#tydzieńwIndonezji: 21 grudzień 2019

Zapraszam na nasze cotygodniowe podsumowanie najciekawszych wydarzeń w Indonezji. Tym razem będzie min. o wojnie handlowej z UE, luksusowych samochodach, epidemii węży oraz prawdopodobnie najdziwniejszej autostradzie świata.  
 1. Indonezja i Unia Europejska idą na wojnę handlową!  
  Komisja Europejska po wielu latach gróźb przegłosowała dyrektywę zakazującą importu do Unii Europejskiej biopaliw zawierających olej palmowy. Dyrektywa nie spodobała się władzom Indonezji która jest największym producentem oleju palmowego na świecie, 9 grudnia Indonezja wysłała skargę na Unię do Światowej Organizacji Handlu.  
   
  Ale to nie koniec. Bo również w odwecie Indonezja, która posiada największe złoża niklu na świecie, ogłosiła zakaz jego eksportu od stycznia 2020, dwa lata wcześniej niż to pierwotnie planowano. Unia Europejska już zapowiedziała złożenie skargi na Indonezję do Światowej Organizacji Handlu.  
  Indonezja ma gigantyczne złoża niklu, jest on wykorzystywany min. w bateriach zasilających samochody eklektyczne, zakaz jego eksportu mocno uderzy w europejską branżę motoryzacyjną oraz w całą branżę metalurgiczną.  
 2. Policja w prowincji Jawa Wschodnia zarekwirowała 14 luksusowych samochodów, których właściciele nie zapłacili należnych podatków lub zarejestrowali je na fałszywe dane. Wśród zajętych aut jest min. pięć Ferrari, dwa Porsche, trzy McLareny, Lamborghini, Aston Martin i Nissan GTR.  
  Policja rozpoczęła akcję rekwirowania luksusowych samochodów po tym gdy w zeszłym tygodniu w centrum miasta Surabaya samozapaleniu uległ Lamborghini Aventador. Służby przybyłe na miejsce ustaliły, że auto było zarejestrowane na tzw. słupa.  
  Władze ostrzegają iż policja widząc luksusową willę ma prawo zażądać otwarcia garażu calem sprawdzenia co jest w środku. Oprócz tego policjanci będę przeczesywać parkingi pod luksusowymi apartamentowcami, biurowcami, restauracjami, hotelami i centrami handlowymi w poszukiwaniu luksusowych aut których właściciele nie zapłacili podatków.  
  Władze Jawy Wschodniej w tym roku straciły 125 miliardów rupii [34.2 miliona złotych] z tytułu niezapłaconych podatków od pojazdów luksusowych (zarówno samochodów jak i motocykli).  
 3. Minister Transportu Budi Karya Sumadi oraz Minister Finanansów Sri Mulyani Indrawati na zwołanej wspólnie konferencji powiedzieli, że między 2015 a 2019 w porcie Tanjung Priok na północy Dżakarty udaremniono przemyt 19 luksusowych samochodów i 35 motocykli. Przemytem miało zajmować się pięc firm a schemat był prosty – samochody i motocykle były ukrywane w kontenerach, natomiast w dokumentach przewozowych wpisywano np. import cegieł. Wśród zarekwirowanych pojazdów są zarówno zabytkowe Ferrari i Alfy Romeo jak i fabrycznie nowe Porsche, BMW oraz motocykle Harley Davidson.  
   
