“New Normal. Nowy etap w walce z epidemią” #tydzieńwIndonezji

Koronawirus – gdzie jeszcze epidemia się rozwija, a gdzie wygasa, program łagodzenia restrykcji społecznych, brak pośpiechu w otwieraniu sektora turystycznego i olbrzymie ilości narkotyków odkryte przez policję. Zapraszam na najnowsze wydanie naszych wiadomości z Indonezji.

Koronawirus w Indonezji

700 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia w niedzielę. Liczba wszystkich wykrytych infekcji w Indonezji wzrosła do 26.473. Od początku pandemii zmarło 1.613 osób.

Do tej pory przeprowadzono 323.376 testów na koronawirusa. 7.308 osób uznano za wyleczone. Liczba osób pozostających na obserwacji szpitalnej lub domowej wynosi 62.849.

W sobotę padł rekord ozdrowień – w ciągu jednego dnia 523 osoby zostały uznane za wyleczone. Wśród nich jest 100 letnia kobieta z miasta Surabaya. Łącznie wyzdrowiało już 27.6% zarażonych.

Pięć indonezyjskich prowincji nadal zmaga się z bardzo szybkim przyrostem zakażeń. Są to prowincje: Jawa Wschodnia (1.017 nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni), Borneo Południowe (303 nowe zakażenia w ciągu ostatnich 7 dni), Dżakarta (714 nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni), Sulawesi Południowe (245 nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni) oraz Sumatra Północna (112 nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni). Jawa Wschodnia jest aktualnie prowincją z najszybciej rosnącą liczbą zachorowań i nowym ogniskiem koronawirusa.

Z kolei osiem indonezyjskich prowincji odnotowało 0 nowych przypadków zakażeń w ciągu ostatnich 3 tygodni. Są to Aceh, Wyspy Bangka i Belitung, Jambi, Zachodnie Borneo, Północne Borneo, Zachodnia Sumatra, Sulawesi Środkowe i Sulawesi Zachodnie.

W ciągu ostatnich 3 tygodni w prowincjach Wyspy Riau, Gorontalo, Yogyakarta, Bengkulu i Sulawesi Południkowo-Wschodnie odnotowywano wzrost zachorowań o zaledwie 1-3 nowych przypadków na dobę.

Koronawirusa potwierdzono u Ali Ibrahima, gubernatora prowincji Maluku Północne. Został on zabrany do szpitala. Z kolei w więzieniu w mieście Jayapura w Papui co najmniej 60 więźniów ma objawy zarażenia i zostało poddanych testom. Z powodu małych cel i dużego stłoczenia osadzonych wirus rozpowszechnił się tam bardzo szybko. Władze obawiają się wybuchu epidemii wewnątrz zakładu karnego.

####

http://zyciewindonezji.pl/2020/03/20/statystyki-koronawirusa-w-indonezji/

Program “New Normal” i wojsko na ulicach

Prezydent Indonezji Joko Widodo popisał projekt wprowadzający w życie program “New Normal”. Zacznie on obowiązywać od 1 czerwca, a jego celem jest stopniowe łagodzenie restrykcji oraz ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Przywrócone do pracy mają zostać biura i zakłady pracy, sklepy, markety, bazary, obiekty turystyczne, szkoły, uczelnie oraz przywrócony zostanie ruch kolejowy i lotniczy. Wszystko w odpowiedniej kolejności.

Prezydent uzasadnił wdrożenie tego programu tym, “że szczepionka lub lekarstwo szybko nie nadejdzie. Zgodnie z przewidywaniami musimy być przygotowani do życia z koronawirusem przez co najmniej dwa do trzech lat. Dlatego czy nam się to podoba, czy nie, wszyscy będziemy musieli dostosować się do zmian w każdym aspekcie naszego życia, aby gospodarka mogła zacząć się rozwijać, a jednocześnie byśmy mogli chronić zdrowie”.

