Podobieństwa między językiem polskim a indonezyjskim

“Gadai” czyli połączenie lombardu i miejsca gdzie można kupić i sprzedać złoto

Język polski i indonezyjski są językami bardzo odległymi i mogłoby się wydawać, że niewiele je łączy. A jednak w obydwu językach można znaleźć identyczne lub bardzo podobnie brzmiące wyrazy które mają zupełnie inne, często zabawne znaczenie. Postanowiłem zrobić listę wyrazów które występują w obydwu językach. Oczywiście nie są to absolutnie wszystkie tego typu wyrazy i zachęcam się do dzielenia swoimi językowymi odkryciami w komentarzach. Wpis należy traktować z przymrużeniem oka.

Zaczynamy od klasyki na którą trafiło zapewne większość turystów. “Suka” co oznacza w indonezyjskim “lubić / kochać”. Jest w Indonezji jedna dość popularna marka produkująca produkty spożywcze “Mama Suka” czyli “kochająca mama”. Nie jest to jednak jedyny wyraz w języku indonezyjskim który brzmi wulgarnie w języku polskim. “Jebak” to w indonezyjskim “pułapka” np. “jebak tikus” to pułapka na myszy. Indonezyjska “dupa” to kadzidło, “hujan” (wymawiane jako “hudzian”” to burza, ketahui to “wiedzieć”, “cipayung” to parasol, a “hidupku” to moje życie. Kończąc temat wulgaryzmów dodam jeszcze “macam-macam” co oznacza “różne” bądź “rodzaje”.

“Pempek” czyli smażone ciasto rybne

Kiedyś zauważyłem, że sporo śmiechu wśród Polaków budzi wyrażenie “wali kota” to w indonezyjskimi oznacza burmistrza. Można to połączyć ze słowem “kantor” oznaczającym biuro i wyjdzie nam “kantor wali kota” czyli biuro burmistrza.

Indonezyjski “koper” wbrew pozorom nie oznacza dodatku do ziemniaczków, a walizkę bądź dużą torbę podróżną. Natomiast gdy ktoś krzyczy “mundur!” ma myśli “cofnij się!” a nie rodzaj ubioru. “Kura kura” to… żółw, “siku” to łokieć, “las” to spawanie, a “paha” to uda. Z kolei “koran” w języku indonezyjskim oznacza gazetę bądź ulotkę, mówiąc o świętej księdze islamu należy użyć wyrażenia “Al-Quran”. “Karat” kojarzący się nam z diamentami to w Indonezji rdza, a łopata to “sekop”. Chcesz dziurę w ziemi to se kop.

Ktoś chce parasol?

Będąc w indonezyjskich fast foodach nigdy nie należy prosić o keczap, ponieważ “kecap” oznacza sos sojowy i kelner miałby zagwozdkę dlaczego ktoś chce jeść smażonego kurczaka z sosem sojowym. Chcąc zamówić sos pomidorowy należy użyć wyrażenia “saus tomat”.

Polacy słysząc słowo “lama” skojarzą to z pewnym, plującym zwierzęciem. W języku indonezyjskim oznacza długo wykonywaną czynność np. “lama masak” czyli długie gotowanie. Często od żony słyszę “Rafał lama” kiedy z czymś się guzdram lub za długo siedzę w łazience.

“Duda” jak Andrzej Duda oznacza w indonezyjskim wdowca. Z kolei wdowa to “janda” jak Krystyna Janda. Zawsze wdowiec i wdowa kojarzy mi się z tymi dwoma nazwiskami.

Kończąc wpis chciałbym jeszcze wspomnieć o PKS czyli indonezyjskiej Partii Prosperującej Sprawiedliwości (skrót od Partai Keadilan Sejahtera) oraz PLN firmie która jest największym dostawcą energii eklektycznej w Indonezji. Ich hasłem reklamowym jest “you are POWERED by PLN”. Polacy też są napędzani przez PLN-ny, to nas łączy z Indonezyjczykami.

Spotkanie miłośników polskiej komunikacji autobusowej w Dżakarcie.

Nie traktujcie tego wpisu jednie w kategoriach humorystycznych. Nauka języka poprzez skojarzenia to potężne narzędzie.

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42