#tydzieńwIndonezji: 7 grudzień 2019

Zapraszam na nasze cotygodniowe podsumowanie najciekawszych wydarzeń w Indonezji. Tym razem będzie min. o najbogatszych ludziach w Indonezji, epidemi zapalenia wątroby, trudnościach w walce z korupcją i udaremnionym przemycie Harleya.

 1. Indonezyjska Agencja Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMKG) poinformowała, że w listopadzie tego roku w całej Indonezji odnotowano 1306 wstrząsów sejsmicznych, jednak zdecydowana większość z nich to wstrząsy o małej lub średniej sile. Jedynie 43 wstrząsy miały siłę powyżej 5 w skali Richtera. Najsilniejsze trzęsienia ziemi w listopadzie to trzęsienie ziemi w Ambon (12 listopada) które uszkodziło 94 domy, trzęsienie na północy Bali (14 listopada) które nieznacznie zniszczyło wiele domów w balijskiej prowincji Buleleng oraz trzęsienie pod dnem Morza Moluckiego (14 listopada) które uszkodziło domy w Bitung, Manado, Ternate i wyspie Mayu. 
 1. Eman Sulaeman Nasim, sekretarz Komisji I Regionalnej Rady ds. Badań powiedział, że już w 2024 Dżakarta może przestać być stolicą Indonezji. Jednakże nadal pozostanie finansowym i biznesowym centrum kraju gdyż to mieszkańcy Dżakarty cieszą się najwyższym poziomem życia i edukacji. Jego zdaniem po zmianie stolicy należy przekształcić Dżakartę w niezależne, międzynarodowe centrum biznesowe, centrum usług finansowych, centrum handlu oraz międzynarodowe centrum innowacji, kreatywności i badań. Eman Sulaeman Nasim dodał też, że “Dżakarta może stać się miastem bardziej zaawansowanym niż Singapur ponieważ ten jest małym miastem z niewielkim rynkiem zbytu, podczas gdy Dżakarta to jedna z największych aglomeracji świata”.  
 1. Władze miasta Bekasi (Jawa Zachodnia) planują wyremontować 2000 domów które nie spełniają podstawowych warunków socjalnych oraz sanitarnych. Remonty domów były jedną z obietnic wyborczych aktualnego burmistrza miasta. Nazwał on to “pomocą społeczną”.  Na remont jednego domu przewidziano 20 milinów rupii [5400 złotych]. Pieniądze mają pochodzić z budżetu miasta.  
 1. Na pokładzie samolotu pasażerskiego Airbus A330-900 Neo linii Garuda znaleziono rozłożony na części zabytkowy motocykli Harley Davidson z 1970 roku oraz rowery brytyjskiej marki Brompton. Ciekawe jest, że nie był to rutynowy lot. Samolot był fabrycznie nowy, leciał prosto z fabryki we francuskiej Tuluzie na lotnisko w Dżakarcie gdzie odbyła się jego uroczysta prezentacja z udziałem mediów. Na pokładzie znajdowało się 20 osób w tym jeden z dyrektorów Garudy Gusti Ngurah Ashkara, jednak stwierdził on iż nie wie skąd się te rzeczy tam wzięły. Jakoż że nie zostały one zgłoszone do oclenia i nikt nie zgłosił się po ich odbiór policja uznała to za próbę przemytu i wszczęła śledztwo w tej sprawie.  

  Parę dni po tej informacji dyrektor Garudy Gusti Ngurah Ashkara został zwolniony. Postępowanie przeciwko niemu już prowadzi Indonezyjska Komisja Antykorupcyjna (KPK) 
 1. Generalna Komisja Wyborcza (KPU) wydała rozporządzenie zabraniające osobom skazanym za korupcję startu w wyborach regionalnych w 2020 roku. Do tej pory takiego zakazu nie było, poprawka do ustawy o ordynacji wyborczej z 2017 zabrania jedynie pełnienia funkcji publicznych osobom skazanym za przestępstwa narkotykowe oraz przestępstwa seksualne wobec dzieci. KPU ma nadzieję, że rozporządzenie zostanie w najbliższym czasie przyjęte jako ustawa przez parlament.  
  Jednakże przez to, że jest to jedynie rozporządzenie a nie ustawa to spotkała się ona z wieloma słowami krytyki. Ministerstwo Prawa i Praw Człowieka (Kemenkum HAM) nazwało to rozporządzenie sprzecznym z przepisami prawa i oskarżyło Generalną Komisję Wyborczą o tworzenie chaosu i zamieszania. Również w parmalencie pomysł KPU spotkał się z chłodnym przyjęciem. Tylko jedna, opozycyjna partia – PKS (pro-Islamska Partia Prosperującej Sprawiedliwości) wyraziła swoje poparcie dla zakazu startu w wyborach dla osób skazanych za korupcję.
  Titi Anggraini dyrektor Stowarzyszenia Wyborów i Demokracji (Perludem) powiedział, że w Indonezji “mamy do czynienia z ekosystemem prawnym i politycznym, który nie wspiera przełomu w zakazie działania korupcji dla regionalnych szefów”.
 1. Prezydent Joko Widodo negatywnie wypowiedział się o możliwych zmianach w konstytucji. W ostatnich tygodniach wielu prawników i polityków podnosiło temat zmian w konstytucji które miałyby min. zmienić ordynację tak że prezydent byłby wypierany przez parlament identycznie jak w czasach Suharto, a nie w wolnych wyborach jak jest dziś, prezydent mógłby służyć więcej niż 2 kadencje, natomiast jedna kadencja byłaby wydłużona z 5 do 8 lat.  
   
