“Wznowienie połączeń lotniczych i kolejowych” #tydzieńwIndonezji

Ponowne uruchomienie połączeń lotniczych i kolejowych, modelka rzecznikiem Ministerstwa Zdrowia ds. walki z covid-19, kolejna katastrofa wojskowego samolotu, walka o zagranicznych inwestorów, potężny wyciek danych pacjentów chorych na koronawirusa i Gordon Ramsay gotujący na Sumatrze. Zapraszam na najnowsze wydanie naszych wiadomości z Indonezji.

Odkażanie samolotów na lotnisku w Bandung

Koronawirus w Indonezji

862 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 45.891. Od początku pandemii zmarło 2.465 (5.4%) zarażonych.

Do tej pory przeprowadzono 639.385 testy na koronawirusa. 18.404 (40.1%) osób uznano za wyleczone.

Ostatni tydzień przyniósł aż 3 nowe rekordy. Pierwszym z nich jest rekordowa liczba wykrytych zakażeń – w czwartek odnotowano ich 1.331. Drugim rekordem jest rekord osób wyleczonych – ponad 500 w ciągu jednej dobry. Trzecim rekordem jest to, że udało się przekroczyć liczbę 20 tysięcy testów na dobę. Już zapowiedziano wysiłki mające na celu podniesienie liczby dobowych testów do 30 tysięcy. Warto dodać, że w Indonezji udało się uruchomić produkcję szybkich testów na koronawirusa co sprawia że Indonezja może ich wykonywać więcej i nie musi już ich importować.

wszystkie przypadki zarażenia koronawirusem w Indonezji
aktywne przypadki czyli liczba wszystkich wykrytych zakażeń pomniejszona o liczbę osób wyzdrowiałych oraz liczbę osób zmarłych

Najwięcej zakażeń wykryto w Dżakarcie (9.829 zakażeń i 585 zgonów) oraz Jawie Wschodniej (9.451 zakażeń i 698 zgonów). Jak widać liczba zakażeń w tych dwóch prowincjach jest niemal identyczna. Na trzecim miejscu pod względem ilości zakażeń jest Sulawesi Południowe – 3.685 przypadków oraz 138 zgonów. Na Bali do tej pory odnotowano 1.113 przypadków koronawiusa oraz 7 zgonów, a w Yogyakarcie 285 zakażeń i 8 zgonów. Prowincją z najmniejszą ilością zakażeń pozostaje Aceh – do tej pory wykryto tam 39 przypadków infekcji. Natomiast prowincja Jambi jest jedyną prowincją w Indonezji w której do tej pory oficjalnie nie odnotowano ani jednego przypadku śmiertelnego wywołanego koronawirusem.

Dokładne statystyki dla pozostałych prowincji znajdują się na naszej stronie

http://zyciewindonezji.pl/2020/03/20/statystyki-koronawirusa-w-indonezji/

Przy okazji mała ciekawostka. Indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia zatrudniło nowego rzecznika do przekazywana informacji na temat rozwoju epidemii koronawirusa. Została nią Reisa Kartikasari, z wykształcenia lekarz i jednocześnie modelka, zwyciężczyni konkursu Miss Indonezja z 2010 roku oraz uczestniczka konkursu Miss Universe z 2011 roku.

Jej wybór na to stanowisko tłumaczono tym, że skoro Indonezja wchodzi w nowy etap walki z epidemią to potrzebna była nowa rzecznik która się będzie obywatelom kojarzyć z czymś pozytywnym i ciepłym.

Reisa Kartikasari, Miss Indonezji z 2010 roku i nowa rzecznik Ministerstwa Zdrowia

Wyciek danych 230 tysięcy pacjentów chorych na koronawirusa

Według najnowszych informacji hakerzy mogli wykraść dane pacjentów którzy byli chorzy lub mieli podejrzenie zachorowania na koronawirusa. Dane te były wystawione na sprzedaż w tzw. darknecie na stronie RapidForums.

Wystawione tam dane są bardzo szczegółowe. Obejmują imię, nazwisko, obywatelstwo, datę urodzenia, wieku, numer telefonu, adres, numer dowodu osobistego, wynik testu, a w niektórych przypadkach nawet objawy i datę badania.

Według informacji na koncie sprzedawcy baza danych indonezyjskich pacjentów zaczęła przeciekać 20 maja 2020 roku, jednak dane zostały wystawione na sprzedać w ten czwartek.

Do tej pory sprzedawca wystawił na sprzedaż dane 230 tysięcy pacjentów, tymczasem według danych rządowych do dnia dzisiejszego przeprowadzono 366.581 testów laboratoryjnych na koronawirusa, a tzw. szybkich testów ponad sześćset tysięcy.

Jak na razie nikt z rządu ani z Ministerstwa Zdrowia nie skomentował tego wycieku. Komentarza odmówił również Minister ds. Komunikacji i Informacji (Menkominfo) Johnny G. Plate.

