Indonezja odejdzie od węgla i ograniczy produkcję dwutlenku węgla
Rząd Indonezji po raz kolejny zobowiązał się do przyspieszenia transformacji energetycznej w kraju i przejścia kraju z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.
Według ministra energetyki i zasobów mineralnych, Arifina Tasrifa, Indonezja produkuje dziś 11 gigawatów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i liczba ta wzrosła o około 5 procent rocznie.
„Moc energii odnawialnej zainstalowanej w Indonezji może potencjalnie osiągnąć ponad 600 gigawatów. Ale z tej liczby wykorzystaliśmy tylko 2 procent” – powiedział Arifin w środę na Bumee Summit 2021 – konferencji poświęconej ekologicznej gospodarce zorganizowanej przez Beritasatu Media.
Rząd opracował plan osiągnięcia neutralności klimatycznej, pod względem produkcji dwutlenku węgla, do 2060 roku. Zgodnie z planem transformacji energetycznej na lata 2021 – 2060, Indonezja nie będzie już budować nowych elektrowni parowych, z wyjątkiem tych niż zakontraktowanych lub będących w budowie.
Władze zamierzają też stopniowo zamykać elektrownie zasilane paliwami kopalniami, począwszy od najstarszych i najbardziej przestarzałych obiektów.
Począwszy od 2030 roku budowlane będą jedynie elektrownie wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych, w szczególności elektrownie słoneczne.
W lipcu tego roku ogłoszono plany budowy gigantycznej, pływającej farmy słonecznej u wybrzeży wyspy Batam. Licząca 1600 hektarów farma słoneczna ma być największą tego typu konstrukcją na świecie.
Ministerstwo energetyki chce od 2031 roku skupić się na budowie i rozwoju systemów magazynowania energii opartych na wodorowych ogniwach paliwowych, poprawie wydajności przesyłu energii elektrycznej między wyspami, instalowaniu inteligentych liczników, promocji samochodów elektrycznych a także elektrycznych kuchenek oraz pieców.
Plan transformacji energetycznej obejmuje także wykorzystanie energii jądrowej. Pierwsze elektrownie jądrowe planowo mają zostać uruchomione w 2045 roku.
„Transformacja w kierunku odnawialnych źródeł energii wraz z rozwojem gospodarki opartej na zielonych technologiach, stanie się kamieniem milowym w naszym kraju” – powiedział Arifin.
Indonezja postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 29 procent samodzielnie lub o 41 procent z pomocą międzynarodową do 2030 roku. Cel ten jest częścią ustalonego na szczeblu krajowym wkładu Indonezji do porozumienia paryskiego.
źródło: jakartaglobe.id