 4. Władze Indonezyjskie poinformowały iż w zeszłym tygodniu aresztowano sześciu obcokrajowców na wyspie Bali którzy próbowali przemycić narkotyki. Wśród aresztowanych są obywatele Szwajcarii, Tajlandii, Singapuru, Chile oraz dwóch obywateli Hongu Kongu.  
  Indonezja posiada jedno z najbardziej restrykcyjnych praw antynarkotykowych na świecie, najwyższą karą za przemyt jest kara śmierci. Jednakże taka kara przyznana jest jedyne za przemyt dużych ilości narkotyków. Niemal wszyscy zatrzymani mieli przy sobie niewielkie ilości rzędu kilku – kilkunastu gramów więc prawdopodobnie będą mogli liczyć na niskie wyroki. W najgorszej sytuacji są zatrzymani obywatele Hong Kongu, u jednego z nich znaleziono 3.2kg metamfetaminy, a u drugiego 4kg tego samego narkotyku.  
 5. Gigantyczny skandal w całym kraju wywołała informacja o tym, że nocny klub Colosseum w Dżakarcie został uhonorowany przez władze miasta prestiżową nagrodą Adikarya Wisata przyznawaną dla firm i osób które promują turystykę w stolicy Indonezji. Informacja o nagrodzie wypłynęła po tym jak władze klubu pochwaliły się zdjęciem dyplomu podpisanego przez samego burmistrza Dżakarty – Anisa Baswedan.   
  Największe oburzenie wywołało to wśród środowisk konserwatywnych które argumentowały iż miejsca pełne seksu, alkoholu, narkotyków i prostytucji nie powinny być promowane i nagradzane za promocję turystyki. Burmistrz Anis Baswedan po gigantycznej fali krytyki ogłosił, że nagroda zostanie klubowi zabrana ale cytując klasyka… niesmak pozostał.  
 6. Indonezyjskie Ministerstwo Kultury i Edukacji wyższej przedstawiło dane wedle których coraz więcej młodych Indonezyjczyków wybiera studia w Europie zamiast studiów w Stanach Zjednoczonych.  
  Jednym z głównych powodów rezygnacji ze studiów w Stanach jest biurokracja, problemy z uzyskaniem odpowiedniej wizy oraz obawy o bezpieczeństwo wywołane powtarzającymi się strzelaninami w amerykańskich szkołach.  
  Indonezyjczycy wybierają Europę która jest bezpieczniejsza, bardziej otwarta i daje możliwość studiowania nie tylko w języku angielskim.  
 7. Władze Indonezji poinformowały, że wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) doprowadził do śmierci już 30 tysięcy świń w prowincji Północna Sumatra i spowodował straty wielu milionów dolarów. Ognisko wirusa wykryto w 16 miejscach, w tym w stolicy prowincji Medan. Miejsca te zostały już objęte kwarantanną, import i eksport mięsa w te okolice został bardzo mocno ograniczony, a osoby które miały kontakt z zarażonymi zwierzętami przechodzą obowiązkowe badania.  
 8. Początek pory deszczowej to okres wylęgania się węży.  
  31 kobr zostało znalezionych pod dywanem w meczecie At-Taqwa we wsi Palur (Jawa Centralna), w mieście Depok (Jawa Zachodnia) 8-mio latek został zaatakowany przez kobrę, w innej dzielnicy Depoku złapano 5 kobr, 30 tych węży doprowadziło do ewakuacji jednego z budynków w Bekasi (Jawa Zachodnia), kobry odnajdywano również w Bogor oraz w różnych dzielnicach Dżakarty. Władze apelują o zachowanie ostrożności, w razie zauważania węży należy zgłosić do to odpowiednich służb.  
  Od siebie mogę doradzić żeby zamykać drzwi wejściowe oraz okna oraz zamykać drzwi do toalety gdyż węże mogą dostać się do domów za pomocą rur kanalizacyjnych.
 9. W ramach ciekawostki na ten tydzień zostawiam was z tą pofalowaną autostradą. Jest to odcinek Jakarta-Cikampek który został oddany w tym tygodniu. W Indonezyjskich mediach ta autostrada wzbudziła wiele dyskusji z powodu nietypowego pofalowania nawierzchni. Władze tłumaczą, że droga została tak celowo zaprojektowana żeby wymusić na kierowcach wolną i ostrożną jazdę. Kierowcy pukają się w głowę skarzą się na pusing (zawroty głowy). Indonezja…  
foto: (ANTARA FOTO/Risky Andrianto)

Źródła:

 1. https://www.thejakartapost.com/news/2019/12/18/luhut-defends-nickel-export-ban-amid-eu-complaints.html 
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-12-15/indonesia-files-wto-lawsuit-against-eu-over-palm-oil-limits
 2. https://jakartaglobe.id/news/e-java-police-seize-14-luxury-cars-hundreds-more-targeted-for-unpaid-taxes 
 3.  https://jakartaglobe.id/news/govt-reveals-rampant-luxury-vehicle-smuggling-involving-seven-companies  
 4. https://news.yahoo.com/indonesia-parades-6-foreigners-arrested-070955638.html  
 5. https://nasional.republika.co.id/berita/q2t30g409/misteri-tanda-tangan-anies-di-piagam-penghargaan-colosseum  
 6. https://www.voanews.com/student-union/more-indonesians-study-europe  
 7. https://www.reuters.com/article/us-indonesia-swineflu/african-swine-fever-kills-30000-pigs-in-indonesias-north-sumatra-idUSKBN1YM1IA 
 8. https://www.cnnindonesia.com/nasional/20191215204757-20-457195/belasan-ular-kobra-ditemukan-di-kamar-mandi-warga-jakbar? 
 9. https://www.cnnindonesia.com/teknologi/20191214130353-389-456968/tips-aman-berkendara-di-tol-japek-ii-yang-bergelombang
Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42