Indonezja kupi 42 francuskie myśliwce Rafale
Indonezja podpisała umowę na zakup pierwszych sześciu sześciu myśliwców Rafale od francuskiego Dassault Aviation. Docelowo władze Indonezji planują zakup 42 maszyn w ciągu kilku następnych lat.
Minister Obrony Narodowej Indonezji, Prabowo Subianto, potwierdził podpisanie umowy na zakup francuskich, wielozadaniowych samolotów bojowych. W czwartek spotkał się ze swoją francuską odpowiedniczką, Florence Parly w Dżakarcie.
„Planujemy pozyskać 42 samoloty Rafale. Dziś zaczynamy z sześcioma samolotami, po których wkrótce zostanie podpisany kontrakt na pozostałe 36 samolotów, a także kontrakty na szkolenia i zakup symulatorów” – powiedział Prabowo w oświadczeniu
Dassault podpisał także memorandum o porozumieniu z indonezyjskim państwowym producentem samolotów Dirgantara Indonesia w sprawie offsetu i transferu technologii. Ustawa o przemyśle obronnym z 2012 r. zobowiązuje rząd do zakupu sprzętu obronnego od producentów lub krajów, które chcą dzielić się swoją technologią z Indonezją.
„Wybór Indonezji na wykorzystanie samolotów Rafale pokazuje zaufanie Indonezji do Francji i jest dowodem na to, że strategiczne partnerstwo między tymi dwoma krajami jest silne i dynamiczne” – powiedziała Parly w oświadczeniu. „Podpisanie kontraktu między Indonezją a Francją, który właśnie został zrealizowany, jest ważnym etapem w procesie zakupu indonezyjskiego sprzętu obronnego. Francja ma nadzieję, że ta umowa o współpracy zostanie zrealizowana tak szybko, jak to możliwe”
Trappier, który reprezentował koncern Dassault powiedział, że umowa otwiera drogę do długoterminowej obecności firmy w Indonezji, która będzie również pierwszym krajem w regionie Azji Południowo-Wschodniej, który będzie eksploatował myśliwce Rafale.
„Ten kontrakt oznacza początek długoterminowego partnerstwa, w ramach którego Dassault Aviation zwiększy swoją obecność w kraju. Pokazuje również silną więź między Indonezją i Francją oraz wzmacnia pozycję największego na świecie archipelagu jako kluczowej potęgi na arenie międzynarodowej” – powiedział Trappier.
Oprócz umowy z Rafale, Indonezja i Francja zgodziły się współpracować w zakresie badań i rozwoju okrętów podwodnych, telekomunikacji i amunicji dużego kalibru.
Państwowa stocznia PAL Indonesia podpisała umowę dotyczącą badań i rozwoju okrętów podwodnych z Naval Group. Tymczasem państwowa firma produkująca sprzęt komunikacyjny Len Industri podpisała umowę z francuską międzynarodową grupą Thales.
W przypadku produkcji amunicji dużego kalibru, państwowy producent broni Pindad będzie współpracował ze swoim francuskim odpowiednikiem Nexter Munition.
ZOBACZ TEŻ: