Wrak KRI Nanggala-402 pozostanie na dnie. Akcja ratunkowa została zakończona

Władze Indonezji zdecydowały o zakończeniu akcji wydobycia z dna morza wraku okrętu podwodnego KRI Nanggala-402, który zatonął u wybrzeży Bali wraz z całą załogą.

W środę, 2 czerwca, przedstawiciele Marynarki Wojennej Indonezji odbyli spotkanie koordynacyjne w oficjalnego zakończenia operacji wydobycia KRI Nanggala-402. W spotkaniu uczestniczył attache Chin. W zeszłym miesiącu Chiny wysłały trzy statki do pomocy w operacji ratunkowej.

“Wyrażamy naszą najwyższą wdzięczność wszystkim, którzy dołożyli starań aby podnieść okręt podwodny z dnia morza” – powiedział szef Grupy Bezpieczeństwa Morskiego (Danguskamla) Dowództwa Drugiej Floty, pierwszy admirał TNI I Gung Putu Alit Jaya. Dodał także, że akcja ratunkowa KRI Nanggala-402 na głębokości 839 metrów nie była łatwym zadaniem i była obarczona bardzo wysokim poziomem ryzyka.

W trakcie akcji ratunkowej przeprowadzono 20 nurkowań. Dzięki temu udało się wykonać zdjęcia wraku oraz wydobyć na powierzchnię mniejsze szczątki.

W rozmowie z agencją Reuters, rzecznik marynarki wojennej Indonezji, Julius Widjojono, powiedział, że nie ma planów wznowienia prób wydobycia wraku po zakończeniu współpracy z Chinami. “Operacja jest zakończona”. Dodał także iż wrak okrętu pozostanie na dnie.

44 letni okręt podwodny KRI Nanggala-402 stracił kontakt z bazą marynarki wojennej 21 kwietnia 2021 roku, kiedy odbywał ćwiczenia torpedowe. Gdy kilka dni później odnaleziono wrak okrętu na głębokości ponad 800 metrów, służby przyznały że jego wydobycie będzie niezwykle trudne i może zakończyć się niepowodzeniem.

Na pokładzie okrętu znajdowało się 53 członków załogi.


źródło: bbcindonesia.com

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42