Setki indonezyjczyków oszukanych na handlu w internecie

Aresztowanie przez indonezyjską policję dwóch wpływowych influencerów zwróciło uwagę społeczeństwa na zagrożenia związane z piramidami finansowymi opartymi na kryptowalutach i handlu online. Dziś historia o dwóch mężczyznach, którzy dorobili się milionów dolarów na zachęcaniu do inwestowania w internecie.

Indra Kesuma oraz Doni Salmanan prowadzili życie o jakim większość ludzi może jedynie pomarzyć. Na usuniętym już koncie na Instagramie 25-letni Kesuma, znany też jako Indra Kenz, regularnie publikował zdjęcia, na których pozował na tle samochodów pokroju Lamborghini, nosił ekskluzywne zegarki i szyte na zamówienie ubrania od znanych projektantów. Podczas swojego występu w programie telewizyjnym Crazy Rich Indonesia w styczniu, Kesuma raczył widzów opowieściami o kupowaniu koszulek za 30 tysięcy dolarów podczas gdy Doni Salmanan chwalił się, że kiedyś przekazał 100 tysięcy dolarów jakiemuś graczowi w internecie, tylko dlatego, że “nie miał nic lepszego do roboty”.

Kesuma i Salmanan przypisywali swoje ekstrawaganckie bogactwo handlowi za pomocą Binomo i Quotex, aplikacjach do handlu opcjami binarnymi, które pozwalają użytkownikom obstawiać wzrosty lub spadki akcji w ściśle określonym limicie czasowym, aby mieć szansę na wygranie ustalonej kwoty pieniężnej. Ale podczas gdy Kesuma i Salmanan twierdzili, że zbili fortuny, dziesiątki innych osób twierdzą, że stracili ogromne sumy na tym, co władze Indonezji nazywają skomplikowanym oszustwem finansowym.

W lutym, zaledwie miesiąc po występie w telewizji, Kesuma zmienił warte 30 tysięcy dolarów koszulki na pomarańczowy kombinezon aresztanta, po tym jak został zatrzymany przez indonezyjską policję. Niedługo później aresztowany został także Salaman. Obaj mężczyźni zostali oskarżeni o oszustwa, hazard online, pranie pieniędzy i naruszenie indonezyjskiego prawa dotyczącego informacji i transakcji elektronicznych (ITE).

Na konferencji prasowej w marcu Kesuma i Salmanan przeprosili za swoje działania, wyrażając nadzieję, że ich aresztowania będą stanowić ostrzeżenie dla innych potencjalnych inwestorów.

Według raportów policyjnych złożonych przez pokrzywdzonych, problemy z aplikacjami zaczynały się, gdy tylko użytkownicy rejestowali się przy użyciu kodów partnerskich dostarczonych przez Kesumę i Salmanana. „Mechanizm „handlu”, którego używał Binomo, był wyraźnie nierozsądny od samego początku”, powiedział Vinsensius Sitepu, dziennikarz finansowy i prywatny inwestor. „Ceny akcji różniły się między użytkownikami, a czas na obstawianie czy ceny akcji wzrosną czy spadną, był śmiesznie krótki. Niektóre konta były bez powodu blokowane bez możliwości wypłaty środków i tak dalej” – powiedział Sitepu. “Wydaje się, że system Binomo został zaprojektowany tak, aby użytkownicy tylko przegrywali”.

Lokalne władze ogłosiły, że do tej pory zidentyfikowały 118 domniemanych ofiar, które łącznie straciły ponad 72 miliardy rupii indonezyjskich, czyli równowartość 5 milionów dolarów. Policja skonfiskowała również luksusowe samochody i aktywa Salmanana i Kesuma o wartości około 8,25 miliona dolarów.

„W rzeczywistości Doni Salmanan nie handlował, a był tylko partnerem, który odnosił korzyści reklamując aplikacje”, powiedział generał Suheri na konferencji prasowej. Według śledczych z indonezyjskiej jednostki ds. cyberprzestępczości, Kesuma i Salmanan otrzymali około 80 procent pieniędzy, które użytkownicy stracili, rejestrując konta handlowe przy użyciu kodów partnerskich.

Przed aresztowaniem Kesuma przyciągnął ponad 200 000 członków do grupy na Telegramie wykorzystywanej do handlu na aplikacji Binomo, podczas gdy grupa Quotex Telegram obsługiwana przez Salmanana miała ponad 25 000 użytkowników.

Indonezyjczycy łatwo dają się uśpić pokusie wielkości, zwłaszcza jeśli jest ona przekazywana lub reklamowana przez celebrytów i osoby publiczne”. Fauri, ekonomista CSIS, powiedział, że aplikacje do handlu binarnego są szczególnie atrakcyjne ze względu na ich powiązania z wpływowymi osobami prowadzącymi pozornie wystawny styl życia. „Osoby publiczne reklamują te produkty, a to przyciąga ludzi i łączy się z brakiem umiejętności cyfrowych” – powiedział. „To musi się zmienić. Takie platformy powinny się reklamować tylko wtedy, gdy produkt ma zezwolenie lub licencję wydaną przez Urząd ds. Usług Finansowych Indonezji (OJK) lub Agencję Regulacyjną Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (Bappebti).

Dużą winę ponosi tutaj także indonezyjska policja, której działania były powolne i niedbałe, pomimo wielu zgłoszeń od osób pokrzywdzonych na handlu w internecie.

Podczas gdy Salmanan i Kesuma stoją w obliczu spędzenia ponad 20 lat za kratami, władze wydają się bezsilne, jeśli chodzi o same aplikacje, które nie są fizycznie obecne w Indonezji.

Binomo jest zarejestrowane w Dolphin Corp, spółce z Saint Vincent i Grenadyn na Karaibach, podczas gdy Quotex jest zarejestrowany na Seszelach. Policja twierdzi, że Salmanan i Kesuma odmówili potwierdzenia, czy pracują dla kogokolwiek innego, chociaż podejrzewają, że w sprawę zaangażowanych jest więcej osób.

W 2021 roku Binomo było czwartą najczęściej pobieraną aplikacją finansową w Indonezji, chociaż od tego czasu została zablokowana i nie jest już dostępna w Google Play Store ani Apple App Store.

„Dopóki firma nadal gdzieś stoi, Binomo nadal będzie w stanie kontynuować swoją działalność” – powiedział Sitepu. „Aplikacje takie jak te są bardzo trudne do zatrzymania bez współpracy międzynarodowej”


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42