Jak w Indonezji zarejestrować telefon przywieziony z zagranicy

15 września 2020 weszła w życie nowa ustawa mająca na celu rozwiązanie problemu czarnorynkowej sprzedaży telefonów komórkowych. Każdy telefon, zarówno nowy jak i używany, przywieziony z zagranicy powinien być zarejestrowany w krajowej bazie danych.

Rząd chciał wyeliminować z rynku ludzi, który kupują tanie telefony np. w Singapurze i sprzedają je w Indonezji za pomocą sklepów internetowych bez opłacenia podatku. Ale coś co miało uderzyć w nieuczciwych sprzedawców uderza jednocześnie w obcokrajowców przyjeżdżających na wakacje, którzy mogą mieć problem gdy zechcą używać własnego telefonu w Indonezji.

Zgodnie z nowymi przepisami numery IMEI wszystkich telefonów komórkowych używanych w Indonezji muszą być teraz zarejestrowane w bazie danych Ministerstwa Przemysłu, w przeciwnym razie telefon może zostać zablokowany. Dotyczy to zarówno telefonów kupionych lokalnie jak i telefonów przywiezionych z zagranicy samolotem lub wysłanych pocztą. Obowiązek rejestracji dotyczy zarówno nowych jak i używanych telefonów.

Niezarejestrowany numer IMEI spowoduje, że telefon zachowa normalne funkcje i będzie mógł się połączyć z wifi ale nie będzie działać z indonezyjską kartą SIM. Telefony używane w Indonezji przed 18 kwietnia 2020 roku nie muszą być rejestrowane. Telefony niezarejestrowane po tym czasie traktowane są jako nielegalnie urządzenia.

Oczywiście jest kilka sposobów na rejestrację telefonu zakupionego za granicą

Rejestracja online

Zgodnie z oficjalnymi instrukcjami Indonezyjskiego Stowarzyszenia Telekomunikacji Komórkowej, rejestracji IMEI telefonów komórkowych zakupionych za granicą można dokonać POD TYM adresem.

Należy tam podać dane osobowe, numer lotu oraz informacje na temat telefonu, w tym numer IMEI. Na jedną osobę można zarejestrować maksymalnie dwa urządzenia. W formularzu podaje się też wartość urządzenia. Po wypełnieniu formularza dostaje się kod QR który następnie należy okazać w okienku customs na lotnisku. Kod jest ważny jedynie w ciągu 48 godzin od przylotu.

Rejestracja w urzędzie celnym

Formularz wypełniony wyżej jest ważny jedynie dwa dni. Z powodu trwających ograniczeń związanych z epidemią może tak się zdarzyć, że skierują was bezpośrednio na kwarantannę bez możliwości dokończenia rejestracji telefonu na lotnisku.

Jeżeli nie wyrobicie się z rejestracją w ciągu 48 godzin to alternatywą jest udanie się bezpośrednio do urzędu celnego, w Indonezji zwanego bea cukai. Należy zabrać ze sobą paszport, telefon oraz bilet lotniczy.

Tymczasowa karta SIM

Alternatywą dla rejestracji numeru IMEI w urzędzie celnym jest udanie się do biura jednego z lokalnych operatorów np. Telekomsel i zakupienie tymczasowej karty SIM. Tymczasowa karta SIM nie wymaga rejestracji numeru IMEI ani uiszczania podatku i jest to dobre rozwiązanie dla kogoś kto planuje w Indonezji krótki urlop. Przy dłuższym pobycie warto telefon zarejestrować by móc go używać bez limitu z dowolną, indonezyjską karta SIM.

Opłaty i podatki

Według informacji przekazanych przez szefa indonezyjskiego urzędu celnego rejestracja numeru IMEI jest darmowa. Jednakże jeżeli wartość telefonu przekracza 7 milionów rupii (500 dolarów lub ok. 1800 złotych) urzędnicy mogą nałożyć podatek. Podatek nakładany jest też jeśli ktoś przywozi więcej niż 2 telefony.

Niestety nie znalazłem nigdzie informacji na temat czy podatek dotyczy jedynie nowych telefonów czy wszystkich.

Zakup telefonu w Indonezji

Jeżeli planujecie zakup telefonu w Indonezji warto upewnić się, że dane urządzenie pochodzi z legalnego źródła. Gdy kupuje się telefon w sklepach stacjonarnych to sprawa jest ułatwiona, bo sprzedawcy od razu po zakupie wyjmują telefon z pudełka i wkładają kartę SIM. Jeśli telefon połączy się z siecią oznacza to, że jego numer IMEI jest zarejestrowany.

W przypadku zakupu telefonu online warto zapytać sprzedawcę o numer IMEI i sprawdzić go samemu według instrukcji poniżej.

Sprawdzenie czy nasz telefon został zarejestrowany

Jeżeli chcecie sprawdzić czy numer IMEI waszego telefonu został zarejestrowany poprawnie jest wejście W TEN LINK i podanie numeru IMEI. Numer IMEI można znaleźć na pudełku telefonu, w ustawieniach lub wpisując * # 06 # na klawiaturze urządzenia.

Komunikat IMEI tidak terdaftar di database oznacza, że telefon nie jest zarejestrowany, natomiast IMEI terdaftar di database znaczy, że nasz telefon jest zarejestrowany.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42