Program “New Normal” początkowo zacznie obowiązywać w 4 prowincjach – Dżakarcie, Jawie Zachodniej, Sumatrze Zachodniej oraz Gorontalo oraz w 25 regencjach (odpowiednik gminy) – Pekanbaru (Riau), Dumai (Riau), Kampar (Riau), Pelalawan (Riau), Siak (Riau), Bengkalis (Riau), Palembang (Sumatra Południowa), Prabumulih (Sumatra Południowa), Tangerang (Banten), Tegal (Jawa Środowa), Surabaya (Jawa Wschodnia), Malang (Jawa Wschodnia), Batu (Jawa Wschodnia), Sidoarjo (Jawa Wschodnia), Gresik (Jawa Wschodnia), Malang (Jawa Wschodnia), Palangkaraya (Borneo Środkowe), Tarakan (Borneo Północne), Banjarmasin (Borneo Południowe), Banjar Baru (Borneo Południowe), Banjar (Borneo Południowe), Barito Kuala (Borneo Południowe) i Buol (Sulawesi Środkowe).
####

Do miejsc objętych programem luzowania restrykcji wysłanych zostanie tysiące dodatkowych policjantów oraz niezbrojonych żołnierzy. Ich zadaniem będzie patrolowanie ulic i dużych skupisk np. okolic sklepów, bazarów i centów turystycznych i pilnowanie czy wszyscy noszą maseczki, oraz stosują się do zaleceń zachowania odstępów.
####

Wojsko w pogotowiu Photo: BETWEEN / Meaning of Zaezar

Za niedostosowanie się do nowych przepisów będą grozić kary od kilkuset tysięcy do kilku milionów rupii

Policja w Dżakarcie rekwiruje wózki z jedzeniem których właściciele złamali zasady kwarantanny (Photo: Republika / Wihdan Hidayat)

Najwyższa Rada Imamów Indonezji (MUI) zezwoliła na ponowne otwarcie meczetów i przeprowadzanie w nich modlitw, oczywiście z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa

Innego zdania są władze kościelne. Archidiecezja w Semarang wydała postanowienie, że kościoły w Yogyakarcie i Jawie Środkowej pozostaną zamknięte.

Modlitwa w Meczecie w Bekasi w czasie epidemii (Photographer: Katadata/Adi Maulana Ibrahim⁣⁣)

Już ponad 900 zarażonych Indonezyjczyków poza granicami kraju

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych już łącznie 928 obywateli Indonezji zostało zarażonych covid-19 w 34 krajach i na statkach wycieczkowych. 49 Indonezyjczyków zmarło, a 465 uznano za wyleczonych.

W tym tygodniu w Malezji pojawiło się dużo nowych przypadków zarażenia, większość dotyczy ośrodków, w których zamknięto indonezyjskich pracowników budowlanych. W środę w Malezji przybyło 49 nowych przypadków zarażenia wśród robotników, co zwiększyło całkowitą liczbę zarażonych Indonezyjczyków w tym kraju do 157.

Kolejny wzrost liczby przypadków Covid-19 z udziałem Indonezyjczyków miał miejsce w Kuwejcie. Do tej pory odnotowano 59 przypadków zarażenia covid-19 wśród obywateli Indonezji w tym arabskim kraju, z czego 47 zarażonych to pielęgniarki pracujące w lokalnych szapitach. W poniedziałek zmarła indonezyjska pielęgniarka pracująca w Jaber Hospital w Kuwejcie.

Liczba obywateli Indonezji, którzy zostali zarażeni covid-19 poza granicami kraju rośnie każdego dnia. Do tej pory odnotowano przypadki w Malezji (157 zarażonych, 27 wyzdrowiało, 2 zmarło), Arabii Saudyjskiej (112 zarażonych, 25 wyzdrowiało, 13 zmarło), Indiach (75 zarażonych, 74 wyzdrowiało), Stanach Zjednoczonych (67 zarażonych, 27 wyzdrowiało , 14 zmarło), Kuwejcie (59 zarażonych, 6 wyzdrowiało, 2 zmarło), Katarze (52 zarażonych, 9 wyzdrowiało), Singapurze (52 zarażonych, 47 wyzdrowiało, 2 zmarło) i na statkach wycieczkowych (173 zarażonych, 117 wyzdrowiało, 5 zmarło).

####

Nie ma pośpiechu w otwieraniu turystyki

Rząd planuje otworzyć sektor turystyczny po wprowadzaniu programu “New Normal” i jest to jeden z rządowych priorytetów.

