Ostrzeżenie przed zmieniającą się pogodą

Narodowa Agencja ds. Zarządzania Katastrofami (BNPB) przypomniała społeczeństwu, że wszyscy powinni mieć świadomość zagrożenia katastrofami, gdy zaczne się zmieniać pora roku.

Szef BNPB Agus Wibowo powiedział, że należy zachować czujność, biorąc pod uwagę, że w niektórych regionach Indonezji występują zjawiska hydrometeorologiczne, a mianowicie silny wiatr, tornada, osuwiska i powodzie.

„Musimy zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń podczas zmiany pór roku z pory suchej na deszczową. Niektóre regiony doświadczają zjawisk hydrometeorologicznych, które mogą doprowadzić do katastrofy” – powiedział Agus w swoim komunikacie prasowym w poniedziałek (28.10.2019).

„Zagrożeniami, które należy obserwować, są powodzie, osuwiska i tornada które pojawiają się za każdym razem, gdy zaczyna się pora deszczowa. Te zdarzenia przyoniosły ofiry śmertele w ostatnich latach”.

Aceh, Central Kalimantan i zachodnia Jawa już doświadczyły pory deszczowej oraz powodzi i osuwisk. Niektóre obszary jak Jawa Centralna i Zachodnia weszły w okres przejściowy i już doświadczyły tornad. Tymczasem kilka innych obszarów nadal doświadcza szczytu pory suchej, więc gleba jest bardzo sucha i łatwa do podpalenia. „Pożary lasów i gruntów nadal występują w Jambi, Południowej Sumatrze, Środkowym Kalimantanie i Południowym Kalimantanie. Niektóre góry na Jawie i Nusa Tengara również doświadczają pożarów” – powiedział.

Z prognoz BMKG wynika, że ​​w 20% kraju doświadczyło pory deszczowej w październiku, w 47% kraju pora deszczowej rozpoczęła się w listopadzie, a 23% kraju wejdzie w porę deszczową w grudniu. BMKG szacuje również, że w listopadzie w niektórych regionach wystąpią bardzo wysokie opady, w tym regionie Aceh, Sumatry Północnej, części zachodniej Sumatry i części Papui. Tymczasem w innych częściach Sumatry, Jawy, Bali, Nusa Tenggara, Kalimantan, Sulawesi i Maluku przewidywane są małe i średnie opady.

Na podstawie: https://nasional.kompas.com/read/2019/10/29/07030821/pergantian-musim-bnpb-minta-masyarakat-waspadai-bencana


Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42