Indonezja może mieć już za sobą szczyt zachorowań na koronawirusa

Ciągły spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich kilku tygodni może sugerować, że Indonezja ma już za sobą szczyt zachorowań.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w poniedziałek, 2 listopada, w Indonezji odnotowano 2.618 nowych przypadków zakażenia koronawirusem co jest najniższym wynikiem od ponad dwóch miesięcy. Dla porównania pod koniec września średnia liczba nowych zakażeń wynosiła 4300 przypadków dziennie.

Aktualnie liczba wszystkich zarażonych wynosi 418.375 osoby. Liczba osób przebywających w szpitalach spadła do 56.039. Jeszcze trzy tygodnie temu w indonezyjskich szpitalach przebywało ponad 65 tysięcy osób zakażonych covid-19

W ciągu ostatnich 6 dni z rzędu dobowa liczba osób wyzdrowiałych była wyższa niż liczba osób nowo zakażonych. Łącznie wyleczonych zostało 349 tysięcy pacjentów, co stanowi 83.5% wszystkich zakażonych.

Do tej pory na covid-19 zmarło w Indonezji 14.146 osób, co daje śmiertelność na poziomie 3.4%. W niedzielę odnotowano w całym kraju 74 zgony co jest najniższym dziennym wynikiem od 13 września.

Spadek zachorowań w Dżakarcie

Tendencja spadkowa epidemii koronawirusa w Indonezji wynika w dużej mierze ze spadku ilości nowych zakażeń w Dżakarcie. Stolica Indonezji odpowiada za 25.8% wszystkich zakażeń w kraju.

W Dżakarcie odnotowano łącznie 107.229 przypadków zachorowania na koronawirusa, 62% z tych zachorowań miało miejsce w okresie wrzesień – październik, kiedy to codziennie odnotowywano ponad 1000 nowych zakażeń. Aktualnie ósmy dzień z rzędu liczba nowych zakażeń jest poniżej tysiąca, ostatnio odnotowano tam zaledwie 608 nowych przypadków, co jest małą liczbą jak na 10 milionową metropolię.

W Dżakarcie do tej pory z powodu koronawirusa zmarło 2.228 osób, stolica ma jeden z najniższych w kraju wskaźników śmiertelności w stosunku do całkowitej liczby odnotowanych przypadków.

W Dżakarcie nigdy nie było pełnego lockdowu. Od marca obowiązują jedynie ograniczenia społeczne na dużą skalę nakładające obowiązek noszenia maseczek i zachowania dystansu. Szkoły pozostają zamknięte, pracownicy biurowi pracują zdalnie ale już duże fabryki i zakłady funkcjonują normalnie. W praktycznie wszystkich centach handlowych, restauracjach, urzędach i innych obiektach użyteczności publicznej mierzona jest temperatura osobom które wchodzą do środka. Duże kościoły i meczety mieszczące tysiące wiernych pozostają zamknięte, natomiast nadal można korzystać z tych mniejszych sal modlitewnych.

Pozostałe prowincje

Na drugim miejscu w rankingu zakażeń plasuje się Jawa Wschodnia. Tam odnotowano 53 tysiące zakażeń czyli dwa razy mniej niż w Dżakarcie. Jednakże odnotowano tam 3.799 zgonów czyli 7.2% co jest najwyższym wynikiem w całym kraju.

Dalej jest Jawa Zachodnia z 36 tysiącami przypadków oraz Jawa Środkowa z 34 tysiącami. Na Jawie Środkowej nadal występuje tendencja wzrostowa.

Będące na piątej pozycji Sulawesi Południowe raportuje iż dzienna liczna nowych przypadków spadła tam poniżej 50. Łączna liczba osób zarażonych wynosi aktualnie 18,3 tysiąca osób.

Popularne turystycznie Bali odnotowano do tej pory 11.846 przypadków, Yogyakarta 3.883, a wyspa Lombok 3.998. Najbezpieczniejszym miejscem w Indonezji są wyspy Belitung gdzie od początku epidemii odnotowano zaledwie 592 przypadki zakażenia i 7 zgonów.

Prowincją z najszybszym przyrostem nowych zakażeń jest Sumatra Zachodnia, gdzie każdego dnia odnotowuje się ponad 170 nowych zakażeń. Liczba wszystkich zakażeń w tej prowincji to już prawie 15 tysięcy co stanowi 6 najwyższy wynik w kraju.

źródło: jakartaglobe.id

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42