się na wysiłkach na rzecz globalnego ożywienia gospodarczego, ponieważ świat nadal nie wyszedł z kryzysu wywołanego pandemia covid-19.

“Mamy nadzieję, że prezydent Władimir Putin weźmie udział w szczycie G20 na Bali” – powiedział Muhaimin Iskandar, wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów po spotkaniu z ambasador Rosji w Indonezji Ludmiłą Worobiewą.

“Powinniśmy budować nowy porządek świata w oparciu o zasady pokoju. Bez napięć militarnych pomiędzy krajami, bez napięć między Zachodem a Wschodem. Chcemy nowego porządku świata, który będzie ludzki, sprawiedliwy, demokratyczny i pokojowy, a Rosja będzie jego motorem napędowym” – dodał Muhaimin.

Wielu zachodnich polityków wezwało do wykluczenia Rosji ze szczytu G20. Prezydent Stanów Zjednoczonych poparł ten pomysł i w trakcie briefingu prasowego zaapelował o usunięcie Rosji ze spotkania.

“Jeżeli Indonezja i inne kraje G20 się zgodzą to Ukraina powinnam mieć możliwość uczestniczenia w szczycie w charakterze obserwatora” – powiedział Biden

Ambasador Rosji w Dżakarcie, Ludmiła Worobiewa przekazała, że Władimir Putin nie potwierdził przybycia na szczyt G20 chociaż wyraził chęć przyjazdu jeśli zostanie oficjalnie zaproszony.

“Przyjazd Purina do Indonezji zależy od wieku rzeczy i tego czy sytuacja w najbliższym czasie się polepszy czy pogorszy. Rosja przyjmnie zaproszenie, a prezydent Putin powiedział, że chciałbym przyjechać. Doceniamy stanowisko prezydencji Indonezyjskiej w G20 i starania rządu Indonezji o zaproszenie Rosji ” – czytany w komunikacie wydanym przez ambasadę Rosji w Dżakarcie.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42