Jednakże Joko Widodo zastrzega, że nie można się śpieszyć z otwieraniem na turystykę. “New Normal” jest złożonym, wieloetapowym programem którego wszystkie założenia muszą zostać spełnione. Otwarcie centrów turystycznych będzie odbywać się etapami po stwierdzeniu że epidemia koronawirusa a danym miejscy wygasła. Władze w pierwszej kolejności chcą się skupić na krajowych turystach, a nie zagranicznych.

Władze chcą też współpracować z liniami lotniczymi Garuda w celu przygotowania różnego rodzaju pakietów turystycznych po cenach, które przyciągną turystów.

####

Lista krajowych projektów strategicznych

Do listy 89 krajowych projektów strategicznych dodano kilka nowych projektów, a niektóre usunięto lub zastąpiono. Jednym z usuniętych projektów były plany budowy samolotów pasażerskich krótkiego zasięgu zaprojektowane jeszcze przez trzeciego prezydenta Indonezji BJ Habibie – R80 i N245.

Minister gospodarki Airlangga Hartarto powiedział, że ​​w zamian rząd dodał trzy projekty samolotów bezzałogowych. “W ten sposób przekierowano zasoby na budowę dronów, które są lepiej dostosowane do obecnej sytuacji”, powiedział Airlangga po spotkaniu z Prezydentem Jokowim.

Indonezja jest jedynym krajem w regonie ASEAN posiadającym własny przemysł lotniczy. Samoloty produkuje państwowe przedsiębiorstwo PT Dirgantara Indonesia

####

Projekt samolotu R80

Przyśpieszenie walki z biurokracją

Wiceprezydent Indonezji Ma’ruf Amin zachęcał Niezależny Zespół Krajowej Reformy Biurokratycznej (TIRBN) do przyspieszenia procesu reform buirokratycznych w Indonezji.

Wiceprezydent wyjaśnił, że rzeczy, które można zrobić, aby przyspieszyć ten proces, to ustalenie priorytetów i wzorowanie się na reformach biurokratycznych innych krajów. Ma’ruf powiedział, że zespół musi naśladować kraje, które są podobne do Indonezji i w których udało się ulepszyć jakość usług publicznych.

„Chcemy spróbować, poszukaj przykładów innych krajów, które odniosły sukces. Niektórzy twierdzą, że Korea Południowa odniosła sukces. Więc prawdopodobne jest, że Indonezja zastosuje ich pomysły”, powiedział Ma’ruf podczas telekonferencji z szeregami TIRBN, w czwartek.

Przewodniczący TIRBN, Eko Prasodjo, ujawnił, że obecnie wdrażane reformy w zakresie biurokracji mają na celu dogonienie światowych standardów.

TIRBN to zespół, którego zadaniem jest doradzanie zespołowi ds. Reform biurokracji w zakresie rozwiązywania problemów związanych z wdrażaniem krajowego programu reform biurokratycznych. TIRBN został utworzony dekretem Ministra Reformy Administracyjnej i Reformy Biurokratycznej nr 52 z 2020 roku dotyczącej niezależnego zespołu ds. Reformy biurokracji krajowej na lata 2020–2024.

####

Policja przejęła olbrzymie ilość narkotyków

Przewodniczący Parlamentu Bambang Soesatyo pochwalił wyniki Komendy Narodowej Policji i Komendanta Policji Listyo Sigit Prabowo, któremu udało się przejąć ponad 800 kilogramów metaamfetaminy pochodzącej z Iranu w mieście Serang, Banten.

„Pandemia Covid-19 nie stanowi przeszkody dla przestępców w podejmowaniu czynów przestępczych. Myślą, że policja jest zajęta epidemią covid-19. Zapomnieli, że personel policji został przeszkolony by działać szybko w każdych warunkach i sytuacjach ”, powiedział Bambang Soesatyo w swoim pisemnym oświadczeniu z niedzieli

Wcześniej jednostka śledcza Komendy Głównej Policji odkryła magazyn w którym znajdowało się 821 kilogramów metaamfetaminy. Magazyn był zlokalizowany na skraju drogi pośród domów mieszkalnych w mieśćcie Serang, Banten

Przejęte narkotyki w mieście Serang  (Photo: Bahtiar Rifa’i / detikcom)
Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42