Indonezja kupi 42 francuskie myśliwce Rafale

Francuski samolot myśliwski Rafale
Indonezja podpisała umowę na zakup pierwszych sześciu sześciu myśliwców Rafale od francuskiego Dassault Aviation. Docelowo władze Indonezji planują zakup 42 maszyn w ciągu kilku następnych lat.

Minister Obrony Narodowej Indonezji, Prabowo Subianto, potwierdził podpisanie umowy na zakup francuskich, wielozadaniowych samolotów bojowych. W czwartek spotkał się ze swoją francuską odpowiedniczką, Florence Parly w Dżakarcie.

„Planujemy pozyskać 42 samoloty Rafale. Dziś zaczynamy z sześcioma samolotami, po których wkrótce zostanie podpisany kontrakt na pozostałe 36 samolotów, a także kontrakty na szkolenia i zakup symulatorów” – powiedział Prabowo w oświadczeniu

Dassault podpisał także memorandum o porozumieniu z indonezyjskim państwowym producentem samolotów Dirgantara Indonesia w sprawie offsetu i transferu technologii. Ustawa o przemyśle obronnym z 2012 r. zobowiązuje rząd do zakupu sprzętu obronnego od producentów lub krajów, które chcą dzielić się swoją technologią z Indonezją.

„Wybór Indonezji na wykorzystanie samolotów Rafale pokazuje zaufanie Indonezji do Francji i jest dowodem na to, że strategiczne partnerstwo między tymi dwoma krajami jest silne i dynamiczne” – powiedziała Parly w oświadczeniu. „Podpisanie kontraktu między Indonezją a Francją, który właśnie został zrealizowany, jest ważnym etapem w procesie zakupu indonezyjskiego sprzętu obronnego. Francja ma nadzieję, że ta umowa o współpracy zostanie zrealizowana tak szybko, jak to możliwe”

Trappier, który reprezentował koncern Dassault powiedział, że umowa otwiera drogę do długoterminowej obecności firmy w Indonezji, która będzie również pierwszym krajem w regionie Azji Południowo-Wschodniej, który będzie eksploatował myśliwce Rafale.

„Ten kontrakt oznacza początek długoterminowego partnerstwa, w ramach którego Dassault Aviation zwiększy swoją obecność w kraju. Pokazuje również silną więź między Indonezją i Francją oraz wzmacnia pozycję największego na świecie archipelagu jako kluczowej potęgi na arenie międzynarodowej” – powiedział Trappier.

Oprócz umowy z Rafale, Indonezja i Francja zgodziły się współpracować w zakresie badań i rozwoju okrętów podwodnych, telekomunikacji i amunicji dużego kalibru.

Państwowa stocznia PAL Indonesia podpisała umowę dotyczącą badań i rozwoju okrętów podwodnych z Naval Group. Tymczasem państwowa firma produkująca sprzęt komunikacyjny Len Industri podpisała umowę z francuską międzynarodową grupą Thales.

W przypadku produkcji amunicji dużego kalibru, państwowy producent broni Pindad będzie współpracował ze swoim francuskim odpowiednikiem Nexter Munition.


ZOBACZ TEŻ:

Facebook Comments

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/klient.dhosting.pl/jszamocki/zyciewindonezji.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42