Sprawę bada już policja. W pierwszej kolejności śledczy chcą ustalić czy do wycieku doszło bezpośrednio w Ministerstwie Zdrowia czy w jednej z podległych mu instytucji mających dostęp do tych danych.

via cnnindonesia.com

Wznowienie ruchu kolejowego i połączeń lotniczych

Coraz więcej firm przewozowych zapowiada pełne wznowienie transportu pasażerów.

12 czerwca państwowa spółka kolejowa PT KAI zaczęła przywracać ruch pociągów lokalnych i dalekobieżnych. Oczywiście nadal zachowane zostaną pewne restrykcje jak mierzenie temperatury pasażerów, obowiązkowe mycie rąk, obowiązek noszenia maseczek oraz obowiązek zachowania odstępu.

Odkażanie samolotów na lotnisku w Bandung

via tempo.co

19 czerwca swoje loty wznowiła firma AirAsia. Jej samoloty były uziemione od 1 kwietnia z powodu epidemii koronawirusa. Na początku AirAsia Indonesia będzie latać tylko na trasach Dżakarta-Bali i Dżakarta-Medan. Firma ograniczy również loty do czterech dni w tygodniu, a mianowicie poniedziałku, środy, piątku i niedzieli. „AirAsia Indonesia będzie nadal monitorować rozwój sytuacji i podejmie kroki zapobiegawcze niezbędne do ponownego uruchomienia regularnych usług lotniczych” – napisała firma.

via cnnindonesia.com

Loty wznowił także LionAir. Zgodnie z nowymi standardami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa każdy pasażer będzie miał wymóg posiadania dowodu przeprowadzenia badań medycznych oraz wykonania testu na koronawirusa.

via cnnindonesia.com

Irfan Anutra, prezes linii lotniczych Garuda Indonesia, ogłosił, że jego firma otworzy bezpośrednie połączenia lotnicze z innych, odległych krajów do Indonezji.

„Pojawiają się prośby ze strony pasażerów o bezpośrednie loty do miast takich jak Paryż oraz do USA, Europy i Indii. Tak więc na podstawie zebranych danych dodamy nowe połączenia tam gdzie zainteresowanie takimi lotami jest największe ”, powiedział Irfan Anutra podczas dyskusji w piątek, 19 czerwca.

via tempo.co

Indonezja chce przyciągać firmy uciekające z Chin

Władze Indonezji planują zbudować nowy park przemysłowy na północy wyspy Jawa. Ma on przyciągać producentów przenoszących fabryki z Chin i pomóc Indonezji przezwyciężyć kryzys związany z epidemią koronawirusa.

Pomimo niskich płac i ogromnego rynku wewnętrznego, co jest niewątpliwie atrakcyjne na inwestorów, Indonezja wciąż mierzy się z dziesiątkami problemów takich jak biurokracja, słabe przepisy prawa pracy i kiepska infrastruktura. Indonezja musi też zmagać się z silną konkurencją – głównie z Wietnamem, który jest liderem w regonie w przyciąganiu przedsiębiorstw z Chin. Indonezja konkuruje też z Malezją i Tajlandią.

Park przemysłowy w Cikarang, Jawa Zachodnia (foto: ekonomi.bisnis.com)

Jednym ze sztandarowych projektów prezydenta Joko Widodo jest “Omnibus Law” – gigantyczna reforma która obejmuje zmianę, usunięcie lub deregulację ponad tysiąca przepisów związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w Indonezji. Ma ona zmniejszyć biurokrację, obniżyć podatki, ułatwić rejestrowanie firm, usunąć zbędne wymogi posiadania niektórych licencji i pozwoleń oraz wnieść liczne zmiany w prawie pracy. Według szacunków zmienionych może zostać niemal 80% przepisów związanych z prowadzeniem działalności w Indonezji.

Zmiany te mają sprawić, że inwestowanie w Indonezji będzie łatwiejsze, a to z kolei pomoże przyciągać zagranicznych inwestorów którzy chcą uniezależnić się od Chin.

Oprócz inwestycji na północy Jawy rząd realizuje też budowę liczącego 4000 hektarów parku przemysłowego w miejscowości Brebes w Jawie Centralnej. Powstanie tam między innymi fabryka leków należąca do amerykańskiego koncernu US Pharma

via channelnewsasia.com

Katastrofa wojskowego myśliwca

Lokalne media poinformowały, że myśliwiec Hawk 209 TT rozbił się w dzielnicy mieszkalnej w wiosce Kubang Jaya w dystrykcie Kampar w prowincji Riau.

Odrzutowiec wystartował z bazy lotniczej Roesmin Nurjadin w stolicy prowincji Pekanbaru i po około 5 kilometrach spadł na domy mieszkalne. Przyczyny katastrofy są nadal badane. Świadkowie mówią, że usłyszeli głośny huk oraz mężczyznę w woskowym mundurze unoszącego się na spadochronie. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby które wydzieliły 30 metrową strefę z zakazem wstępu.

