Putin i Zełenski zaproszeni na szczyt G20 na Bali

Prezydent Indonezji Joko Widodo
Prezydent Indonezji, Joko Widodo, zaprosił na listopadowy szczyt G20 na Bali zarówno prezydenta Rosji jak i prezydenta Ukrainy. Jokowi chce w ten sposób zainicjować rozmowy pokojowe.

Prezydent Indonezji, Joko Widodo, zaapelował do przywódców Rosji i Ukrainy o zakończenie trwającej wojny i zaprosił ich na zbliżający się są szczyt G20 na Bali.

Jokowi przekazał mediom, że rozmawiał telefonicznie w środę z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, a dzień później zadzwonił do prezydenta Rosji Władimira Putina. “Zawarcie pokoju jest najważniejsze, a Indonezja jest gotowa wnieść swój wkład w jego zawarcie” – powiedział Jokowi w trakcie wideokonferencji ze swojej rezydencji w Bogor w Jawie Zachodniej

Indonezja, która sprawuje prezydencję w grupie G20 w tym roku stoi przed poważnym wyzwaniem. Z jeden strony próbuje zachować neutralność w obecnym konflikcie na Ukrainie i debatować zarówno z Rosją jak i Ukrainą, z drugiej strony mierzy się z ryzykiem bojkotu po tym jak wielu przywódców zagroziło pominięciem szczytu na Bali w razie przybycia Władimira Putina.

Podczas telefonicznej rozmowy prezydent Putin miał wyrazić wdzięczność za zaproszenie na szczyt i potwierdził swój udział. Prezydent Ukrainy również dostał zaproszenie na szczyt, pomimo, że Ukraina nie jest członkiem G20. Jednakże Wołodymyr Zełenskim nie potwierdził czy przybędzie na Bali czy nie.

“Muszę podkreślić, że Indonezja zamierza zjednoczyć grupę G20 i zapobiec podziałom poprzez pośrednictwo w rozmowach pokojowych między walczącymi narodami” – przekazał Joko Widodo.

“Konstytucja Indonezji oraz polityka zagraniczna zakazują pomocy zbrojnej innymi państwom. Jednakże przekazałem [Zełenskimu], że Indonezja jest gotowa w udzieleniu Ukrainie pomocy humanitarnej ” – powiedział Jokowi

Prezydent Indonezji, Joko Widodo, ujawnił także, że ciągu ostatniego miesiąca rozmawiał z innymi światowymi przywódcami takimi jak prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Japonii Fumio Kishida, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Kanady Justin Trudeau oraz sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterres.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42