  “Moje stanowisko jest jasne: nie zgadzam się z propozycją przedłużenia okresu kadencji prezydenckiej do trzech okresów. To spowoduje tylko problemy. Byłoby lepiej, gdyby nie było poprawki [Konstytucji]. Powinniśmy zwrócić uwagę na walkę z presjami zewnętrznymi, których nie będzie łatwo przezwyciężyć” – powiedział Jokowi w swoim oświadczeniu.  
 1. Portal Forbes opublikował listę 50 najbogatszych ludzi w Indonezji w 2019 roku. Pierwsze miejsce niepodzielnie od wielu lat zajmują bracia Budi i Michael Hartono. Założyciele Banku BCA, tytoniowego imperium Djarum oraz przedsiębiorstwa Polytron produkującego sprzęt RTV i AGD. Ich łączny majątek wyceniono na 37.3 miliarda dolarów. Na drugim miejscu znajduje się rodzina Widjaja i jej konglomerat Sinar Mas zajmujący się produkcją oleju palmowego, przemysłem celulozowo-papierniczym, nieruchomościami, usługami finansowymi, agrobiznesem, telekomunikacją i górnictwem. W skład rodziny Widjaja wchodzi ponad 40 osób które posiadają łączny majątek w wysokości 9.6 miliarda dolarów. Na podium najbogatszych znalazł się też Prajogo Pangestu który na wydobyciu złota, gazu, węgla i ropy zgromadził 7.6 miliarda dolarów.  
  Żeby wejść na listę 50 najbogatszych ludzi w Indonezji trzeba zgromadzić majątek w wysokości minimum 585 milinów dolarów. Właśnie tyle posiada Iwan Lukminto będący na 50 miejscu wśród najbogatszych. Swój majątek zdobył działalnością w przemyśle tekstylnym. 
 1. Władze miasta Depok (Jawa Wschodnia) ogłosiły stan wyjątkowy z powodu epidemi zapalenia wątroby. Od początku miesiąca odnotowano 262 przypadki tej choroby. Epidemia zaczęła się w jednym z gimnazjów gdzie wirusa miał przynieść mężczyzna zatrudniony w szkolnej stołówce. Uczniom w całym mieście zalecono przynoszenie jedzenia z domu w pojemnikach i niekupowanie go w stołówkach i ulicznych barach.  
 1. 6 grudnia 2019 roku Pertamina czyli najwięszy dystrybotor paliw w Indonezji oficjalnie rozpoczęła sprzedaż biopaliwa B30 które w 30% składa się z oleju palmowego. Według przestawicieli Pertaminy takie paliwo jest bardziej przyjazne dla środowiska. Biopaliwo B30 jest narazie dostępne tylko w wybranych miejscach na Sumatrze jednak już w przyszłym roku ma być dostępne w całej Indonezji.
 1. Indonezja i Japonia podpisały specjalnie porozumienie na mocy którego oba kraje będą prowadzić handel za pomocą lokalnych walut z pominięciem dolara. Wcześniej Indonezja podpisała podobne umowy z Malezją i Tajlandią. Ma to uniezależnić regionalną wymianę handlową od dolara na kurs którego duży wpływ na wojna handlowa Stanów z Chinami.   
 1. Singapurska gazeta The Strais Times nadała prezydentowi Indonezji Joko Widodo tytuł Azjaty Roku 2019. W uzasadnieniu podano, że “wielokrotnie wykazał się zręcznością i umiejętnością w poruszaniu się po trudnych nurtach polityki wewnętrznej i spraw międzynarodowych. Jego ugruntowana osobowość, umiejętność łączenia się z ludźmi i empatii ze zwykłymi mieszkańcami dały mu wielu wielbicieli w ojczystym kraju. Za granicą jego zdolność do patrzenia poza horyzont i stawiania czoła strategicznym wyzwaniom, przed którymi stoi jego kraj i region, również została ostatnio doceniona.” Jako redakcja serdecznie gratulujemy tytułu. 
fot. The Strais Times

______ 

Źródła:  

 1. https://nasional.republika.co.id/berita/q1ytfc335/bmkg-1306-gempa-terjadi-selama-november 
 2. https://nasional.republika.co.id/berita/q1yxom415/jakarta-siap-jadi-pusat-bisnis-dan-riset-internasional 
 3. https://nasional.republika.co.id/berita/q1yulo349/pemkab-bekasi-berencana-bedah-2000-rumah-di-2020    
 4. https://jakartaglobe.id/news/born-to-be-wild-harley-davidson-parts-uk-bikes-found-inside-garudas-brand-new-airbus  
 5. https://nasional.republika.co.id/berita/q24f2o415/koruptor-tak-dilarang-ikut-pilkada-2020
 6. https://jakartaglobe.id/news/jokowi-says-no-to-constitutional-amendment-even-if-it-gives-him-another-tilt-at-presidency  
 7. https://www.forbes.com/indonesia-billionaires/list/2/#tab:overall  
 8. https://www.bbc.com/indonesia/indonesia-50659227 
 9. https://republika.co.id/berita/q24mpb423/pertamina-mulai-salurkan-biosolar-b30-di-sumbagsel
 10. https://jakartaglobe.id/business/forget-the-dollar-indonesia-japan-agree-to-settle-crossborder-transactions-in-local-currencies 
 11. https://www.straitstimes.com/asia/citation-asian-of-the-year-2019


Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42