Rozbity samolot Hawk 209 TT (foto: wartakota.tribunnews.com)

Odrzutowce Hawk, produkowane przez brytyjską firmę BAE System stacjonują w bazie lotniczej Roesmin Nurjadin w Pekanbaru i bazie lotniczej Supadio w Pontianak w Zachodnim Kalimantanie. Latają w indonezyjskich służbach powietrznych od 25 lat. Władze planują zastąpienie samolotów Hawk 100/200 nowszymi odrzutowcami w ramach ostatnich wysiłków indonezyjskiego wojska zmierzających do modernizacji systemu uzbrojenia.

Była to druga w ostatnim czasie katastrofa lotnicza w Indonezji. Dwa tygodnie temu w Kendal, prowincja Jawa Środkowa, z nieznanych dotąd przyczyn rozbił się wojskowy helikopter MI-17. Wykonywał on lot treningowy. Na jego pokładzie znajdowało się 9 osób, 4 z nich zginęły.

Katastrofa wojskowego śmigłowca w mieście Kendal

via jakartaglobe.id

Wyższe rachunki za prąd

Państwowa firma energetyczna PLN poinformowała, że ​​otrzymała łącznie ponad 65 tysięcy skarg na wzrost rachunków za prąd.

„Te (skargi) pochodzą od obywateli w całej Indonezji” – powiedział Bob Saril, dyrektor ds. Handlu i zarządzania klientami w PLN, podczas wideokonferencji. Dodał, że najwięcej skarg złożyli klienci w Dżakarcie , Bandung i Surabayi.

Indonezyjska Fundacja Konsumentów (YLKI) odnotowała, że w niektórych przypadkach rachunki za prąd wzrosły nawet o 200%.

PLN twierdził, że rachunki zostały podwyższone w związku z wybuchem epidemii covid-19, która uniemożliwiła pracownikom firmy odwiedzanie domów klientów w celu spisania liczników i wprowadzenie do systemu danych na temat zużycia energii elektrycznej. W związku z tym firma obliczyła średnie zużycie prądu w ciągu ostatnich trzech miesięcy na podstawie poprzednich rachunków co spowodowało duże niedopłaty u wielu klientów.

Firma PLN wspaniałomyślnie dała klientom możliwość rozbicia zaległości na dogodne raty bez żadnych konsekwencji ani dodatkowych odsetek. Nie trzeba pisać z jakim zachwytem spotkało się to wśród Indonezyjczyków…

via tempo.co

Niedobór certyfikowanych nauczycieli

“Według danych z 11 grudnia 2019 roku obecnie około 50 procent indonezyjskich nauczycieli nie uzyskało certyfikatów. Powinno to stanowić poważny problem dla rządu, ponieważ zgodnie z przepisami każdy nauczyciel powinien posiadać odpowiedni certyfikat” – powiedział członek Komisji Izby Reprezentantów X Ferdiansyah na swojej konferencji online.

Zgodnie z ustawą nr 14 z 2005 roku dotyczącą nauczycieli i wykładowców, muszą oni muszą posiadać kwalifikacje akademickie, kompetencje, certyfikaty pedagogiczne oraz certyfikaty zdrowia fizycznego i psychicznego. Nauczyciele muszą również spełniać inne kwalifikacje wymagane przez jednostkę edukacyjną, w której są przydzieleni i mieć zdolność do realizacji krajowych celów edukacyjnych.

Ferdiansyah powiedział, że musi nastąpić niezwykłe przyspieszenie certyfikacji nauczycieli. W szkołach średnich jedynie 47.44% nauczycieli na stosowne certyfikaty, w szkołach podstawowych 45.77%. Najmniej certyfikowanych nauczycieli pracuje w szkołach zawodowych – zaledwie 28.49%.

via republika.co.id

Gordon Ramsay w Indonezji

Epidemia koronawirusa i ograniczenia w lotach międzynarodowych nie potrzymały Gordona Ramsaya przed przybyciem do Indonezji.

Jeden z najbardziej znanych szefów kuchni na świecie przybył na Zachodnią Sumatrę by razem z ekipą National Geographic nagrywać odcinki do swojego programu Gordon Ramsay: Uncharted.

Chodź z powodów produkcyjnych informacje na temat zdjęć są częściowo utajnione, wiadomo, że Gordon Ramsay zawitał do Pałacu Pagaruyung w Tanah Datar gdzie zjadł posiłek z około 40 członkami lokalnej społeczności. Tematem odcinka ma być kuchnia padnag, a w programie pojawi się konkurs gotowania potrawy “rendag” czyli rodzaju wołowiny w bardzo gęstym sosie na bazie mleczka kokosowego. W konkursie Gordon Ramsay zmierzył się z lokalnym kucharzem i ekspertem od indonezyjskiej kuchni Williamem Wongso.

Zapraszamy do naszego archiwalnego wpisu o kuchni Padang

via republika.co.id

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42